Gå til innhold
Hundesonen.no

k-test, funksjonsanalyse og mentaltest


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Hva er aldersgrensene på disse? Hvilke er tøffest, og hvilke er mildest?

Jeg har tenkt å teste aussien min, og vet at hun har veldig bra mentalitet. Hun er derimot ikke særlig skeptisk til ting, og er det ikke slik at hundene skal være litt skeptisk til figurantene og "spøkelsene"? Får man trekk dersom hunden løper rett bort for å hilse?

Skrevet

K-test: Hunden må være fylt ti måneder, ingen øvre aldersgrense. En veldig kort og enkel test med momentene:

1. Tilgjengelighetsprøve

2. Passiv figurant

3. Overraskelse/lydpåvirkning

4. Visuell påvirkning. Plutselig tilsynekomst av figurant som beveger seg hurtig på skrå bort fra hunden

5. Skuddprøve

FA: Hunden må være mellom 22 og 48 mnd for å delta. Denne testen er mer kompleks, og formålet er å finne ut om hunden har visse kvaliteter som er kjekke i forbindelse med avl og innlæring. En FA har følgende moment:

Avdeling 1. Momentene 1 - 4

Test av ikke stressende funksjoner uten aggressive innslag. Momentene skal ikke gjennomføres slik at hunden opplever trussel

Avdeling 2. Momentene 5 - 8

Overraskelser og konfliktsituasjoner. Overraskenlsen må ikke komme så tidlig at hunden ikke vinner å ta opp evt. forsvar eller at effekten uteblir. Utløses ikke lengre enn 3 m fra hunden

Avdeling 3. Momentene 9 - 11

Situasjoner med aggressive innslag. Påvirkningen avsluttes tildsnok så ikke avreaksjonen vanskeliggjøres, dvs at trusselen opphører 4 m fra hunden

Avdeling 4. Moment 12

Situasjon med skuddløsning

1. Tilgjengelighet

2. Lekelyst

3. Jaktlyst

- del 1 - jaktlyst

- del 2 - gripeevne

4. Jaktkamp - stort bytte

5. Førertilknytning/koordinering

6. Førertilknytning/koordinering med forstyrrelse

7. Overraskelse

8. Lydfølsomhet

9. Sosial kamplyst

10. Dominans

11. Forsvarslyst

12. Skuddprøve

MH: Hunden må være mellom ti måneder og tre år. Dette er også en mer kompleks test enn K-test. Forskjellen fra de to andre er (såvidt jeg har fått med meg) at man beskriver hundens atferd framfor å analysere den. Momenter:

1. Kontakt - beskrive hundens evne til å ta kontakt med og besbvare kontaktadferd fra fremmende mennesker

2. Lek - beskrive hundens reaksjoner i forbindelse med lek med gjenstand

3. Jakt - beskrive hundens lyst til å forfølge et bytte og gripe det

4. Aktivitetsnivå - beskrive hundens reaksjoner i en situasjon der forventet aktivitet uteblir

5. Avstandslek - berskrive hundens evne til å oppta aktivitet/samarbeid med fremmed person på avstand fra fører

6. Overraskelse - beskrive hundens reaksjon i forbindelse med visuell overraskelse

7. Lydfølsomhet - beskrive hundens reaksjon i forbindelse med overraskende lyd

8. Spøkelser - beskrive hundens evt. redsel og lyst til å vise trussel/aggressivitet overfor et objekt som nærmer seg langsomt

9. Lek - å avdekke om hundens lekelyst har endret seg under gjennomføring av prøven

10. Skuddprøve - berskrive hundens reaksjon i forbindelse med skuddløsning

En K-test er altså den minst komplekse, men den gir heller ikke noe dypere bilde på hundens mentalitet. At hunden ikke er skeptisk vil ikke trekke ned, i alle fall ikke slik jeg har forstått det. Det er vel skeptiske hunder man vil unngå?

