Gå til innhold
Hundesonen.no

Stå ute alene?


MajaB

Recommended Posts

Når kan en valp begynne å være litt ute alene? Hun springer som regel rundt beina på meg, men noen ganger er hun tøff og flyr rundt på plena som en tornado. Men jeg merker at hun sjekker om jeg fremdeles er der innimellom. Når kan de begynne å være ute alene? Hvordan ser man om hunden er klar for det? Vi har et bånd til henne som vi sånn smått har begynt å bruke, men vi skal sette opp en hundegård om ikke så lenge. Uannsett så må hun jo lære seg å stå ute alene. Tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det hender jeg setter Peico på utsiden mens jeg løper inn å henter noe. Går det bra så henger jeg opp klær, har døra oppe så jeg kan følge med.

Og når det går bra så utvider du bare.

Når du kommer ut til hunden, ikke ros den opp i skyene.

Da lærer du den å savne dere...

Men overse den, jeg pleier å gå en liten tur med han for å roe ned litt.

Og det blir litt belønning for ventingen.

Men vi har ikke noe behov for å ha han i hundegård/ at den skal være så mye alene.

Jeg trive med å ha han rundt meg.

Men det er kjempe kjekt å ha han på utsiden mens jeg vasker gulv:)

Spesielt da han var valp.

Nå angriper han ikke moppen hele tiden mer, og han tåler fint at jeg støvsuger.

Peico er 6,5 mnd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har hundene stått litt alene ute fra de ankommer omtrent (4-5 dager etter ankomst ca). Kun korte perioder først (f.eks til jeg har fått slengt i meg en brødskive), s卸ker tiden etterhvert. Nå har yippie løpt rundt ute på gården sammen med Amira og Marko i 2-3 timer. Hun ble 3 mnd. i går.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er lurt å tilvenne hunden å stå alen litt ute. Det hjelper på selvstendigheten. Bare begynn i det små, som feks når du skal inn og hente noe, og lar valpen stå igjen ute. Så kan du øke litt på. Du ser fort om valpen syns det er ok, eller om den skriker. Vi har desverre ikke mulighet til å la hunden stå ute alene, pga vi bor i en by. Men når vi er på ferie står hun ute, men da piper hun hele tiden, fordi hun ikke er vandt til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes den enkleste måten og venne hunder til å stå ute,er og bruke hagen mye selv,og være der sammen med hunden dag etter dag i både timer og minutter(om det grilles og lekes,barn og besøk)eller alene for å rydde i hagen,sole seg,sitte å ta en røyk å ta livet med ro osv...

Hunden blir på den måten kjent med hagen,og vil begynne å slappe av i hagen..

Legge seg ned og ta livet med ro om du gjør det osv..

Så går du kanskje inn og henter et glass brus eller røykpakken eller noe,og rett ut igjen...

Så holder du på sånn...så tror jeg valpen vil slappe av til du kommer tilbake når den er skikkelig kjent med hagen.

Mange setter hunden,som aldri egentlig bruker hagen ut i bånd/løpestreng eller hundegård..Da vil jo hunden føle seg forlatt.Personlig bvruker jeg ikke å ha hundene ute alene i det hele tatt lengre.Før hadde jeg Akitaene mye ute,og de hadde eget sted ute,men de jeg har nå er bare ute om jeg er sammen med dem.

Jeg har satt opp en 20 meter lang løpestreng,med 4 meters lenke,som jeg setter en hund i om jeg skal gjøre husarbeid.

Da han er vandt til å være i hagen og slapper av der er det ikke en lyd...

Hvis ikke du bruker hagen og trives i den..hvorfor skal da hunden gjøre det?

Hunden trives der du trives og slapper av..så bare ta i bruk stedet hunden skal være du...

Så kan du binde hunden fast etterhvert,med lang tau...mens du sitter der..Etterhvert når hundegården kommer opp,så har du stolen din på samme stedet..døra åpen og hunden får gå å kose seg med leker og snop som du kan legge der til den...Så lukker du døra etterhvert..men sitter fortsatt der..så begynner du kanskje å gå litt vekk..

Egentlig er det ikke noen fasit,men jeg tror ca noe sånn som dette...Jeg har aldri tenkt over hva jeg gjør i noen sammeheng når et gjelder tilvenning av det ene og andre...Det bare skjerog det funker liksom...vanskelig å forklare..

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det skjer veldig ofte at folk som absolutt må ha hundene bundet utenfor huset at de begynner å vakte og vokte hus og hage. Dvs. bjeffe.

Syns man skal være mest mulig ute sammen med dem så slipper man disse dårlige uvanene. Skal man absolutt ha dem bundet en plass ute uten at man selv er der så la det iallefall være bak huset eller noe sånt, og ikke foran huset slik at hunden har utstikt mot "alt som skjer" .. Plutselig har du en hund som vokter forbipasserende. Min oppfatning er at man ofte får mange dårlige vaner med på kjøpet har man en hund som står mye bundet utenfor... Vår hun måtte avlives pga akkurat det. Sto bundet foran huset, en nabounge kom i hagen og et eller annet skjedde, hunden beit ungen i leggen og laget et lite hull - men nok til at det ikke var noen vei tilbake. Helt unødvendig, og kunne vært unngått hadde ikke Bamse stått foran huset halve dagen. Han følte nok at det var hans oppgave å passe på hagen. Unger hadde kommet og gått som ingenting i nesten to år, men den dagen skjedde det et eller annet altså.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...