Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer å gå til anskaffelse av akvarie


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Ja, som overskriften tilsier vurderer jeg å gå til anskaffelse av et akvarium på ca. 110 L.

Jeg har sett meg ut noen arter jeg liker (veldig mange!) og lurer på om noen kunne tenke seg å hjelpe meg med å sette sammen alternativer til sammensetning av ulike arter i akvariet. Jeg har lyst på et akvarie med mye farger i, og planlegger (om jeg velger å kjøpe) å lage et fint akvarie med masse planter, røtter og stein.

Her er noen arter jeg har tenkt på:

Kampfisk hann og hunn

Skjørtetetra

Sherrybarbe

Scalare (liten)

Algespisere (hvilke avhenger nok litt av hvilke andre jeg skal ha i)

Kobbertetra

Honninggurami

Gullgurami

Palettciklide

Gullbarbe

Saksehalesabora

Glødebåndtetra

Rødmunntetra

Neontetra

Guppy

Black molly

Sverddrage

Paradisgurami hunn

De jeg har aller mest lyst på er:

Kampfisk av begge kjønn ( PH 6.0 - 8.0 GH 5-19)

Skjørtetetra (PH 6.0-8.0, GH 5-19)

Black molly (PH 7.0 - 8.2 GH 11-30)

Gullgurami (PH 6.0 - 8.0 GH 5-19)

Det ser jo ut som at de kan passe sammen ganske bra. Bortsett fra mollyen krever de andre relativt like vannverdier. Hva tror dere? Lurer også litt på antall og temperament.

Skrevet

En kampfiskhann må ha flere hunner ellers tygger/jager ham dem ihel. Gullgurami (samme som blå gurami) kan være noen virkelige aggressive ***** og jage/stresse andre, vil tro det ikke funker sammen med slørene til kampfisken, de funker gjerne også dårlig med skjørtetetraen som er en rimelig rolig stimfisk, de er ikke de kjappeste i vendingen liksom. Skjørtetra bør som all annen tetra gå i stim - så her trenger du altså minst en ti stk.

Både gurami, kampfisk og molly/levendefødere trives og oppholder seg mest i øverste vannsjikt, det kan kanskje bli en smule trangt?

Ellers er det masse fint i listen din, bortsett fra Scalaren kanskje, den vil jeg si det blir for liten plass til uansett.

Skrevet

Takk for tilbakemelding.. :wacko:

Det er forøvrig snakk om svært små scalarer (som ikke blir større) jeg har lyst på. Men jeg dropper de uten å mokke hvis de ikke passer. I akvariet vi hadde før i tiden hadde vi 3 digre scalarer - alt for store etter min smak :P

Har du forslag til andre fisk jeg eventuelt kan sette sammen? Jeg velger fisk etter utseende, så jeg vil helst ha pene fisk i akvariet mitt. Jobber i dyrebutikk, så de som er på listen vet jeg at finnes hos oss (får fisk til en veldig god pris der).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...