Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilbur


Pingo

Recommended Posts

Vi har fått ny bil, og vil ha et skikkelig hundebur, som er sikkert, og praktisk. Hundene som skal transporteres er en basset fauve(en svær en) og en til to mudier(som evt kan sitte i samme buret)

Synes at bur med litt høye kanter på er alright, sånn at ikke alt av hår og bøss kommer ut i bilen.

Jeg tenker mest på MIM Variocage, liker at man kan justere dybden.

Nå er bilen vi skal ha det i en Toyoto Landcruiser, med digert bagasjerom. Hvor plasserer dere bura i en sånn bil, det er jo forferdelig upraktisk å ha buret helt forran bot seteryggene, må jo kravle inn i bilen for å slippe ut hundene. Alternativet er jo enten å feste buret helt bak evt ha bur med sideåpning..

Erfaringer eller synspunkter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et variocage i min XL-7, har bygget opp en liten plattform bakerst med buret oppå. Er veldig fornøyd med den løsningen, da kan jeg ha en del ting som bånd, godbiter og vannskål under buret.

Har stroppet fast buret skikkelig godt så det skal takle kollisjoner uten å flyge rundt. Dette er viktig!

Kan slenge inn bilder om du vil, men rekker ikke det før imorra :-)

send med en pm da.

Er veldig fornøyd med buret. det småruster bittelitt der lakken faller av, men det er ikke noe plagsomt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

takk for svar.

Vil gjerne ha bilder ja.(har god tid)

Har vel mest lyst på Mim, liker dem veldig godt. Prisen er ikke såååå ille, jeg får dem en tanke billigere gjennom jobben også. :)

Lurer egentlig mest på hvordan vi i tilfelle skal ha det i bilen. Den må ikke stå innat en vegg bak eller? har liten lyst som sagt til å måtte krabbe gjennom hele bagasjerommet for å slippe ut hundene. Så det skal holde med å stroppe dem godt fast...?

En ting jeg forresten har sett på ang Mim sine bur er at mellomrommet mellom sprinklene er litt stort. Noen som har tanker om det? Ser for meg en liten valp kan sette fast hode :) mellom, eller er det bare jeg som er litt for påpasselig? :) Hadde vært kjekt å kunne bruke samme buret til valper osv siden når den tiden kommer igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En venn av meg kjøpte for en liten stund siden trønder buret og er veldig fornøyd med det. Ikke noe støy, ikke hår og dritt overalt i bilen. Det er også så lett at hun greier å løfte det inn og ut av bilen selv (noe som ikke er det enkleste ettersom det er en suburben hun har)

Men jeg har en liten innbildning i mitt hode at bur med lav vekt har lettere for å bli kastet rundt ved ulykker. ;) Sikkert derfor jeg har ett meget tungt og upraktisk helsveiset stål bur som jeg må ha hjelp med å få ut. ;) (gammelt og gått som virkelig tåler ett støyt)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jeg har en liten innbildning i mitt hode at bur med lav vekt har lettere for å bli kastet rundt ved ulykker. ;) Sikkert derfor jeg har ett meget tungt og upraktisk helsveiset stål bur som jeg må ha hjelp med å få ut. ;) (gammelt og gått som virkelig tåler ett støyt)

Jekkestropper Jeanette. De er ufattelig fine til å feste bur med. De fleste bagasjerom har muligheter for å få festa de i ringer i gulvet.

Personlig liker jeg disse best. Selve løsninga på de Mim burene er bra, med at de trykkes sammen, men jeg synes mellomrommet mellom sprinklene er for stort. Både med tanke på små hoder som kan sette seg fast, og idiotiske folk som stapper hender inn der de ikke skal om de får mulighet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har Trønderburet (link i Jeanettes innlegg), og er veldig, veldig fornøyd! Kantene er såpass høye at det kommer ikke ut hår eller skitt ut i bagasjerommet, heller ikke når hun har en forferdelig røyteperiode eller har gjørmebadet i fjæra og rullet seg i sand etterpå.

