Gå til innhold
Hundesonen.no

Våken/narkose ved kupering?


Guest Maritus

Recommended Posts

Guest Maritus
Skrevet

Er hunden våken eller er den i narkose når dem kuperer halen dems??? For en stund siden så lagde jeg en tråd om kupering... Og der ble det nevnt at hunden var våken, når dem kuperte halen... Er det sant??? I såfall må ikke det var ille... Nesten dyreplageri!

Skrevet

Høres forferdelig ut om dette stemmer, husker min hund klemte halen i døren og det var vondt nok bare det, og han "skadet" seg ikke engang. Huff.

Guest Maritus
Skrevet
Høres forferdelig ut om dette stemmer, husker min hund klemte halen i døren og det var vondt nok bare det, og han "skadet" seg ikke engang. Huff.

Ja...

Guest Vicky
Skrevet

Jeg vet at veldig mange steder gjøres det med våken hund. Vet til og med at det har blitt gjort med klotang. Kupering har jeg ikke noe til overs for.

Guest Maritus
Skrevet
Jeg vet at veldig mange steder gjøres det med våken hund. Vet til og med at det har blitt gjort med klotang. Kupering har jeg ikke noe til overs for.

Uff, det er fælt... Også med klotang... Det kaller jeg dyreplageri...

Skrevet

Men det vanligste er å kupere på veldig små valper da. Det er et mye større inngrep på voksne hunder med brusk i halen enn på noen dager gamle valper. Tar jeg ikke feil er det ikke lov å kupere valper som er over 4 dager gamle uten narkose og medisinsk grunn.

For all del, jeg forsvarer ikke kupering, men det har seg sånn at om en voksen hund må kuperes for eks. av medisinske årsaker gjøres det under narkose.

Det er i alle fall ikke sånn at man "klipper av" halen på voksne hunder helt hensynsløst og uten bedøvelse.

Skrevet

Neida, før i tiden når det var vanlig (og lovelig) å kupere haler så ble dette gjort på noen dager gamle valper uten bedøvelse eller narkose på noen som helst måte.

Kun fjerne mor fra valpene, evt. en tråd rundt halen, og så kunne hvem som helst klippe av halen med en saks.

Ikke så hyggelig, men fullt lovlig og fullstendig normalt (da!).

Suze

Skrevet
Er hunden våken eller er den i narkose når dem kuperer halen dems??? For en stund siden så lagde jeg en tråd om kupering... Og der ble det nevnt at hunden var våken, når dem kuperte halen... Er det sant??? I såfall må ikke det var ille... Nesten dyreplageri!

Ikke "nesten", det er dyreplageri. Og også en av grunnene til at forbudble innført vil jeg tro.

Skrevet

Den verste skrekkhistorien jeg har hørt om er at mange "kjøkkenbenkoppdrettere" i statene ikke tar seg råd til å dra til vetrinær med valpene og tar kuperingen hjemme, alt man trenger da er en stk dør der man legger halen til valpen på terskelen å smeller hardt igjen døra.

Dette ble gjort fordi Boxervalpene med kuperte haler ble solgt for en høyere sum enn de med lange.

Skrevet

Eh.. I land hvor det er lov å kupere, så blir kuperingsraser kupert når valpene er små, som i bare et par dager gamle - ihvertfall når vi snakker om halekupering.. Med ørekupering er de vel nesten leveringsklare, men da blir de også lagt i narkose.. Det er jo en større prosedyre.

Jeg er gammel nok til å ha vært med på kupering jeg da, halekupering på cocker spaniel, og det er ikke i nærheten av å være så dramatisk og voldelig som det fremstilles her. Valpene var 3 dager gamle, tror jeg? Man fjernet moren, bandt hyssing ovenfor der man ville kupere for å stoppe blodtilstrømninger og bedøve halen, så tok man en vanlig skarp saks og klippet av før man hadde på blodstillende middel. Oppdretterene gjorde ofte dette selv ja.

Ikke misforstå, jeg er i mot kupering og det er slettes ikke meningen å fremstille det som en fin ting.. Men den skremselspropagandaen her virker litt mot sin hensikt vel? Å klemme av haler i dører og sånt? Jeg håper virkelig at det der bare er en myte Jane, for så voldelig er man vel nødvendigvis ikke selv om man har en kuperingsrase vel?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...