Gå til innhold
Hundesonen.no

Spiser kattesand og tisser i møblene


pokoli

Recommended Posts

Min pusekatt er dessverre blitt litt gammel det siste året. Hun har begynt å gjøre rare ting som hun aldri har gjort før :icon_confused:

Blant annet har hun begynt å tisse og bæsje i møblene. Hun får gå ut og inn som hun vil og har i tillegg dokasse inne, men hun gjør heller fra seg i møblene! Noen som har opplevd at eldre katter begynner med dette? Noen råd?

Hun har også begynt å spise kattesand! Selv om hun har Hills kuler tilgjengelig døgnet rundt og får bløtfôr til middag hver dag. Noen som har tanker om denne adferden?

Er hun blitt litt forvirra på sine gamle dager? Eller er det noe i kattesanden hun trenger? Hun har fått både kattemelk, godis, kattegress, salmopet og alt annet jeg kan komme på, men det har ingen effekt på annet enn humøret hennes. Hun setter pris på særbehandlingen :P og tro det eller ei, hun er faktisk litt undervektig, dessverre.

Jeg er veldig bekymra for pusen min :unsure: men håper å slippe å drasse henne til veterinær ettersom det vil være enormt stressende for henne. Håper dere har noen innspill og erfaringer! Eller bare tanker rundt dette med rare gamle puser som vi er så alt for glad i :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei

Eldre katter kan jo bli litt sære når de blir gamle.... :P Dette hørtes ikke særlig trivelig ut. Hva med å bytte ut sand? Jeg har opplevd at min ene hannkatt bæsjet utenfor kassen. Da jeg bytta sand ble alt greit. Han er ikke gammel men han likte tydeligvis ikke den sanden lenger, enda han var vant til den typen.

At hun spiser sanden skjønner ikke jeg noe av.... :icon_confused: Det høres jo ut som hun har det helt perfekt med så mye stell og god mat.

Her er en link med noe informasjon- kommer opp ulike temaer med katters atferd-

http://home.no.net/huskatt/atferd.htm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å være helt ærlig, med en sånn adferdsendring så ville jeg tenkt på det som med hund. Jeg ville mao tatt henne med til veterinæren..

Katter kan fint forsøke å gi beskjed om at noe er galt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :lol: Den nettsida om katter var jo grei å ha. Leser alltid så mye om hunder, men katten har klart seg så fint fram til nå uten trening eller noe. Gøy å endelig lese om pysekatter også.

Jeg vurderer å ta henne med til dyrlegen, men det blir siste utvei. Hun tåler dårlig biler og fremmede og nye steder, så for hennes skyld vil jeg helst prøve å løse det. Hun har jo fin allmenntilstand og er blid og glad, spiser normalt.

Får starte med å bytte kattesanda i alle fall. Men det kan godt være du har rett og det blir vet besøk uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...