Buret er såpass lett at det ikke er noe problem for meg å løfte det ut og inn av bilen, men samtidig står det veldig stødig. Vi har i tillegg festa på et par snorer, selv om det egentlig ikke er nødvendig. Buret står stødig og godt, og jeg vil tro det er langt sikrere enn en del andre bur som brukes som bilbur.

Det er overhodet ikke noe støy fra buret.

En stor fordel er at du får buret spesiallaget (du kan kjøpe brukte også, det har vi gjort med det vi har nå - det ble nemlig brukt på samme biltype som den vi har). Dermed kan du få utnyttet bagasjerommet langt bedre enn med et helt firkantet bur. Grunnflata i buret vi har nå er langt større enn om vi skulle ha kjøpt et vanlig bur, og det skråner parallelt med baksetene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jekkestropper Jeanette. De er ufattelig fine til å feste bur med. De fleste bagasjerom har muligheter for å få festa de i ringer i gulvet.

Personlig liker jeg disse best. Selve løsninga på de Mim burene er bra, med at de trykkes sammen, men jeg synes mellomrommet mellom sprinklene er for stort. Både med tanke på små hoder som kan sette seg fast, og idiotiske folk som stapper hender inn der de ikke skal om de får mulighet.

Jeg har faktisk "Kela" bur, bare at det ikke er Kela som har laget det og bunnen også er helsveiset uten plate. Og jeg har mindre mellomrom mellom sprinklene. Jeg er 99% fornøyd med det.... det at det er tungt å flytte på alene er bakdelen med det. Ellers er det så sterkt at jeg har ingen problemer med å ha endel vekt oppå det. (ettersom jeg har en varebil som er høy så er det ganske praktisk) Jekkestropper har jeg tenkt på om jeg noen gang kjøper nytt bur, men det jeg har nå tror jeg faktisk lever evig (det er vell 10år gammelt og eneste "feilen" er at det har rustet litt der lakken er borte (og vannskålen er festet) men en liten puss og svart lakk i fjor sommer gjor susen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et par tanker om dette temaet.. Og det er for det første at den beste plassen for buret er nok så midt inni bilen som mulig. Da står det i alle fall tryggest mtp kollisjon.

Det å feste buret med skikkelig-skikkelige stropper er en selvfølge - tenk hva som skjer hvis bilen velter... (Det kan fort skje ved en ulykke).

Hvis man ikke har sidedør(er) er det selvsagt veldig tungvint å ha buret laaaangt inn i bilen, så man må krype rundt inni der for å få hunden(e) ut. Men hvis man har sidedører så kan man jo sørge for å ha buråpningene mot disse.

Det å sette buret lengst bak i bilen, vil jo gi et tomrom mellom skilleveggen (evt baksetet) og selve buret - ikke så lett å benytte den plassen til så mye fornuftig heller, dessverre..

Men er en Landcruiser SÅ lang innvendig bak der, da? Hvis man tenker seg et bur med dybde f.eks. 90 cm - så kan man kanskje nå dette selv om man står bak bilen... (ikke en påstand, bare et spørsmål)

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men er en Landcruiser SÅ lang innvendig bak der, da? Hvis man tenker seg et bur med dybde f.eks. 90 cm - så kan man kanskje nå dette selv om man står bak bilen... (ikke en påstand, bare et spørsmål)

Susanne

Jeg har burene midt i bilen. Div helt inntil skilleveggen i min bil (En Caddy) Mine bur er faktisk 90cm dype og jeg har ingen problemer med å strekke meg til bur åpningen.

Anngående det med dører: Jeg noen kræsjer i bakdøren min og den ikke går opp så er det faktisk meget vanskelig å få ut hundene av bilen uten å ødelegge skilleveggen. Ønsker meg ny Caddy med sidedører...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for mange gode tanker og råd.

