Gå til innhold
Hundesonen.no

NSSK og NCK Bergen


Caroline

Recommended Posts

Skrevet

Sikkert litt egotripp for oss som har sheltie/collie, men nå må jeg bare skryte litt ;)

Vi dro til Bergen med mindre forhåpninger, kanskje en av de 3 CK'ene vi mangler til å få CK-prisen til NSSK i år liksom.. Så jeg må si jeg ble lettere sjokkert av resultatet

Vi starter med lørdag, NSSK's dag, med invitert spesialdommer fra England (dvs. hun dømmer sheltie også i England, rasens hjemland). Dommer var Stella Clark.

Valpene var først ute, og det var 11 påmeldte på lørdagen, husker ikke helt hvor mange som stilte totalt.

Villa fikk følgende kritikk:

7 months. Nice neck and shoulder. Good front. Nice ribs. Nice hindquarters. Nice coat. Very sound puppy.

Nr. 1 6-9 mnd. HP 1 BTK og BIM

BIR ble Finn Helge Olsens Lundecock's Hit and Run (ikke overraskende), en nydelig tricolour hannhund.

Så var det Saeta sin tur, for aller første gang i åpen klasse (husker ikke antall i klassen, men det var en del), da hun fylte 2 år nå i april. Totalt var det 51 påmeldte voksne shelties.

Hun fikk denne kritikken:

Good crest of neck. Very feminine. Good outline. Moving freely. In excellent coat and condition. Very sweet expresssion. Perfect ear carriage. True typical sheltie.

1 kval 1 konk CK 1 BTK CERT BIM

:P

Jeg trodde jeg skulle dåne der jeg sto, og jeg har fremdeles ikke landa.. Lille flinke valpen min som har blitt stor :P

BIR ble igjen Finn Helge Olsen, nå med Lundecock's Fiddler On The Roof, som mange sikkert har sett. Han ble forøvrig også BIS både med valp og voksen.

Da går vi over på søndagen, og starter igjen med valper. 9 påmeldte denne dagen for dommer Joyce Cosme.

Villas kritikk:

Nice quality tricolour. Good earset. Good pigment. Very good length of neck and level topline. Good feet. Moved very well. For perfection I would like better shaped eye.

Nr. 1 6-9 mnd. HP 1 BTK BIM

BIR idag ble ikke samme som igår, husker ikke fullt navn på den akkurat nå..

Så var det de voksne igjen da. totalt 48 påmeldte voksne shelties. Her er Saetas kritikk:

Excellent quality shaded sable. Excellent head proportions. Good earset, eyecolour and expression. Good length of neck and level topline. Very good angulation front and rear from the side. Slightly out at right shoulder which spoils movement coming towards me. Good feet.

1 kval 3 konk CK (6 BTK som de skrev på alle)

Alt i alt, FOR EN HELG! Må legge til at hun jeg reiste sammen med tok hannhundcertet søndagen, ble beste hannhund og BIM. Så vi fikk en rimelig fin tur hjemover! :D

Skrevet

Tusen takk! Er fremdeles ganske høytsvevende her jeg sitter ;) Tenk, nå mangler vi bare storcertet.. og vi er påmeldt 3 utstillinger med storcert innen 5 uker.. Det er lov å drømme, er det ikke? :D

Skrevet

Gratulerer så mye! :D Heldiggrisene som har hunder som vinner i ringen. Hehe. *ønske seg utstillingshund*

Krysser fingrene for et siste CERT!

Skrevet

Tusen takk igjen :D Hun er hjemmelagd også, derfor er det jo ekstra moro. Moren er overhodet ingen utstillingshund ;)

Gratulere så mye :icon_fun:

Hvor er disse tre utstillingene da?

Hvordan gikk det med Silje/Gunn og co???

Kristiansand, Drammen og Bogstad (spesialen) :P

Silje var der, ikke Gunn. Enya slo oss på søndagen og fikk da 1AK 2 AKK CK (med Trond som handler)

Skrevet

Jeg var der også

stilte begge mine collier :) Med disse resultatene

Lørdag, dommer, Stella Clarke

Ronja :

Kritikk: 53 cm- 22 months. Very feminin. Very typical. Lovely head and expression. Good neck and sholulder. Nice conformation. Good bone+ enjulation. Good feet. One of the few good movers of the day ( kan tru jeg var stolt over den siste linja der)

Kval 1, konk 1, CK og 4BTK :)

Ruby:

13 month, 52 cm. very pretty bitch. Nice expression. good ears. good ribs. little steep in upper arm. And would like to se a little more hindangulation. Moves ok. very alert ant ettentive. good coat.

kval 1, konk 2, HP ;)

Skrevet
Gratulerer Therese, jeg gleder meg til å se den nye frøkna live;)

takk takk :)

Hu er ei flott frøken :) Men hadde ikke tatt skade av litt mer ringtreinig ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...