Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til nybegynner


Helene

Recommended Posts

Skrevet

Har tilnærmet null erfaring med utstilling, men skal stille tollervalpen min for første gang 12. august.

Av ulike årsaker, har vi ikke før i dag fått prøvd oss såvidt med utstillingsline, for å prøve å få henne til å gå ved siden av meg, men hun syntes det var myyye kulere å hoppe og bite i båndet :rolleyes: Noe annet hadde jeg vel strengt tatt ikke regnet med, men plutselig stod spørsmålet foran meg - hvordan i alle dager klarer folk å få 4mnd gamle valper til å gå så fint i ringen?

Oppdretter skal være med når vi skal stille, og har et håp om at ikke valpene skal gå helt i spinn i ringen, så alle tips om løping og oppstilling (heldigvis stiller tolleren seg selv..) mottas med den største takk. :D

Skrevet

Mitt tips: Hver gang valpen hopper/biter i båndet, stopp opp og ignorer henne fullstendig, og start opp igjen når hun står rolig(ere). Ikke kjeft og mas, bare prøv å roe henne ned mest mulig, og ros masse når hun går bra, selv om det bare er ett skritt eller to. Tren litt hver dag, men la aldri valpen bli sliten og lei. Det skal være moro å gå pent også :D

Denne metoden funket veldig fint på min yngste, og hun har (med unntak av høy haleføring pga. litt vel mye glede i starten) oppført seg eksemplarisk i ringen fra 4 mnds. alder.

Lykke til ihvertfall! :)

Skrevet
Mitt tips: Hver gang valpen hopper/biter i båndet, stopp opp og ignorer henne fullstendig, og start opp igjen når hun står rolig(ere). Ikke kjeft og mas, bare prøv å roe henne ned mest mulig, og ros masse når hun går bra, selv om det bare er ett skritt eller to. Tren litt hver dag, men la aldri valpen bli sliten og lei. Det skal være moro å gå pent også :whistle:

Denne metoden funket veldig fint på min yngste, og hun har (med unntak av høy haleføring pga. litt vel mye glede i starten) oppført seg eksemplarisk i ringen fra 4 mnds. alder.

Lykke til ihvertfall! :icon_confused:

Noen tips til meg også kanskje? ;) Ho hoppa vel ikke så mye, men gikk en del i gallopp. Kan jeg gjøre det på samme måte? (var vel noe sånt du gjorde med ho, når du gikk litt?)

Tenkte å få trent en dag eller to denne uka. Så får vi bare se hvordan det går til helga...

Skrevet
Noen tips til meg også kanskje? :whistle: Ho hoppa vel ikke så mye, men gikk en del i gallopp. Kan jeg gjøre det på samme måte? (var vel noe sånt du gjorde med ho, når du gikk litt?)

Tenkte å få trent en dag eller to denne uka. Så får vi bare se hvordan det går til helga...

Samme prosedyre der, pluss at jeg tok en del volter (små sirkler, som du sikkert så), for å bremse farten, og da gikk hun automatisk noen skritt i trav. Rose masse for hvert skritt som et riktig :icon_confused:

Skrevet
Samme prosedyre der, pluss at jeg tok en del volter (små sirkler, som du sikkert så), for å bremse farten, og da gikk hun automatisk noen skritt i trav. Rose masse for hvert skritt som et riktig :whistle:

Da får vi ta en dag ;) Så kanskje det kan bli litt lettere (for deg :icon_confused: ) til helga.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...