Bilens bagasjerom er ca 180cm , hundene trenger i allefall ikke noe mer en ca 80cm lange bur, så da er det en meter å strekke seg inn(om buret står inntill skilleveggen), og den meteren er lang når bilen er litt høy også. Mest derfor egentlig at jeg kunne tenkt meg å ha buret lengre bak i bilen.

Kan selvfølgelig ha bur med sideåpning, men da må det spesiallages, og jeg synes det er like greit å ha alt på en plass isteden for å fyke rundt og rundt bilen for å sette bikkjer inn og ut, har prøvd det og synes det er litt styr(men sikkert en vane som alt annet)

Trønderbura ser ok ut ,men synes den låsemekanismen ser så pinglete og rar ut, funker det greit?(ser jo ut som en gammeldags kjøkkenhengsle)

Bur som har litt kant rundt som holder bøss og hår inne i buret er absolut et ønske, spes. fra samboeren som er "redd" for sin nye bil;)

Fortsatt er det MIM bura som ser best ut, men ja det er absolut en tanke at folk kan stikke fingrene inn(man vet aldri hva folk kan finne på), eller at en valp kan sette seg fast(vet ikke om det er mulig, har ikke tenkt å prøve liksom)

Men skal sjekke litt opp om de forskjellige, noen som ha andre linker å komme med enn de som allerede er her? Evt i sverige?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

180 cm bagasjerom, ja - DA skjønner jeg hva du mener med å krype inn i bilen for å nå til burene. Må ha misset helt på biltypen, jeg - sorry..

Men da skjønner jeg det som om du har sidedør(er) - og DA hadde jeg ikke vært i tvil om å plassere buret/burene helt bakerst. Gjerne med kanskje 10-15 cm med klaring til bakluken/bakdørene - sånn i tilfelle en bil kjører inn i dere bakfra. Da vil du også slippe å gå rundt hele bilen for å hente hundene (tenker da på to burer med åpning hver vei) - noe som også er litt upraktisk hvis man har parkert f.eks. langs en vei, eller veldig tett inntil en annen bil/vegg, etc.

Mange bilburer har også en nødåpning i motsatt side av burdøren - sånn i tilfelle man er i en ulykke og bildøren ikke er mulig å åpne av en eller annen grunn. Det ville jo være veldig praktisk for dere, da - i tilfelle bakdøren går i baklås, eller noe annet like dumt..

Smale ruter/sprinkler i gitteret synes jeg er viktig. Nettopp for å unngå at folk stikker inn hendene til hundene (uansett hvor snille hunder man har!).

Dessuten synes jeg det er viktig at man har lås på buret - hvis man forlater bilen med døren åpen. Jeg kjøpte et sånt sett med 6 hengelåser (men samme nøkkel) til mitt bilbur. Dette buret har egentlig 4 dører - men kun to av dem er vendt mot en døråpning og begge har hengelås som brukes når man går ifra bilen. Hengelåsnøkkelen sitter på bilnøkkelen min - så den er alltid med meg.

Skulle jeg miste hele nøkkelknippet KAN jeg (ved å få litt muskelhjelp) trekke ut hele buret med hundene i - og ta de ut fra noen av de andre to åpningene, da.

Men buret er ALDRI låst når vi kjører - for jeg vil ha mulighet til å så raskt som mulig få ut hundene hvis noe skjer.

Jeg kjøpte mitt skikkelige bilbur på finn.no. Der er det stadig vekk bilbur til salgs (folk bytter jo biler ganske ofte) - så det kan være noen tusenlapper spart å kikke innom der med jevne mellomrom.

Jeg har dog ikke sett slike MIM bur der - de er kanskje ganske nye her i landet? Men har sett de på en dyreforretning/en messe e.l. - de ser skikkelig fine ut, da.

Sjekk også pris på tilsvarende bur i f.eks. Sverige. Det kan fort utgjøre endel besparelse å ta en liten Harry-tur også..

