Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan starte kaninoppdrett?


Rottis jentå

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og noen veninder har veldig lyst å starte oppdrett av wedere og belgisk hare, men hva må vi kunne?

Hvordan får vi stamtavle på kaninene og generelt hva må vi gjøre for å starte serriøst oppdrett. For oss er det viktig at dette skal være serriøst. Håper på en hjelpende hånd fra dere sonefolk :D

Skrevet

Først og fremst: meld dere inn i nærmeste raseklubb, gå på utstillinger, les standarden, kjøp skikkelige avlsdyr. I raseklubbene er de ville etter rekruttering somregel.. Og er veldig behjelpelige med å svare på alle spørsmål.

  • 1 year later...
Skrevet

for seriøst oppdrett:

*meld dere inn i norges kaninavlsforbund (NKF)

*kjøp voksene dyr som allerede er stilt på utstilling,og som har oppnådd gode poengsummer (94-95p)-fra seriøse oppdrettere med gode avl's dyr.

*ikke noe innavl eller i slekt

*selg kaninunger etter veiledende prisliste for kaniner av ren rase!

*begynn med en rase og farge som ikke er alt for vanskelig i begynnelsen-da det er fort å miste lysten hvis man får lav poengsum.

*ha gode og store bur til kaninene!

*selfølgelig den maten de skal/trenger å ha. (høy, vann og for ++++)

håper dette var til hjelp for deg/dere :rolleyes::)

er selv kaninoppdretter, og har vært det i mange år. :rolleyes:

link til hjemmesiden...

Skrevet

Angående innavl; De beste utstillingsdyrene fra toppopdretterne er det innavl i. Innavl er ikke farlig i seg selv.

Prisene på kaniner synes jeg generelt er altfor lave. Det bidrar til at folk ser på kanin som et dyr med lav status noe som er fryktelig synd..

Skrevet

Hei, hvis det skal være et seriøst oppdrett:

Kjøp voksene kaniner som har fått god poeng på utstilling eller er gode på hoppe banen.

Meld dere inn i nermeste raseklubb

Dra på utstillinger..

Dere burde kunne mye om kaniner når dere skal starte et seriøst oppdrett for når det kommer folk og skal kjøpe de så kommer de nok til og spørre og grave litt..

Lag et Gårdsnavn og få det godkjent.

Dere må kunne:

Se forskjellen mellom jenter og gutter.. (Når de er ca. 5 uker).

Fortelle hvilken farge de er.

Hvilken Raser.

Klippe negler.

Gi riktige mengder for.

Hvite hva som er best for kanien.

OSV.

Gå inn på sia mi www.sagaveienskaninstall.piczo.com

Hilsen Sagaveienskaninstall :rolleyes:

Skrevet
Angående innavl; De beste utstillingsdyrene fra toppopdretterne er det innavl i. Innavl er ikke farlig i seg selv.

Prisene på kaniner synes jeg generelt er altfor lave. Det bidrar til at folk ser på kanin som et dyr med lav status noe som er fryktelig synd..

Du har helt rett Kristin. Driver du forresten Kløverdalen lengre?

Skrevet
Angående innavl; De beste utstillingsdyrene fra toppopdretterne er det innavl i. Innavl er ikke farlig i seg selv.

Prisene på kaniner synes jeg generelt er altfor lave. Det bidrar til at folk ser på kanin som et dyr med lav status noe som er fryktelig synd..

de som er de beste utstillingsdyrene er ikke bare innavl, nei!- dette er feil oppfatning-det er ikke alle som har det sånn (selfølgelig så er det jo noen som gjør det, men det er jeg motstander av!).... innavl er jo farlig hvis det blir for mye/går for langt!

er enig i at prisene på kaniner er for lave, jeg har sendt mail til styret i NKF ang dette. venter svar i august/september...

driver kaninoppdrett selv, og har gjort det i flere år!

Skrevet

Jo, faktisk.

Linjeavl som du kanskje mener er bare et "fint" utrykk for innavl. Så om foreksempel Johan Viker (kjempegod opdretter) bruker ganske så sikkert kusine og fetter på hverandre og søsken på søsken blir det jo fortsatt innavl. Ellers er det ikke mulig å ta 20- 30 kull i året. Innavl er IKKE farlig hvis det gjøres på rett måte. Kaniner tåler innavl meget godt! Det var en kaninopdretter som innavlet kullsøsken i over 30 generasjoner, og vet du hva? Ingen av kaninene ble missformede på noe vis. Men selfølgelig tar man inn importdyr i avlen, for å få mere genetisk mangfold.

Men kanskje vi har ulik oppfatning om hva som er toppdyr.

Skrevet

Veiledende priser for kaniner av ren rase

Raseinndeling

2-3 mnd 4 mnd 5 mnd 6 mnd 7 mnd 8 mnd

Kjemperaser

200kr 240kr 300kr 350kr 390kr 430kr

Store og hårstruktur raser

200kr 230kr 290kr 340kr 380kr 400kr

Mellomstore, små og dverg raser

200kr 210kr 260kr 300kr 340kr 380kr

Poengtillegg: 93 p = 100kr / 94 p = 150kr / 95 p = 200kr / 96 p = 250kr.

Halvpoeng justeres opp med 25kr i tillegg. Eks: 94,5 = 175kr

Skrevet

Og som man ser av denne prisoversikten, så er blandingskaninene i dyrebutikkene ofte grovt overpriset i forhold til rasekaninene man får kjøpt hos oppdrettere...

  • 2 weeks later...
Skrevet
Bare ett lite spørsmål; hva koster en kaninunge av god oppdrett og gode foreldre? (sånn ca)

Jeg avlet kun på hoppeegenskaper (vedderkryssning) og tok 500 NOK per kanin. Jeg solgte heller ikke til hvem som helst. Bare til folk som var aktiv innen hopping og som jeg helst kjente fra før av. Det var faktisk null problem å få solgt noen av ungene i kullet. Men så var det jo etter foledre som virkelig hadde fått vist seg på banen. Utstilling kan jeg ikke uttale meg om :closedeyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...