Gå til innhold
Hundesonen.no

Grime til hund


jennajensen

Recommended Posts

Hvordan bjeffing og hopping? Er hunden aggressiv eller bare glad og ivrig?

Hvis den bare er ivrig synes jeg ikke du skal bruke noen grime for å hindre hunden i å reagere slik en hund gjerne reagerer når den blir glad og ivrig - hunder bjeffer, rett og slett! Det er en naturlig atferd.

Synes uansett at slike ting heller bør trenes bort ved hjelp av andre, og mer positive metoder, enn grime og den slags.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Grime fungerer jo sånn at du klarer å holde hunden enklere. Men den lærer ikke hunden å ikke hoppe mot, og bjeffe mot andre hunder. Det må du lære den på andre måter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vad menar du med "funkar"? En nosgrimma är ingen lösning, det är ett träningsredskap (och jag förstår inte varför det inte skulle vara "positivt"). Om du vill använda nosgrimma bör du lägga en träningsplan och använda grimman som ett träningsredskap som ska bort så fort som möjligt. Du bör aldrig heller låta hunden dra eller göra utfall i grimman, det är din uppgift att vara tidigt ute och vända hunden om så att den inte kan få utföra beteendet som uppenbarligen är självförstärkande.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar.. Mener ikke at grimen er en positiv ting. Men lurte på om den hjalp noe liksom.. Ble litt vanskelig å forklare.. Har sett mange som går med grime ...

En grime er jo ikke nødvendigvis negativt heller! Man skal jo ikke rykke i den, så bortsett fra at hunden kjenner den på en annen måte enn et vanlig halsbånd og det gjør at hunden ikke drar så mye, så er det jo ikke så stor forskjell. En hund forandrer ikke personlighet i en grime, og det er ikke slemt å bruke grime på en hund. Men en grime kurerer ingenting, den bare hjelper deg til å klare å trene, fordi det er enklere å få kontroll over hunden. Men som Fanny skriver; den er et redskap, som bør trenes bort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det funker. De aller fleste av oss klarer ikke å alltid være tidligere ute enn hunden, og jeg tipper at de fleste av de som bruker grime bruker den fordi den er enkel å bruke og det blir veldig mye enklere å holde igjen hunden. Jeg har en selv, som jeg bruker med ganske store mellomrom.

Jeg er enig i at den burde brukes som et redskap og kun under trening, men ser ingenting farlig i å bruke den i situasjoner hvor man virkelig trenger den, eller ønsker å bruke den. Men den kan nok være med på å endre atferden i møtesituasjoner, fordi hun skjønner at det ikke funker å hoppe og sprette. Evt. så vil det uansett være enklere for deg å holde henne.

Hvis du kjøper deg en grime, så venn hunden til å gå med den inne før du begynner å koble hunden i den ute. Min erfaring er at de syns den er ekkel å ha på og prøver å "grave" den av med labbene. Men det er en tilvenningssak, sånn som vanlig halsbånd. Husk at du skal bare holde forsiktig igjen om hunden hopper avgårde, ALDRI nappe i den eller noe andre brå bevegelser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Grime fungerer helt utmerket til å lære hunden å ikke dra i båndet:) Det er mye mere humant å bruke grime på en hund enn å rykke i båndet hele tiden så den får whiplash til slutt... Hunden min har blitt en engel å gå tur med etter at jeg brukte grime på den, holder på å venne den av det, og det går veldig fint. Men du må jobbe mye med det visst den skal ha noen virkning:) :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...