Skrevet

takk! Men hunder bør da være utstyrt med litt sunn fornuft, og når de da møter et spøkelse i skogen BØR de være skeptiske? Jeg vet ikke ennå, det kan godt hende hun bjeffer litt, men tviler på at det er noe mer skepsis enn det.

Da er hun altså gammel nok til MH test og K-test, tror jeg vil teste henne på begge deler. Men er det dyrt?

Skrevet

MH koster som oftest 300-400 kr, avhengig av klubben som arrangerer. Pris står som oftest på terminlista på NKK.

Sunn skepsis er jo noe.... Jeg veit ikke jeg altså, kan ikke så alt for mye om det dessverre.

Skrevet

Åja, er hun for gammel?

Har hørt at funksjonsanalysen ikke er særlig "vennlig", og vet ikke om jeg vil utsette hunden min for det. Er den vanskelig å bestå? Trodde den bare var vanlig for litt tøffere raser som schæfer, rottweiler, dobermann osv..? Hvis ikke vil jeg prøve den når hun er gammel nok.

Hva mener de med dominans?

Skrevet

Ja hun er for gammel for MH nå. Og FA rekker vi akkurat. En måned før hun blir 4. Ja FA er litt tøff ja har jeg hørt, men de bryter hvis de ser at hunden takler dette dårlig. Syns det er en flott måte på å se hva som er i hunden og hvordan hunden takler dette. Om min hund består er jeg usikker på, men det skal bli veldig spennende å se uansett. Jeg anbefaler for deg hvis du er litt usikker, å ta en K test først og så en MH.

Litt usikker på hva de legger i ordet dominans i denne sammenhengen. På K-testen var det all slags raser, og MH mener jeg alle har godt at å bli testet på. FA er mer bruksrelatert /tjeneste relatert virker det som, derfor disse "klassiske" rasene. Du kan jo skrive mail eller kontakte de som arrangerer slike testen og høre hva de mener om å teste en slik rase du har.

Kunne godt ha tenkt å ta en MH istedet, men siden jeg ikke rakk det, får jeg bare trø til på FA. :icon_cry:

Skrevet

Vida tok MHen da hu var 2.5 år. Hu var vel noe for gammel av hva som er ønsket, men det gir jo en pekepinn på hvordan hunden reagerer, og man kan se utviklinga i forhold til en senere FA/Korning.

Nirm (BC) har forøvrig bestått FA i Norge. Så det er ikke bare type schäfer, rottis, dobermann etc som kan bestå den. En hund som er skrudd sammen riktig i hodet bør ha en reell sjanse å bestå denne etter min mening. Hundene har jo lov til å reagere på det som skjer i løypa, men de skal jo avreagere også. Og avreaksjon er jo et must at hunder har...

Skrevet

For MH (mentalbeskrivelse hund) må hunden være 12 måneder, men det er ingen øvrig aldersgrense. Ved metaltest (MT) må hunden være mellom 18-24 måneder. Øvelsene er litt annerledes i de to testene. Ved karaktertest må hunden være fylt 10 måneder.

Hundene trenger ikke være skeptisk til "spøkelsene", og figurantene. Dere vil få poeng utgitt fra en skala, ingen trekk for at hun springer bort å hilser. Jeg ville ha tatt MH.

  • 5 months later...
Skrevet

Dytter opp denne gamle tråden.. Hvor får man tatt mentaltest? Jeg bor i en liten by (kr.sund) og det er ikke så stort hundemiljø her.. Og har aldri hørt om noen som har tatt det på hunden sin her.

Er Groenendael en rase som blir mye testet?

Skrevet

Spør du meg er sorting en rase som BURDE testes, og det blir vel gjort av noen mens andre blåser i det. Jeg syns absolutt du burde prøve å få meldt hunden din på en mentaltest! :D

Guest Belgerpia
Skrevet
Spør du meg er sorting en rase som BURDE testes, og det blir vel gjort av noen mens andre blåser i det. Jeg syns absolutt du burde prøve å få meldt hunden din på en mentaltest! :)

Og du baserer det på hva?