Lykke til med en god investering - det kan bety forskjell på liv og død for hundene dine! Særlig med tanke på at de har SÅ god plass baki der hvis de skulle gå rundt der løse.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har Kela hundebur (som Nirm hadde link til i sitt inlegg) og jeg er fornøyde med de. Fikk de spesiallaget til min Toyota Yaris Verso, og mine ønsker, og med frakt til Tromsø ble det ganske så billig! Mye billigere enn de fleste andre bur:)

Burene er lette, så jeg som på den tiden var alene kunne fint ta de inn og ut av bilen selv. Stropper de bare fast med bånd så holder de seg der jeg ville ha de, selv om bilen var tom og vi fikk sleng på vinterføre... Dessuten er de lydfrie og har en bra lås.

Lurte litt på å kjøpe trønderburet, men da huskyen kom seg ut av et sammetype bur ved å rive i stykker den myke nettingen så fant jeg ut at et helsveiset bur med sterkere netting var bedre til oss;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bur til min stasjonsvogn som er spesiallaget for å gjøre det så stort som mulig, av AluConsult. Er svært godt fornøyd. Jeg vil ha helsveiset, og så stødig som mulig.

Jeg fikk det dessuten laget med "nødutgang", altså at jeg kan strekke meg/klatre fra forsetet og faktisk kunne hekte det åpent fra inni kupeen. Politiet har visstnok slike også :ahappy:

Det har faktisk kommet til nytte en gang sentrallåsen gikk i ball, og låsen var ødelagt på bakluken. Da tok jeg hundene ut gjennom sidedør bak.

Og siden jeg har god fantasi, så har jeg også flyttet buret lenger fremover - mot midten av bilen - så ingen smeller rett inn i det ved en påkjørsel bakfra. Vet ikke hvor lang deformasjonssone bilen min har, jeg, men godt over en halv meter lenger inn er vel noe.

Som SusanneL låser jeg også buret flittig...

Jeg har også kjøpt store gummimatter med litt "kant" på, i håp om å holde endel sand og støv på dem...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har, som akela, kjøpt bur på AluConsult. Jeg kjører en Pajero varebil og har valgt å sette burene helt inntil skilleveggen, og stroppet det fast der. Har derfor åpning ut til sidedørene bak, noe jeg synes er veldig praktisk i forhold til sikkerhet og tilgang til bagasje og hundeutstyr til trening osv. Har sheltie og venter på liten pyreneisk gjeterhund, er antagelig lettere å ha åpning bak om en har større hunder?!

Buret veier "ingenting", noe som er en stor fordel ved rengjøring og ovenatting på hotell f.eks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn, endelig ordna bilder :-)

Tilgangen til buret, litt høyt, men hun hopper veldig frivillig inn og ut. Rom under buret til godbiter, bånd osv..

post-1210-1177615985_thumb.jpg

Stropp..

post-1210-1177616000_thumb.jpg

Stroppet hardt fast ned til bunnen av bilen, det rikker seg ikke.

post-1210-1177616011_thumb.jpg

Veldig praktisk rom under buret for alt rotet mitt, elsker sånne esker :-)

post-1210-1177616023_thumb.jpg

Plass til et normalt stort bur foran dette buret om jeg har med flere på tur, gleder meg til langtur med bilen :-)

Ved kollisjon bakfra vil bilen som kjører baki meg havne godt under buret (den er veldig høy), er bilen større, så går det ille samme hvor buret er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har funnet noen bur som virker ok.

http://www.mim.se Variocage selvfølgelig...

http://www.bonzobur.no/

http://www.kleinmetall.de/produkte/Sicherh...ar/alustar.html

samme produsent som Variocage etter som jeg kan forstå, virket veldig ok.

Noen som vet om andre i samme sjangeren?

