Gå til innhold
Hundesonen.no

Å ta med små valper på utstilling


Nirm

Recommended Posts

Traff på en valp på 6 uker på Bjerke i dag. H*n som hadde den sa i hvert fall at den var det, og jeg misstenker at det er oppdretter også. Aner jo ikke om mor var med eller ikke, men det virket som de hadde med seg noen kullsøsken også. Og de hadde den ene valpen med seg rundt i det minste.

Men er dette tillatt? De er jo ikke vaksinerte. Men er det andre regler på det?

Syntes ikke så små valper har så mye å gjøre på en utstilling da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Nei det er ikke lov i hht til nkk sine regler. Orker ikke å finne linken nå, men det står at valper skal ha vaksinasjon ikke eldre enn 14 dager.. Dette er å forstå som at de SKAL være vaksinerte for å få adgang. Det er forøvrig andre hunder som er forbudt på utstillingsplassen også, bla aggresive hunder, tisper i løpetid, døve hunder, tisper med valper yngre enn 4 uker... bare for å nevne noen andre som også bryter reglene over en lav sko...ARGH!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Det er riktig som Gråtass her sier at valper skal selvsagt være vaksinert, og i tillegg er det jo 14 dagers karenstid fra første vaksine.

Dog vil jeg korrigere Gråtass litt pga påstanden: "Det er forøvrig andre hunder som er forbudt på utstillingsplassen også, bla aggresive hunder, tisper i løpetid, døve hunder, tisper med valper yngre enn 4 uker."

Tisper med løpetid har helt klart adgang, da det er tillatt å stille de i eksteriørbedømmelse. Ellers sier regelverket at hun ikke kan delta dersom: - den er syk, den har utøy, er blind og/eller døv, er mer enn 5 uker drektig eller har valper under 8 uker.

Det står ikke at den ikke får være på utst.området - kun at den ikke får delta.

Under vaksinebestemmelsene står det bare at "Hunder må være vaksinert...bla, bla..." - ergo gjelder dette for adgang på selve området.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
Dog vil jeg korrigere Gråtass litt pga påstanden: "Det er forøvrig andre hunder som er forbudt på utstillingsplassen også, bla aggresive hunder, tisper i løpetid, døve hunder, tisper med valper yngre enn 4 uker."

Tisper med løpetid har helt klart adgang, da det er tillatt å stille de i eksteriørbedømmelse.

Helt sikkert riktig det du skriver, jeg orket ikke finne linken og skrev bare etter hukommelsen..

Men etter min ringe hukommelse er det fortsatt ikke anledning til å ta med løpetisper på stevneplassen i LP, så hvordan løser man det, hvis man har LP og eksteriør på samme sted?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt sikkert riktig det du skriver, jeg orket ikke finne linken og skrev bare etter hukommelsen..

Men etter min ringe hukommelse er det fortsatt ikke anledning til å ta med løpetisper på stevneplassen i LP, så hvordan løser man det, hvis man har LP og eksteriør på samme sted?

Klippet fra NKK lydighets regler

Hund har ikke adgang til stevnet dersom:

- den er syk, den har utøy, den er blind og/eller døv, den er aggressiv, tisper med

løpetid, er mer enn 5 uker drektig og har valper under 8 uker.

Stevneleder, dommer eller veterinær kan kreve hunden veterinærkontrollert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...