Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden tisser inne!


janne&kenny

Recommended Posts

Skrevet

Bajas er en herlig gutt! En blanding av carin terrier og puddel.

Men han tisser inne..... Hvorfor? Jeg mener ingen vet hva han feiler, men hva kan dere tenke dere?

Jeg har vert hos dyrlegen med han (kosta meg 1500, og fikk ingenting ut av det <_< ) Han ble røntga, ultralyd, og urinprøve..

Han fikk bommelom tur på kvelden i 22.30 tiden og fikk mat og drakk ca 1 skål med vann etter maten og utover natta. Ellers på dagen drikker han minimalt. På morningen får han en liten bomelom tur på 15 min. så går jeg kl 0800. Han vet jeg skal gå, så han går like så greit å legger seg i sengen sin. Noen ganger må han få beskjed. Jeg lukker døra når ingen andre er hjemme, men når noen er hjemme, er døra open og han har tilgang til hele huset ink. mine foreldre. Når han er hjemme alene, er han alene i ca 2 timer, så kommer far hjem og han lukker opp døra, men bajas ligger bare i senga MI. Jeg vil ikke spørre om mine foreldre vil lufte han eller noe, fordi det er min hund, og jeg er heldig som faktisk har hund så lenge jeg bor hjemme. Når jeg kommer hjem fra skolen 1545. kommer han ned til meg og får gå ut å tisse. Men han har allerede tissa i senga MI!

Jeg trenger ikke rase ut av frustrasjon, det skal dere få slippe!

Dette skjer bare noen dager... Jeg tenkte jeg skulle skrive en dagbok når han tisser inne, hvor lenge han ble luftet, når han fikk mat og hvor lenge han var hjemme alene.

Jeg har bytta på forutinene, så han får mat rett etter skolen, og jeg fyller bare vannskåle halv full om natta. Men han får masse vann ellers altså :wub:

Han har bare tisst inne en gang etter dette, men det var en gang for mye.. En grunn til det var at han kanskje ikke fikk tisse skikkelig før vi gikk. (kjæresten min som luftet han og han fikk bare tisse noen få ganger)

Jeg håper at det hjelper med å endre på for rutinene, men vil alikevell vite hva dere tenker om saken.

Han får nok med tur om dagene når jeg kommer hjem fra skolen. Han får små treningsøkter med AG og litt LP.

For meg virker det ikke som han har noe seperasjons angst (som mange andre "spesialister" mener) fordi da ville han ha grenet eller gått ned til far når han var hjemme. Han har aldri ødelakt noe når han har vert hjemme.

Jeg skal ha en til hund senere om et par år, kan det gå over da?

Hvorfor gjør han dette? Kjedsomhet?

--

Tenkte jeg skulle tilføye at han tisser alltid i senga og han ligger ofte i senga når jeg er borte. Er det ikke litt unaturlig for en hund å tisse der han selv oppholder seg?

Skrevet

Hunden min Rocky som du vet, tisser inne hvis han går løs ute fra buret om natten (av og til). Men ikke der han selv ligger... Så for meg virker det kanskje litt rart, men nå er hunden min veldig spessiel også da ;)

Skrevet
Tissing i din seng=markering

Vann om natten trenger hunden ikke

Er du sikker på han markerer? Hvorfor skulle han markere i senga mi, og ingen andre plasser? Hvorfor gjør han det bare når han er hjemme alene? Og hvorfor alltid markere på samme plass?

Jeg har aldri trodd det var markering...

Skrevet

Jeg har selv ei tispe som markerer i senga mi,på kjæresten min sin side...hvet om flere som ikke har kunne hatt døren til rommet åpent for hunden markerer i sengen...det er bare noen som gjør det...unngå at den får tilgang til sengen å se om det kan hjelpe...han markerer over dine lukter å i sengen din er det der lukten er sterkest,hvorfor når han er alene...fornærmet?angst?kan være så mye

Skrevet

Jeg ser også for meg at dette kan være en form for markering. Har man et dårlig lederskap til hunden kan slike ting oppstå. Tispen min gjorde det greit; kom bort til meg, og tissa meg oppover leggen. Dette var før hun visste hvem som var "sjefen/lederen" i flokken. Nå har det ikke vært noe problem i det hele tatt(hun gjorde det når hun ca var 15 mnd. Etter det søkte jeg hjelp ;) ).

Skrevet

Kanskje det er mulig. Jeg vet ikke helt om jeg tror på skjef og slikt... Jeg lurer på om jeg skal ha gjærde rundt buret, så han ikke har tilgang til senga... Kanskje det er en mulighet...

Jeg vil gjerne høre mer forslag og tanker over hva det kan være...

