Gå til innhold
Hundesonen.no

Lappen


AllStar

Recommended Posts

Skrevet

Jeg driver nå å leser til scooter lappen, og personlig syntes jeg det er vansklig! : O

Får liksom ikke "reglene" inn i hodet :P

Hva syntes dere?

Har vi for strenge trafikk regler?

Si din mening :ahappy:

Skrevet

Med så mange idioter på veiene så synes jeg vel egentlig ikke at vi har for strenge trafikkregler. Hvilke regler skulle man i så fall kuttet/forandret?

Skrevet

Hva tenker du på som strengt? Tror ikke vi har så mye mer regler enn det som er nødvendig for at trafikk med både myke og harde trafikkanter skal fungere uten stor risiko.

Skrevet

Reglene er greie. Men ja, vanskelig å få det til å sitte! Leser selv til sertifikatet for bil.

Forresten er det ikke en lapp lenger, det er kort :ahappy: Har jeg fått banket inn i hodet av min trønderske kjæreste, hehe.

Skrevet

Vegtrafikklovgivningen er vel en av de få lovsamlingene Norge kan være stolt av. Det er min mening.

Om noe, så skulle det blitt "strengere", ikke omvendt.

Hilsen trafikklærer

Skrevet

Det som er så kjipt, er at jeg har veldig lyst til å ta den i morra, har lest boka, og tatt masse prøver og spørt folk som har tatt den...

Det som er innmari kjipt, er at man må vente 2 uker for å ta den på nytt.. (hvorfor?)

Er egentlig veldig ladd for lappen/kort nå ja! :ahappy:

Guest Christine
Skrevet

Begynner på TG til høsten nå jeg, så da blir det nok mopedlappen over nyttår!

(Ja, jeg skal ha moped. Scooter er for pingler! :P)

Lykke til med prøven, sikker på at du klarer den :ahappy:

Skrevet

Hehe, jeg måtte ha scooter jeg <_<

Kjett med foreldre som vil ha det som er "tryggest"...

Men, bare jeg kommer meg fremover, så er det enkli det samma :ahappy:

Jo, takk, er litt nervøs nå, klarer ikke bestemme meg :P

Skrevet

Nei, vegtrafikkloven er definitivt IKKE for streng. Det greieste for å lære reglene er å ta med boka og en tålmodig forelder med bil ut i trafikken.. Så kan du se det i praksis.

Skrevet
hehe... Jeg fikk moped lappen (Aldri kjørt mopped, kjørte scooter to ganger først...) Og jeg kunne verken vikeplikt, noe med scooteren å gjøre, eller skilt... :P

Jeg har faktisk lappen på snøscooter, uten at jeg noen gang har sitti på en.... :ahappy:

Skrevet

Har ikke begynt å lese til kortet (? Lappen?), men så er det en stund til jeg kan ta lappen, så foreløbig øvelseskjører jeg bare... Litt skummelt enda, men det går bedre.

Et lite spm: Når dere øvelseskjørte, kjørte dere både automat og manuell?

Skrevet
Jeg har faktisk lappen på snøscooter, uten at jeg noen gang har sitti på en.... :)

Har ikke alle som tok lappen før 2006 eller noe sånt lappen på snøscooter også? Ser jeg har både snøscooter, traktor og moped i tillegg til bil... :rolleyes:

(Jeg tok lappen på moped og syns det var ganske enklet egentlig.. :P Måtte jo ha lappen for å kunne kjøre rundt på den litt vel trimma TSX'n min forholdsvis lovlig... :P Vi var faktisk bare to jenter det året som kjørte X sykkel isteden for scooter :P )

Syns reglene i Norge er forholdsvis greie, jeg. Det som er problemet i Norge er at myndighetene suger på å planlegge veiene! Sånn som veien mellom Drammen og Kongsberg. Den nye delen der mellom Drammen og Mjøndalen var jo planlagt 4 feltsvei, men ble 2 felt. Noe de i ettertid fant ut at var alt for lite i forhold til trafikk mengden... <_< For ikke å snakke om den enormt bra sikringen vi har av tunnelene her i landet....! :rolleyes:

Skrevet

jeg syns det faktisk skulle vært strengere, er så mange farlige i trafikke, spesielt eldre folk

Opplevd mange ganger at de stopper i akselasjonsfeltet, får å titte etter en ledig plass å smette inn i, man stopper da ikke der!!!! Er der man gir gass for å komme i flyt med trafikken. Folk som kjører i hytt å pine i rundkjøringer og glemmer å blink her og der. Man burde nesten hatt en "oppfriskning" om trafikk lover 1-2 ganger i året syns jeg. Pga man lager sin egen kjørstil litt for fort!

