Gå til innhold
Hundesonen.no

Sjalu rottwieler? Noen som kan hjelpe?


hato25

Recommended Posts

Skrevet

post-2425-1185148914_thumb.jpg

vi fikk oss ei rottwieler tispe for ca 2 mnd siden. Men nå er hun blitt så utrolig sjalu når eg f.eks. gir sambueren min en klem.

blir hun helt ifra seg og hun (samboeren min) får ikke lov borti meg mer!

Noen som kan ha en forklaring på det? hva en kan gjøre med det? muligens hun er drektig siden brysta har vokset dei siste ukene og hun har blitt utrolig kosesyk.

Skrevet

Mange hunder skal "gå imellom" når mennesker gir hverandre en klem eller sitter tett sammen i sofaen. Hunden min har gjort dette en del hun også. Hun har blitt flyttet på, eller oversett når hun gjør dette... Men hun går bare imellom og slikker på oss. Hva gjør hunden din? Hun kan jo vokte på deg også, men det høres mer ut som hunden prøver å løse en "konflikt" som den tror er imellom deg og samboeren din. Dette er noe som ligger i veldig mange hunder, og det er helt normalt hundespråk. Hunder er konfliktløsende dyr som aller helst ikke vil krangle. :icon_confused:

Det har ikke noe med drektighet å gjøre, men det er også mulig at tispa har innbildt svangerskap; da blir pattene hovne, rosa og hunden blir ofte kosesyk og kan begynne å bære rundt på kosedyr, sokker o.l som den tror er valpene sine. Eller tispa er drektig, og det burde du jo kanskje finne ut av...? Har du sett noe snikparring eller er det bare noe du mistenker? Man må være veldig obs på disse kvinnfolkene når de har løpetid, noen er jo rene utbryterkongene. Lille hunden min på 4kg hoppet ut av vinduet og tok seg en luftetur for seg selv under sin første løpetid. Hun har aldri strukket av ellers.

Skrevet

Jeg ville oversett henne dersom hun bare prøvde komme imellom dere. Ikke gitt henne oppmerksomhet.

Dersom hunden hadde vist tegn til at det var agresivitet ville jeg "straffet" henne.

Ikke straffet som i utdøve vold men straff som å si bestemt nei deretter gi henne en time out. Sette henne i bur el lignende.

Så se om dette hjalp..

Skrevet

Nå skal man vel ikke "reklamere" for andre forum egentlig, men det er en inne på Canis som kaller seg Normanna som skriver mye om sin rottweilertispe som bedriver alskens ting som beskrives som "å være vaktmester". Den er ikke egentlig "aggressiv", men den skal styre og ordne og "bestemme" i den grad den får det til - og det kan gå litt skeis. Hvis hunden deres først begynner på dette området, så kan det kanskje dukke opp mer på andre områder - ikke MINST når det gjelder andre hunder.

Men Normanna, som jeg ikke tror er her inne, skriver svært kunnskapsrikt om sin hund - og jeg synes kanskje det er et vesentlig poeng: At du får gode råd fra en som kan RASEN, siden dette later til å være dels en "rottweilerspesialitet". Å "overse" atferd som kanskje er endel av en smule herskesyke, uten å vite hvorfor hunden gjør det og hva den "vil" med det... tror jeg kan være litt skummelt, når det er snakk om en så stor og kraftfull rase.

Sjekk hva hun har skrevet der før, det er mye god informasjon som er raserelatert - og skrevet av en som har sett noe som høres ut som tilsvarende atferd selv.

Hunder som "går mellom" kan ENTEN være usikre hunder, som synes dette er "skummelt". Men en rottweiler skal ikke være særlig usikker av seg, eller det skal ikke gi utslag på den måten, og da har jeg en følelse av at det like gjerne kan være at hun prøver å "stoppe dere" av noe andre grunner - grunner som ligger mer typisk for rasen.

Skrevet

Hei.

Jeg skulle gjerne vist litt mer om hva hunden din gjør, når den er sjalu? Hvor gammel er hun? Og hvorfor mistenker du at hun har blitt drektig, har du observert parring?

-- TA og Medusa

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...