Gå til innhold
Hundesonen.no

Uenige vetrinærer


mokken

Recommended Posts

Skrevet

Tok kontakt med vetrinær for å spørre hvor lenge jeg må holde hundene vekke fra andre 4bente etter kennelhoste, dette gjorde også 2 venninner med sine vetrinærer.

Det som faller meg merkelig er at alle tre vetrinærene svarte forskjellig!

Hva skal man da tro og hvem skal man tro på?

En svarte forøvrig 24 t etter at hunden er hostefri, en svarte 3-4 deg etter at hunden er hostefri men s den tredje svarte at hunden kan smitte andre inntil en uke etter at den slutter å hoste og at det hele kommer an på hundens immunforsvar.

Hva sier din vetrinær?

Skrevet

Jeg har hørt en uke. Og det samme sa alle på kurset jeg gikk på da alle hundene fikk det.

Men jeg ville nok selv holdt hunden min unna andre hunder i 2 uker jeg da.

Skrevet

jeg har også hørt 1-2 uker... men velger å holde dem unna enda litt lengre... jeg vil ikke være med å spre skjiten!

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Ei på veterinærhøgskolen i oslo jeg var hos sa 7-8 dager etter symptomfri... Uansett er det jo greit å holde seg på den sikre sida og høre ¨på de som sier mest da. Det koster jo ikke så mye å unngå at hunden hilser på andre i litt over en uke, men det er ille om den skulle smitte andre. Da hjelper det lite om en vet har sakt det skal holde...

Skrevet

Vel..suprise! Her fikk jeg høre 2-3 uker av 2 dyreleger og har lest det samme...så det holdt jeg meg til. Kan forresten legge til at de som har ventet i et par dager og gått for å være med andre hunder i den tro at hunden deres er frisk,har smittet mange andre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...