Gå til innhold
Hundesonen.no

Kennelhoste på kennel.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

En av hundene på kennelen, en beagle som heter Trygve av alle ting, hoster og hoster og vi lurer på om det kan være kennelhoste. Han hoster og hoster og det virker som han brekker seg etter hvert "anfall" men han spyr ikke. Skikkelig ekkel hostelyd. Kan det være noe annet enn kennelhoste? Han har stått alene i noen dager, men hunden han sto sammen med tidligere i uken er frisk.

Og hva gjør man når man har hund med kennelhoste på et sted med så mange hunder? Mener og huske at han skal hjem i overimorgen, og han står ikke i hovedkennelen lenger. Hvordan smitter kennelhoste?

Guest Belgerpia
Skrevet

For det første så burde vel hunden hatt tilsyn av veterinær dersom den hoster til den brekker seg - alt annet er jo direkte uansvarlig.

Ja, det kan utvikle seg til lungebetennelse osv. sånn at det kan være noe annet enn kennelhoste.

Kennelhoste smitter ved dråpesmitte - og sannsynligheten for at også andre er smittet (selv om de ikke hoster nå) er stor.

Alle som har booket plass bør også informeres sånn at de eventuelt kan velge å avstå fra å sette hunden sin på kennel også.

Det er en grunn til at det heter KENNELhoste - det spres som ild i tørt gress...

Skrevet

Skulle tro (og forvente!) at de som driver og jobber på en kennel kjenner til kennelhoste og kontakter veterinær når en hund viser symptomer på sykdom som dette, om hunden skal hjem idag, imorgen eller om ei uke.

Hunden burde isoleres, og området den har vært bør vel gjøres grundig rent. Hunder den har hatt kontakt med burde også følges ekstra med og som belgerpia sier burde eiere som booket plass varsles, og eiere til hunder som nylig har dratt fra kennelen også varsles.

Skrevet

Enig med tidligere innskrivere her - så god isolasjon av Trygve som overhode mulig, også fjerne den hunden han har vært sammen med fra den "generelle populasjonen". Ha nærmest radarsyn og flaggermusører for å finne evt andre som begynner å hoste. Informasjon til alle eiere som skal ha hunden sin på kennelen + de som har hatt det de siste par ukene (slik at de også er forberedt OM sin begynner).

Men når alt det er sagt, så er kennelhoste oftest mest en plagsom sykdom, men ikke så ofte så farlig for hundens videre ve og vel. Det er klart at man skal være oppmerksom på evt. andre følgesykdommer etter noe slikt, og at hunden faktisk har et nedsatt imunforsvar så lenge kroppen kjemper mot dette viruset. Så en generell sjekk av hunden, holde øye med dens temperatur, etc, må man jo gjøre.

Jeg opplever stadig vekk (tja, i alle fall en/to ganger i året) at en eller annen hund har en dag el. tre med hoste. Dette spres så lett på utstillinger, og selvsagt også i nabolag hvor hundene møtes støtt og stadig. Holder da alle mine vekk fra andre hunder en uke eller to, etter siste hosting, og behandler den/de som hoster med hostesaft hvis hunden er veldig plaget. (Cosylan er forøvrig den beste hostesaften - men reseptbelagt, selvsagt)

Dog har jeg aldri opplevd at ALLE får dette samtidig, eller etter hverandre. Som regel bare en/to/tre av dem som man ser/hører at de hoster i tur og orden. Men alle hundene i husholdet blir vurdert som smittefarlige, selvsagt.

Men det KAN være andre ting de hoster av også, da. Vet om en som var veldig plaget av hoste sånn til/fra - allergi, gressfrø i halsen, etc.

Så vi får krysse fingrene for at Trygve er den eneste dere ser dette på, da - Lykke til!

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...