Gå til innhold
Hundesonen.no

Pelsen faller av


Hilde90

Recommended Posts

Det er vel ikke normalt at pelsen faller av hos marsvin? Altså.. marsvinet mitt har flere hårløse plasser på kroppen, og det er flere småsår der.

I tilegg har hun en kul bak øret. Noen som vet hva det kan være?

Her er bilder. Det er kanskje litt vanskelig å se men.

iuhlira4.jpg

oaijoiqw7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hårtygging

Hårløse flekker i huden er vanlig hos marsvin. Hårtygging er bare en av mange årsaker till dette. Denne uvanen opptrer da marsvin tygger på andre, underlegne marsvins pels. Det dominante marsvinet kan skilles ut ved at den har normal pels. Det finnes ingen annen behandling for dette enn å skille marsvinene. Om et enkelt marsvin tygger av seg sin egen pels kan dette være et tegn på for fiberfattig kost.

Tap av hår, eller tynn pels, kan ses pga en mengde andre årsaker. Det er et vanlig fenomen hos hunner som anvendes gjentatte ganger i avl, eller hos svake nyavvente unger. Vissa soppsykdommer og parasittinfeksjoner forårsaker også håravfall.

(Kilde: http://www.dyrlegenett.no/marsvinets%20helse.htm)

Kulen vet jeg ikke...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil si det samme som MrsPowers, at det kan være midd. Hårløse flekker med sår og rødlig hud, kløe. Det er mye innavl blant marsvin og dette kan gi dårlige gener, så det kan også være genetisk, at hun har svak hud og er spesielt utsatt for håravfall. Da vil hun ikke klø seg på samme måte som ved midd. Klimaet i Norge er også litt feil for marsvin, så det er flere som sliter med dårlig hud. Men mest sannsynlig tror jeg det er midd. Det er vanlig hos marsvin. Du bør ta en tur til vetrinæren så du får sjekket henne. Hvis det er midd er det lurt at hun får behandling så fort som mulig på grunn av at det kan bli vanskelig å behandle hvis det blir for ille. Har opplevd både midd og genetisk håravfall på noen av mine marsvin. Midd kan behandles med dråper i pelsen eller eventuelt B-vitaminsprøyte(hvis jeg ikke husker feil). Du bør uansett dra til vetrinæren.

Lykke til da! Hun blir nok fin i pelsen igjen! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Dette er midd, hamsterne mine hadde/har akuratt det samme.

hud uten hår, ser i tilleg at det er rur/sår der.

Samme djevelene hos mine, dra til dyrelegen å få sjekket dette, å få ei middsprøyte.

midd lager små ganger under huden å irriterer huden.

Plagsomt tror jeg, å vil si. når du har fått tatt sprøyta en gang må du komme tilbake om 2 uker.

og eventulelt komme tilbake 2 uker etterpå det igjen, men det er ganske skjeldent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...