Skrevet

Jeg tror ikke strengere regler vil hjelpe mot gamle folk som stopper i akslerasjonsfeltet siden det allerede er forbudt.. :)

Helt ærlig tror jeg ikke Norge trenger strengere regler i det hele tatt. Det vi trenger er mer fornuftige sjåfører som ikke er opptatt av å kjøre fortest mulig absolutt hele tida.

Skrevet
Har ikke begynt å lese til kortet (? Lappen?), men så er det en stund til jeg kan ta lappen, så foreløbig øvelseskjører jeg bare... Litt skummelt enda, men det går bedre.

Et lite spm: Når dere øvelseskjørte, kjørte dere både automat og manuell?

Jeg har bare øvelseskjørt med manuellt gir. Men er det ikke sånn at hvis du kjører opp med automat gir, så vil det ikke være lov for deg å kjøre biler med manuelt gir? Det er jo greit å være klar over, for da vil muligheten til å skaffe bil, bli mye mindre..

Jeg tok teoriprøven for to dager siden, og jeg besto :P:)

Hadde lest mye, og testet meg en del på www.teoritentamen.no - jeg ville ikke ta prøven før jeg var sikker på at jeg skulle klare det, og vel det gjorde jeg.. Og jeg er kjempelettet og glad nå! Det beste rådet jeg vil gi er å lese masse, teste deg selv og spørre både foreldre og kjørelærer om ting som du lurer på eller er usikker på.

Jeg har også nylig tatt landevegskjøringen og glattkjøringen, og skal nå melde meg opp til oppkjøringa. Er lange ventelister, men jeg håper på å få tatt den i løpet av august :P Noen gode råd til den praktiske delen av kjøreprøven? :P

Jeg synes forøvrig at det er bra at det er strenge trafikkregler - og at det stadig jobbes for at det skal bli færre ulykker i trafikken(nullvisjonen). Det vil nok alltid oppstå dødsulykker i trafikken, så lenge det finnes folk med feil holdninger, men hvis myndighetene og folk flest jobber med å gjøre trafikken trygg, så vil vi nok se positive resultater. Dødstallene er jo allerede på vei ned :P

Skrevet
Jeg har også nylig tatt landevegskjøringen og glattkjøringen, og skal nå melde meg opp til oppkjøringa. Er lange ventelister, men jeg håper på å få tatt den i løpet av august :P Noen gode råd til den praktiske delen av kjøreprøven? :)

*klippet*

Et tips: Kjør rolig og absolutt ikke fortere enn hva du føler er komfortabelt og trygt... Spesielt ikke hvis du får oppkjøring på veier du ikke er kjent... Da hender det nemlig at en må kjøre opp igjen etter flere kjøretimer.. :P

Skrevet
Et tips: Kjør rolig og absolutt ikke fortere enn hva du føler er komfortabelt og trygt... Spesielt ikke hvis du får oppkjøring på veier du ikke er kjent... Da hender det nemlig at en må kjøre opp igjen etter flere kjøretimer.. :)

Hehe, jo, takk, det skal jeg ta med meg :P Er jo ikke alltid forsvarlig å holde fartsgrensen, det viktigste er å ha kontroll.. :P

Skrevet
Hehe, jo, takk, det skal jeg ta med meg :) Er jo ikke alltid forsvarlig å holde fartsgrensen, det viktigste er å ha kontroll.. :P

Hehe.. Merkelig, men sensoren som var med på min første oppkjøring mente også noe om det der med fartsgrenser og hva som var forsvarlig.. Synd jeg ikke var like enig og litt for nervøs til å tenke klart.. :rolleyes:(Klarte det på andre oppkjøringa, da i det minste. :P )

Skrevet
Har ikke alle som tok lappen før 2006 eller noe sånt lappen på snøscooter også? Ser jeg har både snøscooter, traktor og moped i tillegg til bil... :rolleyes:

Virkelig? Jeg trudde det seriøst var en trykkfeil etter jeg oppgraderte til lastebilappen (først da den kom på).

Skrevet
Virkelig? Jeg trudde det seriøst var en trykkfeil etter jeg oppgraderte til lastebilappen (først da den kom på).

Det var noe skriverier i avisene i fjor om detta etter at en eller annen snøscooter dude mente de fleste snøscooter ulykker var pga at "alle" hadde lappen på det, men "ingen" hadde fått opplæring.. Men for all del mye mulig jeg rører og husker feil.. Har hvertfall lappen på det jeg å uten å ha fått noen opplæring noen gang. :)

Skrevet

Tror de forandret det der med snescooter osv. i fjor vår/sommer. Jeg tok lappen i mars og kan også kjøre snescooter :) , mens en del som tok den senere på året ikke kan det...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...