Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstillingsline


Recommended Posts

Jeg er på leting etter ny utstillingsline, men er litt usikker på hva jeg skal velge.

Har nå en som er omtrent som denne i brun, men jeg er ikke helt fornøyd.

Vurderer kanskje noe lignende dette (håper det går greit at jeg lånte bildet, Caroline):

i98919167_81766_2.jpg

Kanskje da med brun line i stedet, eller kan hvit passe til en lever/hvit springer? Uansett, er det noen som vet om en nettbutikk, eventuelt butikk i Osloområdet jeg kan få tak i noe lignende?

Jeg har også sett noen enkle brune, flate og uflettede liner som ser helt greie ut, men har dessverre ikke bilde på disse.

Noen som har tips, anbefalinger og sted ting kan kjøpes?

På forhånd takk hvis noen kan hjelpe!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tips - hvit utst.line er veldig sjelden noe "sjakktrekk", da det i de aller, aller fleste tilfellene får pelsen til å se gul ut ved siden av. Det samme med hvite klær til en hvit hund.

Lys, lys grå er i så fall bedre (da ser pelsen hvitere ut) - eller noe som matcher hundens andre farge.

Veldig mange dyreforretninger har tynne kjettinglenker og slike nylonbånd - og da kan man veldig enkelt lage sitt eget utst.bånd. De store dyreforr. på f.eks. Strømmen Storsenter, Vinterbro etc tror jeg har sånt inne veldig ofte i hvertfall. Ganske sikkert også Løwenborg nede i sentrum.

Men prisen på slikt er sikkert dobbelt i forhold til det du kan få tak i på NKK Bjerke, da...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar!

Akkurat det med at hvitt bånd mot hvit pels fører til at pelsen får en gulaktig farge, er nettopp det jeg har tenkt på. Vurderer derfor heller brun, som går mer i ett med hans egen pelsfarge (det gjør i hvert fall det med det båndet jeg har nå).

Problemet er likevel at jeg aldri har sett den typen bånd med krok i noen butikker... I tillegg har jeg heller ikke funnet "flate" kjettinghalsbånd, jeg har kun funnet de som er satt sammen av "ringer".

Lurer derfor på om noen vet nøyaktig hvor jeg kan få tak i "flate" gullfargede kjettingshalsbånd og slik brun line med krok?

Jeg er også selvfølgelig åpen for andre forslag til line, om noen vet om noe som passer bedre til min hund.

Edit: jeg vil gjerne også ha tak i dette så fort som mulig, så jeg rekker å trene med det i forkant av utstilling. Vi skal på utstilling til helgen (rekker neppe å få det innen da, med mindre noen vet om butikker jeg kan dra innom), i tillegg til at vi skal stille 11 og 12. august.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har kjøpt sånt flatt kjetting halsbånd i sølv i allefall, på hunderiet på strømmen. Tror nok de har i gull også. Ligger like utenfor sentrum, hvis man kan kalle det det lenger. Men de er ganske mye dyrere enn de som er satt sammen av ringer:)

Så har de i gull på jesshem zoo.. Ring og hør

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen praktisk grunn til at dere vil ha kjetting? Symra har tynt svart nylonbånd, jeg tenkte kanskje at det slet minst på pelsen?

(Idag har jeg kjøpt ett til, for å ha i reserve, jeg har sett for meg situasjonen der det er vår tur i ringen og så finner jeg ikke utstillingslinen...).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen praktisk grunn til at dere vil ha kjetting? Symra har tynt svart nylonbånd, jeg tenkte kanskje at det slet minst på pelsen?

(Idag har jeg kjøpt ett til, for å ha i reserve, jeg har sett for meg situasjonen der det er vår tur i ringen og så finner jeg ikke utstillingslinen...).

Vi har kjetting fordi Tussie er stor og sterk og har en tendens til å se helt andre veier osv. Derfor er det mye enklere å handle henne i kjetting.

De selger utstillingliner i de fleste dyrebutikker. Men tror som Susanne sier, at det er mye billigere å kjøpe på bjerke. (Men det blir ofte dyrt tilsutt for man skal bare ha en ting.. og en til da.. og så var jo den såå fiin :D)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen praktisk grunn til at dere vil ha kjetting? Symra har tynt svart nylonbånd, jeg tenkte kanskje at det slet minst på pelsen?

(Idag har jeg kjøpt ett til, for å ha i reserve, jeg har sett for meg situasjonen der det er vår tur i ringen og så finner jeg ikke utstillingslinen...).

