Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund med til Bornholm


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal til Bornholm med familien på fredag. Det inkluderer også at Chessea skal være med. Slik jeg har forstått det må ikke hunden ha noe rabiesvaksine for å være med dit, men ormekur. Vi reiser gjennom Sverige til Bornholm med båt.

Jeg har lett litt rundt på nettet nå, men finner ikke noe særlig nyttig informasjon. Jeg lurer derfor på om noen vet hva som må gjøres? Det haster litt på grunn av dårlig planlegging, så alt må være i stand innen torsdag kveld. Hadde satt stor pris på om noen kan hjelpe. Vet dere om hunden trenger "pass"?

Skrevet

Bornholm hører vel til Danmark? Og Danmark har krav om rabiesvaksine... dvs. hunden kommer inn i Danmark men slipper ikke ut igjen uten gyldig vaksine. I tillegg skal hunden ha en spesiell markkur FØR utreise fra Danmark og gjentatt straks du er kommet tilbake til Norge.

Så jeg ville ringt Mattilsynet jeg og hørt hva gjeldene regler er - jeg hadde ikke tatt sjansen på et langvarig karanteneopphold.

Skrevet

Bornholm hører ikke til Danmark geografisk (avgrenset øy), så man behøver ikke rabiesvaksine så vidt jeg har hørt. Jeg har kontaktet mattilsynet og venter på svar.

EDIT: Nå ble jeg skikkelig usikker.... Det står forskjellig info på de ulike sidene jeg har vært inne på. Det ser ut til at hele turen blir en katastrofe nå, gitt.

Skrevet

Bornholm er en del av Danmark, og de reglene som gjelder for Danmark gjelder også for Bornholm.

Danmark har rabies, og disse hundene reiser også til Bornholm, ikke sant?

Må nok planlegge god tid i forveien skal man ha med hund på ferie:-))

Fint på Bornholm, men fint i Norge også, i år!

Guest Just me!!
Skrevet

Oi, vi hadde også tenkt til å dra til Danmark, men fikk høre at man trenger rabiesvaksine. Kjipt det der. :/

Hva med å dra til Sverige i stedet? Vi skal til Koster på tirsdag, via seilbåt. :P

Skrevet

Beklager, men nå er jeg på bristepunktet her! Jada, det er vår feil at vi har planlagt dårlig, men sånn er det nå. 7 stykker skulle dra MED hund, noe som nå ikke er mulig. Det er uaktuelt å ha hunden på kennel eller i pass hos andre, så jeg må nok bli hjemme alene mens resten drar på ferie. Jeg blir bare deprimert..

Just me: Det er ikke bare bare å avbestille sommerferie for 7 personer.. Det er småbarn som skal dra, og som har gledet seg lenge. Takk allikevel.

Skrevet

Jeg kjenner igjen det der... Jeg og Orry måtte være hjemme alene på grunn av misforståelse angående rabiesvaksine, mens resten dro til Danmark i 2 uker. Litt stusselig, men sånn ble det gitt :P

Skrevet

Det som er så rart er at noen jeg vet om dro til Bornholm med hund UTEN rabiesvaksine i fjor sommer... Ingen sa noe til dem om det. Heller ikke de sa noe til oss om det.

Skrevet

Folk gjør mye rart som ikke er hverken lov eller særlig smart! Å lure seg unna tollen med hunden er en ting, men hva om hunden din ble bitt og fikk overført rabies? Han ville bli syk og sannsynligheten for at han ville rekke å smitte andre før han døde er rimelig stor.

Norge er et av de få land i verden som ikke har rabies, så kontrollen med dette er svært viktig.

Håper du skjønner hva konsekvensen av å bryte disse reglene innebærer? En ferietur som ikke blir noe av er bare "peanuts" i forhold til det å være ansvarlig for å bringe rabies til Norge, in worst case!

Skrevet
Folk gjør mye rart som ikke er hverken lov eller særlig smart! Å lure seg unna tollen med hunden er en ting, men hva om hunden din ble bitt og fikk overført rabies? Han ville bli syk og sannsynligheten for at han ville rekke å smitte andre før han døde er rimelig stor.

Norge er et av de få land i verden som ikke har rabies, så kontrollen med dette er svært viktig.

Håper du skjønner hva konsekvensen av å bryte disse reglene innebærer? En ferietur som ikke blir noe av er bare "peanuts" i forhold til det å være ansvarlig for å bringe rabies til Norge, in worst case!

Jeg har aldri sagt at jeg har planer om å bryte noen regler, men før jeg "bestemmer meg" MÅ jeg vite 100% sikkert hvordan regelverket lyder.

Skrevet

Bornholm er én af Danmarks østligste øer og kaldes også for klippeøen. ( tatt fra wikipedia )

Og det vil si at du ikke kan ta med hunden uten rabiesvaksine. Du får hunden inn uten problem, men jeg hadde ikke tatt sjangsen på det så lenge "straffen" er at hunden blir plassert i karantene i flere mnd mens dere drar hjem til norge etter endte ferie.

Skrevet

Takk for alle svar!

Vi er i full gang med krisemøte her nå, så det ender nok opp med at Chessea blir værende hos noen her hjemme. *øve seg på å tenke positivt*

Skrevet

Det er jeg klar over, men takk allikevel :P

Vi skal vaksinere henne rett etter sommerferien, slik at hun kan være med neste år.

Har snakket med mattilsynet nå, og det er som dere sier.. Dessverre. Vi får planlegge mye bedre til neste år!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...