Gå til innhold
Hundesonen.no

Kennelhoste på kennel.


MarieR

Recommended Posts

En av hundene på kennelen, en beagle som heter Trygve av alle ting, hoster og hoster og vi lurer på om det kan være kennelhoste. Han hoster og hoster og det virker som han brekker seg etter hvert "anfall" men han spyr ikke. Skikkelig ekkel hostelyd. Kan det være noe annet enn kennelhoste? Han har stått alene i noen dager, men hunden han sto sammen med tidligere i uken er frisk.

Og hva gjør man når man har hund med kennelhoste på et sted med så mange hunder? Mener og huske at han skal hjem i overimorgen, og han står ikke i hovedkennelen lenger. Hvordan smitter kennelhoste?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

For det første så burde vel hunden hatt tilsyn av veterinær dersom den hoster til den brekker seg - alt annet er jo direkte uansvarlig.

Ja, det kan utvikle seg til lungebetennelse osv. sånn at det kan være noe annet enn kennelhoste.

Kennelhoste smitter ved dråpesmitte - og sannsynligheten for at også andre er smittet (selv om de ikke hoster nå) er stor.

Alle som har booket plass bør også informeres sånn at de eventuelt kan velge å avstå fra å sette hunden sin på kennel også.

Det er en grunn til at det heter KENNELhoste - det spres som ild i tørt gress...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle tro (og forvente!) at de som driver og jobber på en kennel kjenner til kennelhoste og kontakter veterinær når en hund viser symptomer på sykdom som dette, om hunden skal hjem idag, imorgen eller om ei uke.

Hunden burde isoleres, og området den har vært bør vel gjøres grundig rent. Hunder den har hatt kontakt med burde også følges ekstra med og som belgerpia sier burde eiere som booket plass varsles, og eiere til hunder som nylig har dratt fra kennelen også varsles.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig med tidligere innskrivere her - så god isolasjon av Trygve som overhode mulig, også fjerne den hunden han har vært sammen med fra den "generelle populasjonen". Ha nærmest radarsyn og flaggermusører for å finne evt andre som begynner å hoste. Informasjon til alle eiere som skal ha hunden sin på kennelen + de som har hatt det de siste par ukene (slik at de også er forberedt OM sin begynner).

Men når alt det er sagt, så er kennelhoste oftest mest en plagsom sykdom, men ikke så ofte så farlig for hundens videre ve og vel. Det er klart at man skal være oppmerksom på evt. andre følgesykdommer etter noe slikt, og at hunden faktisk har et nedsatt imunforsvar så lenge kroppen kjemper mot dette viruset. Så en generell sjekk av hunden, holde øye med dens temperatur, etc, må man jo gjøre.

Jeg opplever stadig vekk (tja, i alle fall en/to ganger i året) at en eller annen hund har en dag el. tre med hoste. Dette spres så lett på utstillinger, og selvsagt også i nabolag hvor hundene møtes støtt og stadig. Holder da alle mine vekk fra andre hunder en uke eller to, etter siste hosting, og behandler den/de som hoster med hostesaft hvis hunden er veldig plaget. (Cosylan er forøvrig den beste hostesaften - men reseptbelagt, selvsagt)

Dog har jeg aldri opplevd at ALLE får dette samtidig, eller etter hverandre. Som regel bare en/to/tre av dem som man ser/hører at de hoster i tur og orden. Men alle hundene i husholdet blir vurdert som smittefarlige, selvsagt.

Men det KAN være andre ting de hoster av også, da. Vet om en som var veldig plaget av hoste sånn til/fra - allergi, gressfrø i halsen, etc.

Så vi får krysse fingrene for at Trygve er den eneste dere ser dette på, da - Lykke til!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...