Gå til innhold
Hundesonen.no

Gå over til fôr for overvektige hunder?


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Tinka (kastrert labradortispe på nesten fire år) ligger nå på den vekta hun bør ligge på - 25,5-26 kilo. Hun får ca 220 gram tørrfôr om dagen (to måltider) + godbiter. Nå går hun på Eukanuba Maintenance, men neste sekk skal være Hills, bare for å få litt variasjon.

Hun er helt sjuk etter mat, og det kommer hun nok til å være uansett hvor mye jeg gir henne, men jeg lurte litt på om et fôr med mindre energi/kalorier - altså et fôr for hunder som har lett for å bli feite - kan være bedre for henne. Med et slikt fôr vil hun få mer om dagen for å holde vekta der den er nå (nå er det svært lett å kjenne ribbeina på henne, og hun har fin midje). Tenker jeg riktig, og vil det være fornuftig å gjøre det slik? Sånn at hun kan få en mer metthetsfølelse og litt mer påfyll i magen?

Det faktum at hun er labrador og kastrert skulle jo tilsi at hun faktisk har behov for et slikt fôr, men det har hun jo ikke... Hun er som sagt akkurat passe sånn som hun er nå.

Skrevet

Er sånn fôr Kira går på, iallefall etter hva jeg er blitt fortalt. Hun bruker Olivers Weight Loss, og det er et sånn type fôr som du er på utkikk etter. Andre fôrtyper har dessverre ikke peiling på.

Skrevet

De fleste fôrseriene har vel ett "diett-fôr" egnet for hunder som har lett for å legge på seg ,eventuelt for hunder med redusert energibehov. Anbefaler deg å prøve BRIT sitt light/senior-fôr. Har ikke prøvd akkurat denne varianten selv, men vet om flere som bruker den og mener denne er knallbra! :P

Skrevet

Du har jo et "lett" fôr i Hills serien som heter w/d og som det går an å prøve. Er ikke et direkte slankefôr men mer et fôr for å holde vekta. Veldig mange går over på w/d etter at de har brukt r/d (som er slankefôret) for å holde på idealvekta.

Skader uansett ikke å prøve :P

Skrevet

Typen fôr skal nok ordne seg, det jeg lurte mest på er om det er dumt å gjøre det slik, altså å gi henne mer mat av et kalorifattig fôr for å dekke det hun trenger, framfor å fortsette med et fôr for normalt aktive hunder?

Skrevet

Det er jo uansett ikke farlig å prøve det, og hvis du syns hun får for lite energi av lightfôr er det jo bare å gå over til normalfôr neste sekk :P

Twinki har gått på det meste av fôr innenfor Hills serien da vi får det gratis, jeg har også prøvd et light fôr på henne. Tror kanskje det het for Adult Light? Det største problemet med det syns jeg var avføringsmengden, det ER faktisk kjedelig å plukke dritt 3-4 ganger daglig. Og da er det ikke små mengder det er snakk om heller! (Ikke at hun trenger light for, men vi fikk nå den sekken )

Skrevet

Jeg ville prøvd en runde med lightfòr jeg, og synes du tenker veldig riktig. Mer vomfyll uten masse kalorier, liksom.

Skrevet
Du har ikke vurdert å prøve RC sitt spesialfôr for labrador retriever?

Nei, egentlig ikke.... RC har ikke fungert noe særlig på henne tidligere, så da vil jeg heller prøve en runde med Hillsfôr - som hun har fungert veldig mye bedre på. Skal ikke avslå det uten å ha prøvd det, selvsagt, men vi får se hvordan det går med Hills først nå.

Da prøver jeg en sekk med lettfôr, så trenger jeg ikke gå rundt å ha dårlig samvittighet fordi hun får så lite å spise, haha

Skrevet

Chicka har Labradorens lyst etter mat og det jeg gjør er å gi hun light for, men fordi hun går litt sent ned så gir jeg hun mat tre ganger om dagen, da holder hun vekten der jeg har slanket hun ned til og hun får stilnet matlysten sin.

Eukanuba har light for så du kan bare fortsette å fore på det merket, bare gå over til Light varianten.

Jeg er også med på den tanken å heller fore light så hunden (og spesiellt Labradorer) får følelsen av å få mer mat enn at den kun får bitte litt av normal maten. :)

  • 4 weeks later...
Skrevet

Jeg byttet for til Merethe (labbis) med en gang hun ble sterilisert for å gi en en viss metthetsfølelse og samtidig forhindre tønnefasong. Synes det har fungert bra, hun gikk på light til hun gikk over på senior. Faktisk enda lettere å holde vekten på henne nå, mulig vi har funnet "riktig" fortype :rolleyes:

Synes derimot at hun ble lettere tørr i pelsen av light foret, hører flere har den erfaringen også, så vi supplerte med litt fiskeolje og rå eggeplomme en gang i blandt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...