Og noen som vet om andre som har disse:

http://www.kleinmetall.de/produkte/Sicherh...at/rollmat.html

den er 80cm bred, skulle gjerne hatt noe som var ca en meter...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde Bonzobur i en tidligere tjenestebil. Gode bur, men desverre så ble låsen litt dårlig etterhvert, døren "seeg" og man måtte løfte på døren og låsen ble meget hard pga spennet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har funnet noen bur som virker ok.

http://www.kleinmetall.de/produkte/Sicherh...ar/alustar.html

samme produsent som Variocage etter som jeg kan forstå, virket veldig ok.

Noen som vet om andre i samme sjangeren?

Og noen som vet om andre som har disse:

http://www.kleinmetall.de/produkte/Sicherh...at/rollmat.html

den er 80cm bred, skulle gjerne hatt noe som var ca en meter...

Si ifra om du finner noen som selger disse i Norge :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hei! Trenger noen råd angående hundebur.. jeg ser att det var noen her har en Grand Vitara XL7 og har ett Variocage i størrelse Large, jeg har den samme bilen, varebil.. jobber som dyrlege og må derfor ha med meg en del utstyr.. jeg lurte på hvor mye plass det blir igjen?? har du noen bilder??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er en fin alder. Mine to yngste blir to år i slutten av april. Kjører med de alt fra 12 km til 3 mil. Har noen ruter der jeg må på asfalten litt så jeg kommer til en runde men da tar jeg hastigheten så lav som mulig og bruker potesokker. De med gummi er fint til asfalt. Jeg bruker hundepark (50 mål) 1-2 ganger i uka med flokken som variasjon.  Når jeg kun hadde én husky syklet jeg også rundt mila hver dag for at han skulle være fornøyd. Gåturer var/er han aldri ordentlig fornøyd med. Kunne gå i skogen flere timer for så å komme hjem og løpe rett bort til sykkelen.  
    • Har hatt en helt spinnvill dag på gratis valpekurs av instruktørstudenter på K9 Hundesenter, Midt-Norsk Kompetansesenter for Hund (som har busstopp rett utenfor, 25 min fra Trondheim sentrum innen samme billettsone). Kjempeflinke studenter og lærere og flott opplegg, men bevares for en villstyring han er i den settingen. Kurs/fellestrening er det gøyeste han vet. Han er så rolig og grei når vi er rundtomkring ellers, men akkurat i den settingen der er han bare i taket av forventninger og iver.  Lyd.  Så intens vokal.  All energien han har ombord. Sju sommere og sju vintre. Sommer er supert. Lett å be og verdens letteste å belønne med lek har blitt. Vinter kommer ut i form av lydbølger. Full storm. Verste jeg har opplevd. Har hatt to raser hvis første egenskap folk forbinder med dem er "gneldrebikkjer" og ingen av de to lagde lyd, så jeg trodde jeg var flink til å trene hund av med utidig lyd. Det var feil. Valgte de første ukene med Ede å avvente med å sette cue på hals, fordi det kom bare sutrete bjeffing, og den tonen og stemningen ville jeg ikke ha. Så glemte jeg å begynne jobbe med å få det på cue da det gikk over i mer riktig toneleie. Nå er jeg neck deep i alt annet enn shhhh-it fra Ede. Øverste prioritet den nærmeste tiden blir derfor lyd av og på.  Hilseiver er et annet problem jeg har påført meg ved å la ham ha en selvstendig relasjon med naboen. Det er jo kjempebra at de er glade i hverandre og har funnet sin omgangsrutine, men trenger lære Ede at det ikke er sånn vi hilser på fremmede. Arrangerte hilsesituasjoner er derfor prioritet nr to.  