Gå til innhold
Hundesonen.no

sportempo


comit

Recommended Posts

Har prøvd i over ett år å dempe farten på min riesen i ferske spor uten å ha lykkes. Det er "litt" slitsomt å olde igjen 50 kg. i sporet da han bykser å nærmest hopper framover.

Er vel samtidig litt forsiktig med justering/korrigering da jeg ikke vil "ødelegge" noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

noen ganger er det pga tidsbrist, det er dager hvor jeg ikke har rett og slett tid til å la sporet ligge, og når vi er flere sammen så er det lett for at sporet blir litt for ferskt ( ja da, det kalles vel dårlig planlegging) men for min egen del hadde det vært greit å legge spor. ta en 30 min. med lydighet ol. og avslutte med spor og fått det "unnagjort" på rundt en time.

Så dette er egentlig kanskje mest for min egen del å kunne ta noen slike dager også, men i tillegg praktisk for å trene dekkmarkering.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når man går ferske spor, så er det som å gå i en tunnel av fert for hunden, og dermed veldig lett. Det er nok derfor hunden din raser avgårde. Ved å la det ligge lenger (over en time), så vil ferten konsentreres mer, og hunden vil gå bedre. Nå som den har gått slike spor i ett år, så har den antakelig lagt til seg en sporgang som kanskje vil skape trøbbel i eldre spor. Den er vant til å løpe sporene. Når det blir vanskeligere, så vil den antakelig løpe over vinkler og andre vanskeligheter og dermed får en veldig rotete sporgang.

Det er nesten umulig å holde igjen en så stor hund slik at den går i "normalt" tempo, og det fører også ofte til makt-motmakt. Altså at hunden blir mer opptatt av å trekke deg avgårde, enn å konsentrere seg om sporet.

I tillegg til å øke liggetiden på sporet, så ville jeg lagt inn så vanskelige spor som du kan klare å lage. Vinkler, spisse vinkler (der du vinkler mer enn 90 grader slik at vinkelen blir spissere. Legg sporet i et område der du har mye terrengskifter (skog, jorde, gress, grus, asfalt osv). Det krever konsentrasjon og gir de noe å tygge på. Serpentinger (slangemønster) i sporet er også en flott måte å øke konsentrasjonen i sporet. Da går sporet aldri rett frem og hunden må hele tiden konsentrere seg om hvor sporet tar veien, og da går farten ned. Prøv rett og slett å lage feller for hunden din. En hund med mye sporlyst vil tåle slike spor og vil antakelig like det mye bedre enn et enkelt, rett frem, ferskt spor.

Dekkmarkeringen ville jeg tatt utenom selve sporet. Det bør trenes for seg. Altså, jeg legger da opp et rett spor, legger pinner tett og trener kun på dette, og ikke måten hunden går sporet på. Tren på en ting av gangen: Sporet og dekkmarkeingen hver for seg.

En annen ting er lengden på sporet. Går man kun spor under 500 meter, så vil hunden vite (evt tro) at den kan køle på med energi, for den har jo bare noen få hundre meter å gå. Går den plutselig på en kilometer da, så vil den bli utrolig sliten, og det her de godt av! Et par-tre spor på en kilometer vil antakelig lære den til å senke farten noe, også i starten.

Husk bare å gå tilbake på både legnde, liggetid og vanskelighetsgrad.

Personlig synes jeg ikke det er noe poeng å gå lette spor, med mindre jeg går tilbake i treningen for å beholde et visst trøkk (det er som med all annen trening). Hunden får en dårlig sporgang, og man gjør jo bare det samme gang på gang på gang, noe som egentlig ikke er noen vits.

For at hunden virkelig skal bruke hodet, så må man gi den utfordringer!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er jo helt enig med deg, Teddy. Er klar over at det er for mye fert for min hund på ferske spor, så istedet for å lage meg et problem ut av det, er det vel den beste løsningen å gå eldre spor.

Ellers vil jeg si at når det blir litt alder på sporet så er tempoet akkurat passelig. Så normalt går vi spor som er alt mellom 2 til 8 timer med lengde mellom 300-1200 meter.

Etter ferien har jeg nok sett at han er litt i feriemodus og begynner å slite etter rundt 700 meter. Men går litt tilbake, og så litt fram så er vi vel sikkert der vi var før ferien.

Har brukt før å trene dekkmarkering på gress med flere 50 meters spor, sånn at jeg har prøvd å koble spor og gjenstander sammen da hunden alltid har diskriminert gjenstander. Noen gjenstander bare støter han lynraskt på for så å fortsette sporet.Det hjelper ikke med favorittleker heller da sporet i seg selv er nok forsterkning.

Har trent dekkmarkering på felt, noe som har fungert: Men når vi kommer til spor så er sporet så spennende at han raser over gjenstanden, har faktisk satt ut en matkopp med pølser som han tar og hopper over for å fortsette sporet.

Så det er grunnen til at jeg gjerne kunne tenkt meg å få bedre tempo på ferskere spor, men kanskje jeg bør la det ligge en time uansett?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men da har du et annet problem egentlig. Farten har selvfølgelig noe med at han ikke stopper på gjenstanden (løper over), men sporlysten vil alltid gjøre at han vil kunne ignorere en dekkmarkeing (kjedelige greier å måtte stoppe!). En måte flere gjør det på er rett og slett å nekte hunden å gå over gjenstander når de trener på nettopp dette. Er man konsekvent, og belønner skikkelig, så vil det kunne minimerer risikoen for at hunden velger bort gjenstanden. Samtidig ville jeg gått eldre spor, men droppet gjenstandene, slik at han alltid må stanse og dekke på gjenstand når de er der. Du kan selvfølgelig trene på begge tingene samtidig, men gjenstandene bør uansett merkes slik at han ikke får sjansen til å gå over.

En ting er selvfølgelig om han regelrett går over, altså at han ikke finner gjenstanden. En helt annen ting er om han velger de bort. Det skal han ikke få lov til i den forstand at du holder han igjen i lina, kommandrerer dekk, evt venter han ut til han legger seg. En hund med så stor sporlyst vil forstå at den eneste måten han kan få fortsette er å gjøre jobben først! Det er ganske god motivasjon for mange hunder. Jeg ville ikke korrigert i den forstand at du blir brysk, men heller at du ikke lar ham fortsette og er tålmodig og venter på at han gjør som du vil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...