Gå til innhold
Hundesonen.no

Mark


Marianne

Recommended Posts

Høres ut som om du har fått en eller annen slags parasitt - finnes en del av dem og skikkelig nasty er de og. Yakk!

Her er en artikkel om div. sykdommer/parasitter og hvordan du eventuelt kan behandle: http://akvaforum.no/text.cfm?id=1710

Håper du finner ut av hva det er. Har selv hatt gjellemark i et kar en gang og det var rett og slett ekkelt men ble heldigvis kvitt det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for link! :) Men jeg fant ingenting der som så ut som det han har.. Det ser ikke ut som om noen andre av fiskene har fått det, og det ser ikke ut til å plage han. Han er like eplekjekk som han alltid har vært :rolleyes: og like på førter'n med dama si.

Nå har jeg hatt et ganske stort frafall i karet den siste tiden, uten at jeg har klart å skjønne hvorfor men de har ikke hatt sånn mark eller hva det nå enn er.

*Hrmpf* <_<

Noen som har noen forslag på hva jeg kan gjøre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Antall liter?

Antall fisk?

Vannbytter?

Nitrit?

112 liter

Antall fisk som er døde er vel 5 om jeg ikke husker helt feil

Vannbytter en gang i uka

Nitritt har jeg ikke sånn målegreie for. Men hadde det vært det så hadde vel alle fiskene hengt med gjeipen..? Nå ser det ut som om alle har det fint, utenom det med marken da.. :rolleyes: Men han ser overhodet ikke syk ut!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nitrittforgifting trenger ikke å slå knock-out på all fisk på kort tid, de kan pines sakte og sikkert i hjel over uker. Vil så absolut anbefale deg å teste vannet enten ved å kjøpe tester selv eller ta med ei vannprøve til dyrebutikken. De aller fleste tester vannet ditt gratis.

Har du testet for Nitrat?

Hvordan er PH'n og er den stabil?

Hvor hardt er vannet ditt (GH)?

Hva salgs fisker har du og har du nylig satt inn noen nye?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nitrittforgifting trenger ikke å slå knock-out på all fisk på kort tid, de kan pines sakte og sikkert i hjel over uker. Vil så absolut anbefale deg å teste vannet enten ved å kjøpe tester selv eller ta med ei vannprøve til dyrebutikken. De aller fleste tester vannet ditt gratis.

Har du testet for Nitrat?

Hvordan er PH'n og er den stabil?

Hvor hardt er vannet ditt (GH)?

Hva salgs fisker har du og har du nylig satt inn noen nye?

Testet pH'n nå og den var på ca 7. Jeg har ikke noe annet testemulighet nå, men skal prøve å ta med meg en vannprøve på dyrebutikken imorgen. Jeg har ikke satt inn noen fisk på leeeenge, ikke siden sommerfuglisene kom.

Det jar har nå er ansistruser, seilfinnemollyer, sommerfugliser,noen tetraer og en 5båndsbarbe. Noen av sneglene mine (den råååsa bl.a. :) ) har også tatt natta... Men rekene holder koken og ser friske og fine ut...

*Sukk* :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det jar har nå er ansistruser, seilfinnemollyer, sommerfugliser,noen tetraer og en 5båndsbarbe. Noen av sneglene mine (den råååsa bl.a. :) ) har også tatt natta... Men rekene holder koken og ser friske og fine ut...

Hoi, hvor mange fisk/hva slags fisk har du oppi der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...