Gå til innhold
Hundesonen.no

Vi venter på lille Eija


~katrine~

Recommended Posts

Skrevet

her vil jeg skrive litt om ventetiden vår.. :P

litt historie først..

vi omplasserte vår forrige hund i fjor påske pga flere ting..dette hadde vi da gått å angret på i over et år før jeg fant ut at jeg ville ha en ny..

sambos tante skulle få en valp hos ei supergrei dame som bor en halvtime unna..da vi fant ut at de fortsatt hadde flere igjen måtte jeg selvsagt dra å titte på de( i forrige uke),de var da 2 uker gamle..og der fant jeg lille Eija :P

ble selvsagt forelsket og vi fikk henne :P

både jeg og jentene gleder oss stort til vi får lille Eija hjem- i juli/august-hun vil da være 10-12 uker gammel! :P

Skrevet

Dere har blitt lurt, det der er et marsvin! :P

Min første hund ble også en liten papillon blanding. :P Kunne ikke vært mer fornøyd med min første hund! Det første vi fikk høre hos naboene var: "Dere har blitt lurt, det der er en kanin!" :P Skal bli morsomt å se hvilke ører frøkna di får. Chihuahua + Papillon ører må jo bli interessant, og sikkert nokså stort! Min hund er halvt yorkie/papillon og hun har gigantiske ører. De er liksom "merkelappen" hennes.

Skrevet
Dere har blitt lurt, det der er et marsvin! :P

Min første hund ble også en liten papillon blanding. :P Kunne ikke vært mer fornøyd med min første hund! Det første vi fikk høre hos naboene var: "Dere har blitt lurt, det der er en kanin!" :P Skal bli morsomt å se hvilke ører frøkna di får. Chihuahua + Papillon ører må jo bli interessant, og sikkert nokså stort! Min hund er halvt yorkie/papillon og hun har gigantiske ører. De er liksom "merkelappen" hennes.

hihi,du skulle ha sett den svigersøs har valgt seg fra samme kullet,den ser enda mer marsvin ut.. :P

er også spent på ørene :P

Skrevet

Herlig jente! Gratulerer så mye!

Har et skikkelig chihuahua hode :P Men får vel størrelsen til Papillonen vil jeg tro :P Kjenner ei med samme blanding, og den er bare vakker!

Skrevet
Herlig jente! Gratulerer så mye!

Har et skikkelig chihuahua hode :P Men får vel størrelsen til Papillonen vil jeg tro :P Kjenner ei med samme blanding, og den er bare vakker!

hihi :P

ja,tror hun vil bli på papillonstørrelse-hun er jo ganske stor allerede :P

Skrevet
Nydelig!

Men melk er ikke spesielt bra for valper, med mindre det var morsmelk/morsmelkerstatning

ta det med ro- det var erstatning :Laugh:

Skrevet

Når jeg skulle få Blondie (rein Papillon) så når vi fikk det første bildet av dem syns vi også at dem lignet på marsvin, hehe.

Kjempe fine! Blir spennende å se ossen dem blir som store ;) Kan ikke du som hadde en venn som hadde denne blandigen vise et bilde? Sikkert kjekt for trådstarter også :P

Skrevet

Hihi, så morsomt! Lignet jo nesten helt på en Papillon!

Frøkna mi sin mamma er Papillon mens faren er en Yorkshire Terrier. Hun har mest fra faren sin i utseende for å si det sånn! Men hun er ikke like langhåra som verken en Papillon eller en Yorkshire Terrier. :P Alle valpene har blitt veldig forskjellige. De sier yorken har "sterke" gener da, og alle har fått mest av york-fargen. Men noen er veldig langhåra, noen er som Emma og noen er nesten helt korthåra..!

Syns det er interessant å se ulikhetene i et blandingskull fra valp til valp, og studere valpene etter trekk fra mor/far. :P

Skrevet
Hihi, så morsomt! Lignet jo nesten helt på en Papillon!

Frøkna mi sin mamma er Papillon mens faren er en Yorkshire Terrier. Hun har mest fra faren sin i utseende for å si det sånn! Men hun er ikke like langhåra som verken en Papillon eller en Yorkshire Terrier. ;) Alle valpene har blitt veldig forskjellige. De sier yorken har "sterke" gener da, og alle har fått mest av york-fargen. Men noen er veldig langhåra, noen er som Emma og noen er nesten helt korthåra..!

Syns det er interessant å se ulikhetene i et blandingskull fra valp til valp, og studere valpene etter trekk fra mor/far. ;)

ja,det er kjempeintressant! ;)

i dette kullet var alle lik mamman sin (papillon) :Laugh:

på lørdag drar vi på besøk igjen!- da er Eija 4 uker og 2 dager gammel! ;)

hundestæsj ble kjøpt inn i dag;

seng

børster

hålsbånd-2 stk

flexikobbel-mini

shampoo

3 leker

tyggeben

pote/ansiktssaks

"sy og strikk til din hund" :Laugh:

er sikker på at det var mer,men jeg er glemsk... ;)

Skrevet

da har vi vært på besøk igjen :P

her er Eija og søskenene 4 uker og 2 dager gamle :Laugh:

DSC03227.jpg

DSC03229.jpg

DSC03233.jpg

DSC03234.jpg

alle tispene havner i familien :P (oss,svigers og svigertante+onkel)

DSC03240.jpg

mamman og to av søskenene :Laugh:

DSC03237.jpg

Skrevet

Kjempesøte! :P

Koselig med jevngamle, like store hunder i nærheten da! litt slitsomt med liten hund at det er litt vanskeligere med sosialisering (i forhold til hunder) for en litt stor labradorvalp kan yte mye skade. Men som sagt, heldig du!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...