Å finne ro på kommando blir neste prioritet. Han er litt som Charlie Sheen på treningssenteret: "I've got one gear: GO!" ..eller, han har flere, men muttern knoter noe ****** med å finne ut av de. Oppleves som en automatkasse som innimellom henger seg opp på D. P-knappen lever sitt eget liv og slår plutselig inn midt på gulvet om en setter den i N for lenge. Ikke vanskelig å sette tilbake i D, men når en VIL ha den i P, så henger den seg ofte opp på D og gir gass av seg selv. Toyota har bedre self drive software. Vi har derfor meldt oss på "Selvbeherskelse og impulskontroll" kurs. Suksess er om det føles som wasted money når vi kommer dit, for det starter ikke før i april. Det er lenge til med den Duracell-krabaten her.  Dagens virkelige gladnyhet er at begge testiklene er nede i pungen nå. Tror den andre landet i morges, for Ede sluttet plutselig å jukke.  Han har jukket MYE, antakelig pga ubehag fra press ved den ene ballen stuck i lysken. I morges omfavnet han meg bare da jeg satt på huk foran vaskemaskinen. Labbene på skuldrene, kinn mot kinn. Ble stående sånn lenge og kose. Ikke ett jukk. Det var så koselig 💕🐾 Super happy av å vite at han ikke lenger har ubehag, slipper bekymringer for hyperaktiv testosteronproduksjon, kreft og østrogenoverskudd, slipper utgifter, risiko og ubehag ifbm kirurgi, og vi slipper søke og dokumentere for hvert stevne vi vil stille. Få vurdert bygning, tenner, bevegelser og pelskvalitet kan vi også gjøre, mest av pliktfølelse overfor oppdrettere, men også fordi muttern synes Ede fortjener bekreftelse på at han er søtnos og kjekkas, og hun liker ha en unnskyldning for å kle seg i blazer og høye hæler.  Ede er altså ikke lenger lille Jokke, og det er plutselig bare kos å få en omfavnelse. Kurs starter tidligere på formiddagen i morgen. Usikker på om vi skal forskyve frokost to timer, eller om vi skal satse på å bare spise ekstra godbiter på full mage i to timer. Heller mot å drøye leggetid i kveld, stå opp sent og ta frokosten på kurset, da jeg personlig tror det blir et mindre onde for fordøyelsen enn å trykke på med godis i to timer, to timer etter frokost. For det første liker jeg ikke gi ham godis. Han får alt fullforet sitt som godis fra hånden i intervaller som tilsvarer måltider. Ikke glad i å gi masse ekstra utenom. For det andre blir alt som gis i løpet av to timer, to timer etter frokost, det blir vel for dårlig oppløst før magesekken tømmer seg i tarmen. Blir bare vomfyll som hemmer næringsopptak fra måltidet.  Vi går altså for sen kveld og sen frokost, om ingen som vet bedre korrigerer meg på den i tide. 
    • De to oppdretterne står på lista over mulige, greit å få positiv feedback om dem begge   Æsj, piping.. Jaja, hadde litt av det på Pax, men fikk det sånn tålelig vekk etter hvert. Slikking er jo sært  Men det skal vel alltid være noe, hehe, ingen rase er perfekt. 
    • Her blir valpen mest sannsynlig krypt. Trodde testikkelen ville komme ned, fordi den lå følbar nær åpningen da den andre ramla ned, men den har vært litt jojo. Nesten nede, lenger opp igjen, liggende i åpningen, tilbake inn i kanalen, nå rett bak åpningen. I følge Grok (AI) så snevrer den ringen seg sammen ved 16 ukers alder (mandag), og det er derfra bare 5-10% sjanse for at stenen kommer på plass i pungen innen 6 mnd. Helt ok med å ikke kunne stille ut. Ikke noe behov for sportschampionat eller avkom, men veldig i tvil om å fjerne den eller ikke før puberteten, mens den er liten. Frykter den vil hyperprodusere kjønnshormoner, og de er det nok av fra normale testikler i puberteten. Det teller ikke som kastrering ihht NKK reglement om en bare fjerner en unilateralt krypt testikkel og beholder den normale?  Er forøvrig overbevist om at han jukker pga ubehag fra den testikkelen som sitter i lysken. Presser sikkert på kringliggende vev, asymmetrisk følelse, som antakelig er et irritasjonsmoment. Virker sånn. 
    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...