Gå til innhold
Hundesonen.no

Unngulls Dana de Dana - Abbygail


Raksha

Recommended Posts

Skrevet

Abby er en liten petit brabancon frøken som kom til meg 30. mars i år. Født 2. januar hos oppdretter i fredrikstad. Hun er ei lita frøken med masse energi og tror hun er tøffere enn toget, spesielt om hun har Aro å støtte seg til.

Hun elsker å løpe og leke, bite på alt hun finner, sove på meg, terge Aro og bite på Charlie. Hun er rett og slett slik en valp skal være. :)

Abby med lillebror Dennis hos oppdretter:

421499636_6cc40b2b25.jpg

Aro ble overlykkelig da han fant ut at den snåle saken kunne lekes med:

442033197_77ce10c8d4.jpg

Full fart og stormende jubel:

467713506_1c63cea603.jpg

Pene knøtta mi:

442029506_4ec72b6921.jpg

Planen med henne er ikke helt klarlagt enda, jeg har lyst til å prøve meg på utstilling for å se om hun kan gjøre det bra der. Ellers er vi på valpekurs i helga og satser på å fortsette å trene lydighet ol. dersom hun syns det er moro. Foreløpig ser det bra ut. :icon_redface:

  • Svar 170
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Takk lunacop! Jeg syns hun ser bra ut, men jeg er jo ikke akkurat objektiv da. Oppdretter skal ha henne en uke mens jeg drar på ferie, så da får jeg vel litt mer kvalifisert syn på hvordan hun har utviklet seg siden jeg fikk henne enn det jeg klarer å gi. :)

Sjarmtroll ja, og hun vet det SÅ godt. :icon_redface:

Skrevet

Hehe godt å høre. Knøtta hilser til både Elling og Luni og sier at de må huske å trimme deg godt. :icon_redface:

Skrevet

Det gjør de :Laugh:

I dag har det vært 2 ganger 2 timer i skogen.

Luni svømmer(vannaport)og Elling rapper gjenstanden når hun kommer iland med den :)

Må nesten kjøre dem litt hardt, så jeg kan ta noen timer hundefri ut på motorsykkelen :icon_redface:

Skrevet

Hehe fin arbeidsfordeling det. :icon_redface: Knøtt har vært på kurs i dag, så hun veksler mellom å sove som en stein og tippe over i overtrøtt raptus.

Skrevet

Vurderer kurs med Elling også etterhvert...siden han er en enkel liten sjel, og ikke er problematisk ovenfor andre hunder.

Må bare finne noe som virker artig først :rolleyes:

Skrevet

På tide med noen nye knøttebilder:

479710038_4ef81008ef.jpg

Terrordyret Charlie er ypperlig leke og sengekompis sier Abby.

479723003_f851859ff2.jpg

Skumle sjøen tok pinnen hennes.

479722087_bee1c4bdde.jpg

Liten ja. :D

479720999_11e363ef81.jpg

Guest Just me!!
Skrevet

Så herlig! Vi kommer nok og plager dere litt en dag, Archie er ikke så dum lenger. ;)

Hun var liten i forhold til ballen på et av de øverste bildene! :D

Skrevet

Herregud så herlig! En rse jeg egentlig ikke fester blikket ved, men de er jo, når jeg ser nøyere etter, utrolig stilige og søte!

Skrevet

Hun er en utrolig kul liten sak. Har nå blitt 3kg. Hopper glatt opp i seng og sofa, prøver å hoppe opp på fanget mitt, men får det ikke helt til enda.

"Halla! Hva skjer a'?"

493697075_23df432c16.jpg

Full fart:

493698339_90d8ec52bc.jpg

Ikkeno å si på stilen hvertfall :D

493677976_ced9fe631d.jpg

"I can flyyyy!"

493700585_a70593c418.jpg

Kamplysta er det ingenting å si på. Bitepølsa falt i smak så håper å få bygget opp den som skikkelig forsterker.

493683902_15c7eaa778.jpg

Tøffa:

493673444_95fb55c296.jpg

Aro er ikke helt i form om dagen, men pen er han likevel. :D

493680256_a352475072.jpg

493704167_72965ca7a3.jpg

Skrevet

Han har vondt i rygg/bakbein og nakke. Vært to ganger hos osteopaten, men ser ikke bedring, så skal prøve med akupunktur.

  • 1 month later...
Skrevet

Going for the kill:

575529138_4a130a96d5.jpg

Size does not matter:

575715319_68450eb980.jpg

Ok, litt da:

575719821_793a7bd032.jpg

Abby betrakter riket sitt:

575523706_21a4646e4e.jpg

Profil

575518646_3a7981db87.jpg

Fin sovestilling?

575692421_03ac8a8856.jpg

  • 1 month later...
Skrevet

Abby har nå passert 6 mnd. og løpetiden er i gang. Hormonene melder sin ankomst med brask og bram så dette kan bli interessant. I det ene øyeblikket skal hun takle verden på sin måte på strak arm, og i det neste er hun en skjelvende liten valp som trenger trøst av mamman sin. Men verdens skjønneste rare lille hund er hun enda. :)

Ferien i år gikk til sørtrøndelag. Langt inni skogene. Tre bikkjer, masse skog, litt mygg og masse regn.

Gamlemor Rexie, sjefa i egen person.

860273483_64e2a5eceb.jpg

Jeg tester black and white funksjonen på kamera mens Aro bare er pen:

860171595_5630cc24cf.jpg

Jegeren Abby:

860993816_4e352bcf5a.jpg

Byttet var forøvrig en humle som unslapp rovdyrtennene.

Tøffa på tur:

860080173_898314bdd4.jpg

Drikking etter tur - møljedrikking:

860087405_085316d04e.jpg

Pen gutt:

860179457_440e314630.jpg

Sjekk rotta til venstre i bildet: "skal... komme... først... frem...!"

860973718_ddfdd45f12.jpg

Skrevet

Stilig rase, har aldri lagt noe spesielt merke til den før, hva er standarden på høyde og vekt? Jeg syns hun ser så bitteliten ut (har fått med meg at hun bare er 6mnd da) :)

Skrevet

Så fin Abby har blitt :) Stor jente, løpetid og greier!

Lille Valpa mi har ikke fått løpetid enda, hun er nå åtte mnd.. kommer vel snart nå, vil jeg tru.

Tar meg friheten til å svare MariJ;

standarden for griffons er på mellom 3,6 og 6kg som voksne. Akkurat passe stor :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...