Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva når bikkja reiser på ferie uten deg?


Ludde

Recommended Posts

Min kjære Pappa ba pent om å få ta med seg lillemor på hytta denne uken her, og det kunne jeg nesten ikke si nei til, da det innebærer timeslange fjellturer og masse frihet som hun nødvendigvis ikke får her hjemme i blokktilværelsen vår. Dessuten syntes jeg det var skrekkelig hyggelig at han faktisk ville ha henne med seg da. Det er ikke mange som får låne hunden min, på den måten, men Nadia er mye hos foreldrene mine i helger o.l. også, så jeg er trygg på at de tar seg godt av henne.

Men leilighet min har vært skrekkelig tom denne uken! Og fryktelig ren!! Vaska gulv, rett etter at hun dro forrige lørdag, og jammen ser det fortsatt ganske så greit ut. Kunne tatt imot gjester, uten å måtte hente frem støvsugeren i full panikk først!

De som jeg har snakket med og fortalt at Nadia er på sommerferie. Sier omtrent alle noe sånnt som "Å så deilig for deg da, da får du nyte friheten og kose deg denne uka!" Hm tenker jeg bare da, for jeg koser meg ikke noe mer enn vanlig, synes igrunnen at allt er litt stusselig. Den eneste forskjellen på koseting denne uka uten hund, er at jeg på mandag, gikk i byen etter jobb på skoshopping, istedenfor å hoppe på første bane hjem for å gå tur med vofsa! Og nå er helgen kommet, og jeg kom hjem to timer tidligere enn jeg pleier fra jobben, og sola skinte nesten, og jeg ble litt sånn :ahappy: hva skal jeg gjøre da?? Nå hadde det vært fint med en tur i skogen, men uten hund så klarer jeg ikke få opp motivasjonen. Så da jeg gikk jeg og sov over det lille finværet som var...

Spørsmålet mitt er igrunnen, har dere noen ting dere gjør om dere plutselig har hundefri? Er det normalt å savne bikkja si sånn som jeg gjør? Og hva er i grunnen vitsen med å ikke ha hund?

For meg har iallefall denne uka vist meg noe jeg visste fra før av, men kanskje ikke var like bevisst på. At livet mitt er mye hyggeligere og mer meningsfyllt med hund, og at denne friheten det snakkes om, igrunnen er litt opskrytt for min del!

(skal nevnes av pga foreldre i nabolaget, har jeg nesten alltid "barnevakt" om jeg skal på noe utenom jobb, som ikke Nadia kan være med på, så denne frihet, har jeg jo stort sett, selv om jeg har hund da)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hundefri akkurat nå og det er ikke ofte jeg har det. Jeg bor alene med hunden og har alt det daglige ansvaret, ingen som kan ta en liten luftetur for meg en gang siden jeg relativt nylig har flyttet til et sted jeg ikke kjenner noen.

Hunden ble hentet tirsdag ettermiddag. Så gikk jeg på butikken og kjøpte inn mat for et par dager og to 6-packs med pils. Tirsdagskvelden ble tilbragt foran TVen mens den ene 6-packen ble fortært. Jeg gikk og la meg sent. Neste dag ble jeg bare liggende og dorme i sengen til klokken var godt over 12. Så sto jeg opp og slang på meg en morgenkåpe, spiste litt og satt og surfet på internett et par timer. Da var jeg litt trøtt og tenkte jeg kunne legge meg nedpå en liten time. Den timen ble til nærmere tre! Resten av dagen ble tilbragt innendørs i morgenkåpe helt til jeg gikk å la meg igjen. For meg var dette luksus, å kunne være innendørs en hel dag og leve helt etter min egen rytme.

Fortalte hun som har lånt hunden dette og hun begynte å le. Hun er så opptatt av at jeg må dra på byen og gjøre de tingene jeg vanligvis ikke gjør når jeg har hunden hos meg. Men min måte å nyte friheten på var altså en sløvende kveld foran TVen og en hel dag subbende innendørs i morgenkåpe :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner meg absolutt igjen! Nå i uka har jeg jo vært på jobb, men søndagen som var, hadde jeg akkurat en sånn dag! Attpåtil regna det hele dagen, så jeg satt inne med ekstra god samvittighet. Det var en utrolig merkelig følelse å være inne en HEL dag. Men jeg klarer ikke helt å se om jeg likte det eller ikke, men det hadde sin sjarm :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også det meste av ansvaret for hunden, siden mannen min er lastebilsjåfør, ser ikke han for ofte.

Så når hunden er med han på jobb savner jeg han!

Jeg er stort sett bare hjemme å slapper av. Om kveldene er det deilig å se film fra senga eller lese bok, vite at jeg ikke må stå opp for nattelufting!

Men er han borte om dagen, da savner jeg han!

Jeg er heldig som kan sende han med mannen når jeg er syk, ekstra sliten.

Men jeg er veldig glad for å ha han hjemme!

Jeg har sagt nei når folk vil ha han en hel helg, for jeg trives aller best sammen med Peico rundt meg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis jeg ikke har hund (noe som er ekstremt sjeldent) nyter jeg å kunne reise meg fra sofaen uten ett stk hund som er superklar for action, jeg nyter å kunne sløve i senga uten å gå ut med hunden først, osv. Men jeg kunne ikke levd uten hund, det hadde vært fryktelig kjedelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden jeg fikk Pippin for to og et halvt år siden har jeg ikke vært alene hjemme uten hund. Derimot har jeg vært bortreist uten å ha med hund flere ganger. Både når jeg er på kurs/konferanser og på hyttetur med venninner prøver jeg å legge inn litt turgåing, og det er fryktelig rart uten hund! Hvor har man hendene hvis man ikke skal holde i minst ett kobbel? Bare det å gå forbi en busk uten å stoppe føles rart! :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Èn gang i året er jeg uten hund og da reiser jeg til syden og leser bøker, bader, finner en annen hund å dulle med, e sammen med minsten her uten TV, data eller en hund som skal ha sitt. Det er kjempedeilig og batteriene blir ladet til et nytt år med hund, jobb og vinter!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe.. Eneste forskjellen er vel at man ikke styrter hjem etter jobb kanskje? Men nå har jeg en hund som liker å sove lenge, så jeg kan sløve i helgene uten problemer, og han er også fan av å kose på sofaen mens man ser film og slikt. Det jeg merker mest er at jeg føler meg dum når jeg går på tur alene (jeg må gå på tur uansett). Dessuten er det fryktelig tomt uten min lille gledesspreder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjeder livet av meg! Ace har vært på ferie en uke nå, og kom hjem til helgen, før hun reiser avgårde en uke til grunnet vanskelige situasjoner her hjemme. Jeg har jo fortsatt Mia & Minsen, men savner lydighetsøkter, lange morgenturer og en liten terv over ansiktet som morgenhilsen... Møkkasommer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får lillemor hjem i morgen! Jippi! Gleder meg til å se henne! Det første som skal skje etter tusen klapp og klem og hoppeseansen er over, er en grundig flått sjekk. Vet at pappa har plukket noen, men jeg tviler på at han har gjordt det med en "mors" øyne :o

Jeg har vært borte fra Nadia i lengre perioder enn dette før, men da har det vært JEG som har reist på ferie, og ikke henne, så denne gangen har det vært litt rart. Men jeg tror hun har hatt det helt supert, og jeg fikk tid til å savne henne :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...