Gå til innhold
Hundesonen.no

Røytesesong?


Guest Maritus

Recommended Posts

Guest Maritus

Synes jeg har hørt noe snakk om røytesesong og lurte på om det i det hele tatt noe som egentlig heter det. Og i så tilfelle når er det, og når er den sånn ca. ferdig...? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund røyter som et uvær nå. Har gjort i flere uker. Er det bare min eller er vi flere ?

Du er så definitivt ikke alene Monica ;) Amigo begynte å røyte for flere uker siden og nå ser han ikke ut i måneskinn. Eneste som er flott på ham er halen - den er som en fane i vinden. Resten av bikkja ser forskrekkelig ut.

Det er første gangen han røyter slik som dette - og nå begynner jeg å bli en smule bekymret for hvordan han kommer til å se ut når vi skal på utstilling om en måneds tid. Jeg kan liksom ikke se for meg at alt vokser ut til dess? Hvordan er det med deres hunder? Tar det lang tid før pelsen er på plass? Og hva med utstillingen? Er det i det hele tatt vits i å stille med delvis pels (nå er det jo 5 uker til da og pelsen er begynt å komme tilbake).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heldigvis så trenger jeg ikke å bekymre meg for utstillinger iaf siden pelsen er av ypperste blanding ;) Men hele røytingen begynner å gå meg på nervene. Igår puttet jeg ham i badekaret og gikk løs på ham med kam, børste og det meste. Fikk av litt, men dog.... enda mer gikk av etterpå når vi sto utendør (når gutten hadde tørket), da lå det løst på hele ham. Fikk litt av da også, men det er på ingen måte "slutt" dessverre.. Så nå tror jeg faktisk at jeg er nødt til å se litt rundt etter et annet fôr og om dette kan ha noe av grunnen. Seff kan det også ha noe med hormonendringer etter kastrering, men siden dette er over et år siden det inngrepet, synes jeg det er en smule sent med at det egentlig er grunnen.. Men tiden vil vise (og imens vokser hybelkaninene meg over hodet arggg!!)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
Jeg begynner å få totalt fnatt av alt håret som er overalt! Hår i senga, hår i sofaen, hår på gulvet, hår på det nyvaskede tøyet, hår i maten...you name it! De siste ukene har vært helt forferdelige, og nå er det rett før jeg barberer hele bikkja.. :P

Welcome too my life.

:P

Her er det røyte tide hele året, og klærna er alltid full av pels .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jepp. her røytes det til våren og til høsten. vurderte faktisk å samle opp underullen og spinne garn etterhvert. (min husflidiske side må uuuuut) Men, nå er det for seint. Får vente til våren. :P

kan godt tømme støvsugerposen å sende innholdet til deg :Laugh: meen..litt usikker på hvor godt beaglepels egner seg som garn igrunn..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi driver oppdrett av hybelkaniner vi! Da er det fint at det røytes, så de vokser fort og blir leveringsklare snart :closedeyes:

EDIT: Stine, hvis du trenger sort ull, så kan jeg godt spare frøkna her sitt til deg? hehe :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder tisper. Har røytinga noe forbindet med løpetid å gjøre?

Min røyter som et uvær nå ja.. så hittill har hun røyta vår og høst... Prøvde å børste hu for å få bort litt hår og da fikk jeg en brødpose full..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

åå...2ne: jeg kan da godt lage noe votter/lue/sjal av svart ull? Men det må blandes med saueull for å få spunnet det :icon_redface: Synes det er synd å kaste all den fine underullen jeg...

Ja, det er jo egentlig det, men jeg eier ikke husflid-evner eller lyster i det hele tatt, så her blir det kasta.. hehe - Men hun røyter såpass at jeg drar av henne en bærepose underull når hun førstes røyter, så om du vil ha, så er det bare å si fra :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring er at det er to slags røytinger. Det er den sesongavhengige som skjer vår og høst. Da går underulla og byttes til en som er bedre for kommende årstid - tynn om sommeren, kraftig om vinteren. I tillegg så er det året rundt røytingen som kan sammenlignes med at vi selv mister døde hår.

Her er det høstrøyting på gang. For to dager siden fikk hunden en grundig sjamponering for å sette fortgang i prosessen og jeg går fortsatt og napper dotter med ull av ham. Jeg syns disse dagene rett etter et grundig bad er forferdelige. Pelsen er uten fett og hårene føyker rundt i luften. Pelsen er også så silkeglatt at kardene får meg seg lite av den løse pelsen. Min løsning er å klø hunden mye for å få unna mest mulig løst hår på så kort tid som mulig. Tørrmoppen er hyppig framme og jeg er veldig glad for at jeg ikke har støv på hjernen. Da hadde jeg ikke holdt ut!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine
Vi driver oppdrett av hybelkaniner vi! Da er det fint at det røytes, så de vokser fort og blir leveringsklare snart :closedeyes:

Dere også? Må nesten sette opp en linkeside på "kennel støvlia" siden(link i signaturen=) min snart jeg... :icon_redface:

Her røytes det også hele året...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet. 
    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...