Gå til innhold
Hundesonen.no

Språkdebatten


jennajensen

Recommended Posts

Skrevet

Skal ha om Språkhistorien på tentamen. Så jeg lurer på hvem ville ha dansk og hvem ville ha norsk av de folka? Husker det aldri

Skrevet

Tidlig/midt på 1800-tallet: Johan Sebastain Welhaven var en tilhenger av dansk. Henrik Wergeland ville fornorske dansken.

Senere på 1800-tallet:

Fornorskning av dansk(riksmål, siden bokmål): "Gradvishetens vei" - Knud Knudsen.

Landsmål(senere kalt nynorsk): "Bråhastens vei" Ivar Aasen.

Ehm. Og det var stort sett det jeg husket. Håper jeg ikke kommer opp i norsk muntlig :P

Skrevet

Også hadde Welhaven og Wergeland hvert sitt "parti". Ene var patriotene og andre var Intelegenspartiet (?).

Men husker ikke hvem som hadde hvilket?

Guest Christine
Skrevet

Uff, må bare få si at jeg føler meg deg!

2. uka i 9. hadde vi prøve i alt dette, og om hele den historie-epoke tingen!

Vi ble grillet av læreren på prøven, og aldri har jeg vært så historie-kunnskapsrik!

MrsPowers har fått frem det viktigste :P

Skrevet

Så Johan Sebastian Welhaven ville beholde dansken, Henrik Wergeland ville fornorske dansken, det ville Knud Knudsen og, Ivar Aasen lagde et eget språk, nynorsk. ??

Skrevet

Ikke for å være frekk, kjære deg, men det er dette du har skolebøker (og google!) til..:P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...