Hvorfor bør akkurat groen testes? Og hva slags test? Og hvorfor akkurat den testen?

Ser frem til å høre dine argumenter om dette.

Skrevet
Og du baserer det på hva?

Hvorfor bør akkurat groen testes? Og hva slags test? Og hvorfor akkurat den testen?

Ser frem til å høre dine argumenter om dette.

Fordi det tydeligvis er meget populært for tiden å syns at alle belgerne er dårlig mentalt...

Det er da ikke bare groen som bør testes da i såfall?! det er jo mange andre raser som har en dårligere over-all mentalitet enn belgerne?!

Men hva andre som ikke har hatt belger, eller har truffet en og annen belger, syns, er meg egentlig revnende likegyldig :) I love my breed, og sånn kommer det ALLTID til å være...

Guest Belgerpia
Skrevet
Fordi det tydeligvis er meget populært for tiden å syns at alle belgerne er dårlig mentalt...

Det er da ikke bare groen som bør testes da i såfall?! det er jo mange andre raser som har en dårligere over-all mentalitet enn belgerne?!

Men hva andre som ikke har hatt belger, eller har truffet en og annen belger, syns, er meg egentlig revnende likegyldig :) I love my breed, og sånn kommer det ALLTID til å være...

Jeg treffer både hyggelige og ikke hyggelige belger jeg, og jeg har min mening om tester .............. men jeg må nok si at jeg synes at når man kommer med uttalelser som frøkna oppi her så bør man kunne komme med vettuge argumenter for hvorfor, og hva det gjør og hvilken betydning det har osv. - For meg misstenker at vedkommede har filla peiling på både tester og belgere sånn grenerelt liksom........

Skrevet

Ehhh nei, fordi det er en BRUKShund som er nokså populær appåtil - som eies av både unge, eldre og barnefamilier. Voldsomt som dere hopper i taket når noen nevner rasen deres og testing!

Sånn forøvrig så syns jeg flere skulle testet kullene sine (MH) når kullene er rundt 1årsalderen. Flere oppdrettere skulle arrangert MH for kullene sine. Ikke bare valpekjøpere som tjener på det. :)

Men det er nå MIN mening, og den blir antagelig der fremover også.. Mentaltester ER et utrolig godt redskap, både for oppdrettere og nyskjerrige valpekjøpere som bryr seg litt mer om mentaliteten til hunden sin enn andre kanskje gjør.

Guest Belgerpia
Skrevet
Ehhh nei, fordi det er en BRUKShund som er nokså populær appåtil - som eies av både unge, eldre og barnefamilier. Voldsomt som dere hopper i taket når noen nevner rasen deres og testing!

Sånn forøvrig så syns jeg flere skulle testet kullene sine (MH) når kullene er rundt 1årsalderen. Flere oppdrettere skulle arrangert MH for kullene sine. Ikke bare valpekjøpere som tjener på det. :)

Men det er nå MIN mening, og den blir antagelig der fremover også.. Mentaltester ER et utrolig godt redskap, både for oppdrettere og nyskjerrige valpekjøpere som bryr seg litt mer om mentaliteten til hunden sin enn andre kanskje gjør.

Nei, belgere er ikke spesielt populære - det er ikke spesielt stor etterspørsel etter dem og gjennomsnittseieren er vel sånn ca. 35+ eller noe.

Jeg er enig med deg at det burde være ett system for MH testing her i Norge, for alle raser egentlig - men det er det ikke. Man kan - om man har flaks få MH-testet ett kull - men det er jo meningsløst sålenge ingen gjør noe med resultatene - eller lager en mal for hva som er det ideelle. Sånn egentlig så er MH en vits i Norge slik det er i dag.

Man kan selvsagt bruke den svenske malen - men den blir antagelig for "tøff" liksom...

