Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til nybegynner


Helene

Recommended Posts

Skrevet

Har tilnærmet null erfaring med utstilling, men skal stille tollervalpen min for første gang 12. august.

Av ulike årsaker, har vi ikke før i dag fått prøvd oss såvidt med utstillingsline, for å prøve å få henne til å gå ved siden av meg, men hun syntes det var myyye kulere å hoppe og bite i båndet :rolleyes: Noe annet hadde jeg vel strengt tatt ikke regnet med, men plutselig stod spørsmålet foran meg - hvordan i alle dager klarer folk å få 4mnd gamle valper til å gå så fint i ringen?

Oppdretter skal være med når vi skal stille, og har et håp om at ikke valpene skal gå helt i spinn i ringen, så alle tips om løping og oppstilling (heldigvis stiller tolleren seg selv..) mottas med den største takk. :D

Skrevet

Mitt tips: Hver gang valpen hopper/biter i båndet, stopp opp og ignorer henne fullstendig, og start opp igjen når hun står rolig(ere). Ikke kjeft og mas, bare prøv å roe henne ned mest mulig, og ros masse når hun går bra, selv om det bare er ett skritt eller to. Tren litt hver dag, men la aldri valpen bli sliten og lei. Det skal være moro å gå pent også :D

Denne metoden funket veldig fint på min yngste, og hun har (med unntak av høy haleføring pga. litt vel mye glede i starten) oppført seg eksemplarisk i ringen fra 4 mnds. alder.

Lykke til ihvertfall! :)

Skrevet
Mitt tips: Hver gang valpen hopper/biter i båndet, stopp opp og ignorer henne fullstendig, og start opp igjen når hun står rolig(ere). Ikke kjeft og mas, bare prøv å roe henne ned mest mulig, og ros masse når hun går bra, selv om det bare er ett skritt eller to. Tren litt hver dag, men la aldri valpen bli sliten og lei. Det skal være moro å gå pent også :whistle:

Denne metoden funket veldig fint på min yngste, og hun har (med unntak av høy haleføring pga. litt vel mye glede i starten) oppført seg eksemplarisk i ringen fra 4 mnds. alder.

Lykke til ihvertfall! :icon_confused:

Noen tips til meg også kanskje? ;) Ho hoppa vel ikke så mye, men gikk en del i gallopp. Kan jeg gjøre det på samme måte? (var vel noe sånt du gjorde med ho, når du gikk litt?)

Tenkte å få trent en dag eller to denne uka. Så får vi bare se hvordan det går til helga...

Skrevet
Noen tips til meg også kanskje? :whistle: Ho hoppa vel ikke så mye, men gikk en del i gallopp. Kan jeg gjøre det på samme måte? (var vel noe sånt du gjorde med ho, når du gikk litt?)

Tenkte å få trent en dag eller to denne uka. Så får vi bare se hvordan det går til helga...

Samme prosedyre der, pluss at jeg tok en del volter (små sirkler, som du sikkert så), for å bremse farten, og da gikk hun automatisk noen skritt i trav. Rose masse for hvert skritt som et riktig :icon_confused:

Skrevet
Samme prosedyre der, pluss at jeg tok en del volter (små sirkler, som du sikkert så), for å bremse farten, og da gikk hun automatisk noen skritt i trav. Rose masse for hvert skritt som et riktig :whistle:

Da får vi ta en dag ;) Så kanskje det kan bli litt lettere (for deg :icon_confused: ) til helga.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...