  • 5 months later...
Skrevet

En hund vil som regel gjøre fra seg i ett fast område, så har den først gjort det i sengen så fortsetter den gjerne med det.

Personlig ville jeg gått til anskaffelse av et nokså greit bur, og latt hunden få ligge der når du er ute. Dette er praktisk ift eventuelle besøk som er redd/alergisk/osv senere...hunder gjør ikke fra seg inne i et bur uten at de er tvunget til det. Det beste er selvfølgelig å benytte en hage, hvis du har gjerde rundt, eller en hundegård, men så fremt du ikke blir borte mer en de 8 timene du beskriver, går bur med litt størrelse fint.

Hvis dine foreldre kommer hjem tidligere enn deg, må de kunne slippe hunden ut for å gå på do, selv om det er din hund.

Skrevet

Først ville jeg fjernet vannet fra hunden. Du må endre den vanen han har med å drikke bare på kvelden/natten. Selv lot jeg ikke valpen min ha tillgang på vann etter kl.20-21 tidligere bare for å minske faren for natt tissing.

Fjern muligheten til å gå å tisse i sengen. Sett kompostbinger rundt sengen din.

Og foreldrene dine bør greie å bruke 5min på å ta hunden ut døren så den får tisse.... Det blir nok billigere og tar mindre tid enn å dra for å kjøpe en ny seng til deg.

Skrevet
Først ville jeg fjernet vannet fra hunden. Du må endre den vanen han har med å drikke bare på kvelden/natten. Selv lot jeg ikke valpen min ha tillgang på vann etter kl.20-21 tidligere bare for å minske faren for natt tissing.

Fjern muligheten til å gå å tisse i sengen. Sett kompostbinger rundt sengen din.

Og foreldrene dine bør greie å bruke 5min på å ta hunden ut døren så den får tisse.... Det blir nok billigere og tar mindre tid enn å dra for å kjøpe en ny seng til deg.

Mine hunder har ikke tilgang på hverken mat eller drikke etter siste tur ut for kvelden, normalt sett i 23 - 24 tiden. Så Jeanette er inne på noe vesentlig her...

Skrevet

Han har ikke tisset inne på en god stund. En gang når jeg var borte ganske lenge når mor og far passet han. Da hadde han tisset på et annet rom. Han tissa på en koffert. Da kom jeg hjem på kvelden å så dette. Han har tilgang til rommet mitt og gangen på loftet og gangen nede. Han har ikke tisset i gangen, men med en gang nårdøra til et annet rom er oppe så går han inn der å tisser. Det er et rom jeg aldri er på. Jeg gir han mat etter skolen. ca. kl 4-5 tiden. Nå har det jo en stund siden han tisset i sengen min, men jeg syns det lukter urin i hele rommet mitt!

Tror ikke det er seperasjons angst, fordi da hadde han nok oppsøkt andre mennesker når de var hjemme (mor og far) men han viser seg ikke for mor og far. Han ligger bare på rommet mitt og sover hele dagen når jeg ikke eg hjemme. Ganske slitsomt for jeg føler jeg ikke kan ha noen til å passe han når han bare ligger alene..

Skrevet

Han føler det kanskje ikke naturlig å ta kontakt med din mor og far,siden de ikke har noe med ham å gjøre på den måten at han blir lufta av dem og "bortskjemt" og kosa med mens du er borte..

Jeg serverer ALDRI vann den siste timen før det er natt og siste turen skal tas.Det synes jeg ikke er nødvendig.

Det er akkurat som med barn..de får ikke drikke masse sånn de tisser i senga.

Jeg synes du skal spør foreldrene dine om de kan holde litt selskap med hunden...

Du trenger jo ikke nevne at han tisser på rommet ditt...Men du kan si at han ikke virker å trives alene.Du kan feks begrunne det med at han føler seg utenfor når han er hjemme med andre familiemedlemmer..

Kanskje han føler på dem som en fremmed gjeng?

Skrevet
Kanskje det er mulig. Jeg vet ikke helt om jeg tror på skjef og slikt... Jeg lurer på om jeg skal ha gjærde rundt buret, så han ikke har tilgang til senga... Kanskje det er en mulighet...

Jeg vil gjerne høre mer forslag og tanker over hva det kan være...

Jeg er enig med Crizpo her. Det høres ut som om dette kan være en form for markering. Du kan for all del tro hva du vil, men er det ikke en ide å prøve å bli kvitt problemet i stedet for å stille trosspørsmål? Det at du bestemmer over din egen hund trenger ikke å være synonymt med at du banker eller mishandler dyret? For din egen del, synes jeg du gjerne bør begynne med å være mer strukturert, konsekvent, bestemt og streng. Og enten på den ene eller den andre måten fortelle ham at det ikke er lov til å gå på do inne - og gjerne belønne ham når han går på do ute.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...