Nja, jeg vurderer kjetting både praktisk og estetisk. Den utstillingslinen jeg har nå (vist i første innlegg) er en standard utstillingsline, hovedproblemet mitt praktisk sett er at jeg føler den er for tynn. Jeg har en mer eller mindre "medium" rase, men han er STERK (noe mange har blitt overrasket over med tanke på størrelse kontra hans krefter), og jeg er faktisk redd denne kan ryke dersom han av en eller annen grunn skulle rykke til eller trekke mot noe. På søndag for eksempel ville han gjerne snuse på en del spor i gresset mens vi ventet på tur til å være alene i ringen; han trakk litt i linen og jeg hadde problemer med å holde han igjen i en så tynn, lett og "umerkelig" line (for hans del).

I tillegg, estetisk sett, ønsker jeg en pen line som både passer hunden og ser fin ut i ringen.

Jeg vurderer derfor gullkjetting fordi han respekterer denne typen bånd (strup, han er nemlig ikke vant til det i "daglig" sammenheng) i høy grad, i tillegg til at jeg synes det ser pent ut.

Jeg bruker dette på Tequila, kjempe fornøyd da det er kort. Så slipper den lange tråden henganes rundt..

img2225679x564224x186cz8.jpg

Men blir jo feil farge til Orry

Jeg synes denne linen som du handlet med var knallfin, men som du nevner så passer den fargemessig ikke til Orry. Men er i utgangspunket noe sånt jeg er ute etter :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Jeg simpelthen HATER nylonliner og bruker det aldri når jeg stiller mine hunder, møkkabånd - de er hverken praktiske eller pene å se på synes jeg......

Selv har jeg tynn lærline med messingkrok, ca. 120 langt - og kjettinghalsbånd - gull i sånn kjedeutforming som vist på bildet. Denne type bånd bruker jeg på alle. Nylonline kjøpte jeg til terrierdyret - men jeg kommer ikke til å bruke det - det er pyton. Ett godt mykt lærbånd er mye bedre og også penere å se på synes jeg.

Til en springer ville jeg satset på gullfarget halsbånd og en 0,5 cm lærline i leverbrunt - om du ikke finner med messingkroker så får man kjøpt det løs i alle jernvarehandler og det er svært enkelt å bytte ut kroken dersom man kjøper en kvalitetsline av lær, dvs. en line som er flettet i endene ikke sydd.

Det var altså min mening - he he he he - og jeg synes lærbånd helt opp til 1 cm. er mye lekrere enn noe nylon bånd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

No vart æ skræmt :D Neida, helt greit at du lånte bildet :)

Jeg bruker kjetting ja, og er veldig fornøyd med det. Jeg stiller hundene fritt ved at de står foran og ser på meg, og da slakker kjettingen seg og henger fritt og fint, nylonbånd "henger igjen" der de ble satt på, så det blir mye draing for å få båndet på plass synes jeg.. Kjettingen i seg selv synes jo knapt i pelsen, så det er vel aller mest praktisk for min del da..

Ang. hvit line så holder ikke den seg hvit lenge, og nå er pelsen til hundene definitivt mye hvitere enn båndet engang var ihvertfall :rolleyes: Jeg har heller aldri sett brun line, derimot har jeg en svart. Jeg har også bare tredd kjettingen på et beige nylonbånd uten krok, det gikk også an..

Men altså, til en større hund ville jeg nok vurdert sånn line som Belgerpia nevner. Mine er alle under 8 kg. liksom, og går i slakk line, så det blir ikke ubehagelig, men jeg har stilt større raser med samme bånd, og det var ikke noe særlig. Så lær var et godt tips synes jeg :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Enn til en rød/hvit ES da?

Har brukt hvit nylonline hele tiden, men den blir så fort skitten...

Syns virkelig det er så utrolig nydelig når folk stiller i bredt halsbånd og turbåndet :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er kanskje lettere med flat enn med flerfargete hunder, men dersom man klarer å finne en line i omtrent samme farge som hunden, så vil ikke linen bryte opp halsen. F.eks flat som skal ha lange, slanke halser, så vil en kjettingline dele opp halsen, og inntrykket vil bli en kortere hals.

Jeg for min del liker tynne sorte nylon- eller skinnliner (med strup, ikke sånn ring man dytter ned, for det er helt umulig å få gjort i en fei når man skal skifte mellom oppstilling og løping).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke for å kapre tråden, men hva slags utstillingsline ør jeg ha til Bocca? Og gjerne kom med tips til farge.

