Gå til innhold
Hundesonen.no

Kalktilskudd til drektig tispe


binas

Recommended Posts

Guest Belgerpia

Vær varsom, det kan faktisk føre til forgiftning om du doserer feil og jeg hørte en skrekkhistorie for ikke lenge siden om akkurat det.

Vi ble anbefalt å bruke dette for å forhindre jurbetennelse etter fødsel, men jeg ble veldig skeptisk når jeg hørte om en hund som faktisk ble dødssyk av overdose.

Vi har gitt en liten teskje - men slike tilskudd burde ikke gis med mindre det er anbefalt av veterinær.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ikke tispen nokk av tilskudd i foret hun går på da?

Når tispen er drektig så skal den jo ikke ha vanlig for, men for beregnet for drektige og diegivende tisper eller valpefor for da får hun den rette næringen.

Har aldri gitt hundene mine noe mere enn det vanlige(valpefor) forde om de har gått med valper, og alle valpene har levd opp og tispene lever fremdeles i beste vellgående. Hadde vetten sagt at du må gi henne tilskudd for hun trenger det så hadde jeg gjort det men når ikke vetten sier at hunden trenger mer enn det den får så blir det med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet om en tispe som faktisk hadde død om de ikke hadde kommet seg til vetrinær og fått kalsium tildskudd under fødselen.

det står jo i avl og oppdrett boka til NKK.. Og jeg fikk annbefalt det av vetrinær og erfarene oppdrettere at man skal bruke det under fødsel. Jeg hadde også vært forsiktig med og gi under drektighet og dager etter fødsel. Forde de skal jo ikke ha for mye av det... Som dere sier her..

Noen oppdrettere her som har erfaringer rundt dette og gi klasium under fødsel???

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...