Jeg hopper slett ikke i taket av ordet testing. Jeg synes det er greit å teste - men sålenge det ikke finnes noe system for sånt her så synes jeg det er meningsløst å skulle teste enkeltindivider. Det sier ingenting om noe som helst, hverken om hunden selv, foreldredyr eller noe annet.

Hva skal en hobbyeier med en FA-test?

Hva skal en oppdretter med resultatet fra EN hund i en test? Skryte av det i alle andre sammenhenger?

Joda, det kan være greit å kjøre gjennom en MH - men jeg mener jo at man bør få med flere i kullene ikke bare enkeltindivider og sålenge det arrangeres MH litt i hytt og pine så er det ikke råd å få til.

Og det er nesten ikke mulig å få til å arrangere flere heller - for det finnes ikke dommere eller beskrivere nok.

Det er ingenting forøvrig som tilsier at en eier av en groenendael MÅ teste hunden. Har man en vanlig familiehund og er fornøyd med den så er det meningsløst.

Skrevet
Joda, det kan være greit å kjøre gjennom en MH - men jeg mener jo at man bør få med flere i kullene ikke bare enkeltindivider og sålenge det arrangeres MH litt i hytt og pine så er det ikke råd å få til.

Og det er nesten ikke mulig å få til å arrangere flere heller - for det finnes ikke dommere eller beskrivere nok.

Tror egentlig vi er enige vi... Var iallefall dette jeg prøvde å si litt over her. Hadde det vært mer vanlig for oppdrettere å arrangere MH for HELE kull, dvs. ALLE valpene i et kull og helst alle kullene sine - så blir det plutselig så mye mer å få ut av en MH. Spesielt for oppdretter vil jeg tro, men også for valpekjøperne som får sett flere av valpene fra kullet de har hund fra, og får sett og hørt hvordan de reagerer i testløypa. Noen vil ikke bry seg mens andre vil synes det er kjempe interessant.

Har aldri sagt at en oppdretter skal kaste en og en hund i en mentaltest for å skryte av det i andre sammenhenger, hvor du hentet det fra forstår jeg ikke mye av.

Har heller ikke sagt at frk. sortingeier i tråden her MÅ teste sortingen sin, men JEG PERSONLIG syns det er kjempe flott om hun gjør det! :)

Skrevet
Voldsomt som dere hopper i taket når noen nevner rasen deres og testing!

Tja.. Det er vel neppe noen rase mentaliteten blir diskutert så mye på som belgeren - og da stort sett av folk som ikke har rasen selv engang, som deg :) Og det er vel nesten ikke diskusjon engang, det er bare konstatering av at alle langhårsbelgere er udugelige og skuddredde - særlig av folk som ikke har rasen sjøl engang. Det KAN være at man blir litt lei av det - ihvertfall når kritikken kommer fra folk som har eller - som deg - skal skaffe seg en rase som ikke er veldig mye bedre (om den i det hele tatt ER bedre) mentalt enn rasen de mer enn gjerne kritiserer?

Og ja, begge mine er testet. Faren til yngstemann er også testet. Hannen som ble brukt på eldstemann nå, er og testet.

Skrevet

Men jeg har ikke nevnt en "pellemannskjit" om nervøse, ødelagte nervebelgere? Jeg har bare sagt at jeg syns at brukshunder burde testes og slik jeg ser det tjener alle på den saken.

Skrevet
Jeg er enig med deg at det burde være ett system for MH testing her i Norge, for alle raser egentlig - men det er det ikke. Man kan - om man har flaks få MH-testet ett kull - men det er jo meningsløst sålenge ingen gjør noe med resultatene - eller lager en mal for hva som er det ideelle. Sånn egentlig så er MH en vits i Norge slik det er i dag.

Man kan selvsagt bruke den svenske malen - men den blir antagelig for "tøff" liksom...

Hvorfor blir den for "tøff"?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...