Legger ved et bilde

IMG_0578.jpg

Synes dette på bildet var fint jeg? Ligner på det jeg har til Odin, bare tynnere. Tidligere brukte vi svart, men jeg tror de fleste "naturlige" farger passer til dsg. (unngå rosa ;) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke brukt hvitt til Bocca, med tanke på at hun har så mye hvitt, så kan et rent hvitt utstillingsbånd få fargen hennes til å se skitten ut.

Nei det er det jeg tenker også. (men et møkkete hvitt hadde kanskje hvert bedre ;) ?!)

Nå blir det nok lenke i gull, så håper det blir fint. (eller hva tror du Caroline?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke brukt hvitt til Bocca, med tanke på at hun har så mye hvitt, så kan et rent hvitt utstillingsbånd få fargen hennes til å se skitten ut.

Odin er også en dsg (samme rase), og alle de har mye hvitt. Jeg synes det fungerer greit likevel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • At de aldri har hatt syke hunder synes jeg høres rart ut. Men det er ikke alt man kan se på forhånd, og at en hund utvikler en plage som er vanlig hos rasen er nok en risiko dere må ta. At hunden ikke er registrert på dere er en annen sak. Det burde dere jo få ordnet, og jeg synes det er noe NKK burde rådgi dere om hva dere skal gjøre når oppdretter ikke responderer. 
    • Hei. Det ligger tilbakemeldinger fra tidligere kjøpere både på facebooksiden til kennelen og på googlesiden. Kennel har drevet i flere år og har mange hunder registrert i NKK. Ja, valpen hadde vetattest og chip. Vi kontaktet Dyreid også og der hadde de ingenting registrert på Idnummeret som fulgte helseattesten, men de begrunnet det med at ikke alt var i orden med NKK-registreringen. Nå som det er ordnet så har Idnummeret dukket opp hos dyreid, men valpen står da på oppdretter. Vi ble ikke informert om risiko for utvikling av noen helseproblemer i det hele tatt. Oppdretter sa mens vi stadig fikk svar at hen aldri har hatt syke hunder noen gang. 
    • Hva mener du med registrert oppdretter og anmeldelser? Hvor er disse anmeldelsene fra, har dere snakket med tidligere kjøpere?  Det er ikke oppdretter som er registrert i NKK, men foreldrehundene. Dette bør man såklart sjekke på forhånd, men ser også ut til å stemme i dette tilfellet siden valpene omsider er registrerte. Det kan også være lurt å sjekke om oppdretter er registrert hos raseklubben og kullet er godkjent etter deres retningslinjer, eventuelt hvorfor ikke. De fleste raseklubber har rimelige krav som de fleste seriøse oppdrettere følger, men det finnes unntak både når det gjelder krav og seriøsitet der også. Hadde valpen veterinærattest og chip ved levering? Hvis valpen hadde anlegg for å utvikle sykdom da så skal det være dokumenter, og kan være grunnlag for avslag i pris eller heving av kjøp. Har dere kontaktet Dyreidentitet om dette? 
    • Hei. Lang historie kortet ned. Kjøpte valp i starten av desember av nkk-registrert oppdretter med gode reviews. Hen virket seriøs og svarte ”riktig“ på det vi hadde av spørsmål. Eneste var at stamtavle skulle ettersendes pr post pga en feil i registreringen til far. Tiden gikk og ingen stamtavle kom. DyreId vi fikk med helseboken dukket heller ikke opp ved søk og vi tok kontakt med NKK som sa vi måtte ta det med oppdretter. Valpen vår (en corgi) fikk påvist short ulna syndrom tidlig og vi hadde store problemer med å få svar/responser fra oppdretter ang dette, så vi hadde ikke rare håpet om svar ang manglende registrering og der står saken vår nå 6 mnd etter kjøp. Kullet er omsider registrert i nkk, men med oppdretter som eneste eier. Hen står da også som eier hos DyreId fant jeg ut i dag. Meldte hen på nytt i dag morges og fikk ikke svar, så har nå informert om at vi kommer til å anmelde for svindel om ikke forholdet blir rettet innen utgangen av morgendagen. Vi har kjøpt en valp på falske premisser når oppdretteren ikke sørger for å ordne ting i henhold til kontrakten. Det er en rimelig fortvilet situasjon. Vi ønsker å være registrerte eiere hos NkK og DyreID slik at alt er i orden. Hva mer/annet kan vi gjøre? Føler vi ikke har en sak når ikke oppdretter gjør det hen skal og NkK ikke vil hjelpe. Er det bare tull da at det lønner seg å kjøpe valp fra registrert oppdretter? 
    • Dra på utstilling og få en dommer til å bedømme henne. Trolig har hun steil front, og det er det ingenting å gjøre med. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...