Gå til innhold
Hundesonen.no

Hoppe kaniner!


Iago

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og dvergvedderen min skal begynne med dette, Kanihoping. Vi venter på hinder fra Libra Artic nå. Men det er ikke så gøy å gjøre det alene hele tiden. Så om du bor i Øyer, Lillehammer eller Tretten så hadde det vert gøy om vi kunne treffes. Jeg bor selv i Øyer .. :lol:

  • 4 months later...
Skrevet
Du får komme deg ned på en konkurranse. :D

Hva mener du? Blir litt flaut å ta med Happy på konkuranse når hun ikkevil hoppe over sånne fansy hindre xD Vil helst hoppe andre steder.

Skrevet

På treninger og konkurranser får du hjelp og veiledning av andre som kan "faget" sitt. Du trenger ikke nødvendigvis starte. (anbefaler deg å vente til du iallefall får litt mer erfaring) Utrolig kjedelig hvis du har trent feil lenge og kaninen din blir "ødelagt" av det. Sier ikke at du ikke trener riktig, men det kan skje. Dessuten får du trene på disse fancy hinderne. :barfy:

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...
Skrevet

Hopping er lagt på hylla her, Happy har ingen interesse for det og jeg vil ikke tvinge henne :blink:

Skrevet

Mest trolig så er det bare at kaninen din ikke forstår hva det går ut på, dette med hopping. Du har ikke vurdert og tå kontakt med de jentene som trener nede på brummendal , og prøve om du får vært med en dag der nede med henne. De har sikker de knepene du trenger, for å få henne til å forstå hva du vil.

Har opp igjenom åra fått høre fra mange jenter at " nei kaninen min vil ikke dette her". I de aller , aller fleste tilfeller, såe r det bare litt vising på "kaninmåten" som skal til, for at kaninen skal forstå og synes hoppinga er kjempeartig.

:rolleyes:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Ja, jeg får vel ta kontakt med de. Kanskje i høstferien da, blir mye med ridningen, hunden min pluss lekser og skole. Og Happy må få oppmerksomhet og mat hun også =)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...