Gå til innhold
Hundesonen.no

"Voksen valp"


JailyTina

Recommended Posts

Jeg har hørt at noen hundetrenere mener at hvis en hund på en eller annen måte har gått glipp av valpetida si kan den ha litt ekstra valpefakter som voksen også. Mikey f.eks. er en hund som passer under den beskrivelsen siden han ikke fikk oppleve stort annet enn et bur det første året av sitt liv. Og med han i huset er det faktisk som å ha en 40kg kjempevalp som hopper rundt. (eneste valpetendensene vi ikke har sett er å gjøre fra seg inne og å bite på møbler o.l)

Men så begynner jeg å tenke litt da. For kanskje det bare er personligheten hans. At han bare er en glad og lykkelig gutt og liker å vise seg frem og kose i armkroken/på fanget og gjøre andre valpeaktige ting....?

Tror dere det er noe i det at voksene hunder som ikke har fått en god valpetid kan ta igjen det tapte når de blir eldre?

(Det eneste jeg er 100% sikker på at Mikeys tapte valpetid har gått utover er jo sosialiseringen siden han verken var vant til mennesker eller dyr når han kom til oss...)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er jo kanskje Mike valp enda (snart 16 måneder) og han har på ingen måte gått glipp av valpetiden sin, men han er en valp å ha i huset enda, han får raptusser og flyr vegg i mellom her noen ganger, spretter rundt og inviterer til lek ganske ofte, fillerister puter og bærer skoene mine overalt. Dorullen for fortsatt gjennomgå her. Syns det er litt koselig når det er sånn egentlig jeg, merker at han er i huset for å si det sånn, han gjør at man legger merke til han hele tiden. :blink: Han kravler oppå meg hvis jeg ikke vil kose eller leke med han. men nå er kanskje ikke han under kategorien voksen enda?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dem er vel voksne i størrelsen, men ikke helt i hodet kanskje.. vet ikke jeg, noen andre som vet?? Mike har ikke forandret seg så mye siden han var 6-7 måneder i oppførselen hvertfall (han er selvfølgelig mye mer lydig og vet hva som er rett og galt) men han er som en valp enda, nyter det så lenge jeg kan jeg :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund er 3 år. Hun er fortsatt nokså valp i hodet, men ikke like mye som du beskriver da.

Men hun har vokst av seg det meste men hun år fortsatt raptuser hvor hun ruller i gresset lager rare snorkelyder og er heeelt vill. Hun vil også ha oppmerksomhet hele tiden slik som du sier silje85. løper bort å vil at du skal kose og leke men henne:) Dorullene og sokkene er fortsatt veldig populære her i huset ihvertfall :blink:

Men jeg synes det bare er kos jeg:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde en diskusjon med en førerhundbruker.

Om valper som blir trent for tidlig, hun mener de blir mer robot enn hund.

Kan det hende at valper som ikke får være valp, som da blir behandlet som en voksen, blir stilt store krav til, blir mer kuet og "daff" hund?

Jeg tror nok på at hunder som ikke får leke som valp, men bor i bur hele tiden, at de kan blir litt "ertete" som voksne/unghunder. Leker ut det den mistet på en måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...