Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden tisser inne!


janne&kenny

Recommended Posts

Bajas er en herlig gutt! En blanding av carin terrier og puddel.

Men han tisser inne..... Hvorfor? Jeg mener ingen vet hva han feiler, men hva kan dere tenke dere?

Jeg har vert hos dyrlegen med han (kosta meg 1500, og fikk ingenting ut av det <_< ) Han ble røntga, ultralyd, og urinprøve..

Han fikk bommelom tur på kvelden i 22.30 tiden og fikk mat og drakk ca 1 skål med vann etter maten og utover natta. Ellers på dagen drikker han minimalt. På morningen får han en liten bomelom tur på 15 min. så går jeg kl 0800. Han vet jeg skal gå, så han går like så greit å legger seg i sengen sin. Noen ganger må han få beskjed. Jeg lukker døra når ingen andre er hjemme, men når noen er hjemme, er døra open og han har tilgang til hele huset ink. mine foreldre. Når han er hjemme alene, er han alene i ca 2 timer, så kommer far hjem og han lukker opp døra, men bajas ligger bare i senga MI. Jeg vil ikke spørre om mine foreldre vil lufte han eller noe, fordi det er min hund, og jeg er heldig som faktisk har hund så lenge jeg bor hjemme. Når jeg kommer hjem fra skolen 1545. kommer han ned til meg og får gå ut å tisse. Men han har allerede tissa i senga MI!

Jeg trenger ikke rase ut av frustrasjon, det skal dere få slippe!

Dette skjer bare noen dager... Jeg tenkte jeg skulle skrive en dagbok når han tisser inne, hvor lenge han ble luftet, når han fikk mat og hvor lenge han var hjemme alene.

Jeg har bytta på forutinene, så han får mat rett etter skolen, og jeg fyller bare vannskåle halv full om natta. Men han får masse vann ellers altså :wub:

Han har bare tisst inne en gang etter dette, men det var en gang for mye.. En grunn til det var at han kanskje ikke fikk tisse skikkelig før vi gikk. (kjæresten min som luftet han og han fikk bare tisse noen få ganger)

Jeg håper at det hjelper med å endre på for rutinene, men vil alikevell vite hva dere tenker om saken.

Han får nok med tur om dagene når jeg kommer hjem fra skolen. Han får små treningsøkter med AG og litt LP.

For meg virker det ikke som han har noe seperasjons angst (som mange andre "spesialister" mener) fordi da ville han ha grenet eller gått ned til far når han var hjemme. Han har aldri ødelakt noe når han har vert hjemme.

Jeg skal ha en til hund senere om et par år, kan det gå over da?

Hvorfor gjør han dette? Kjedsomhet?

--

Tenkte jeg skulle tilføye at han tisser alltid i senga og han ligger ofte i senga når jeg er borte. Er det ikke litt unaturlig for en hund å tisse der han selv oppholder seg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden min Rocky som du vet, tisser inne hvis han går løs ute fra buret om natten (av og til). Men ikke der han selv ligger... Så for meg virker det kanskje litt rart, men nå er hunden min veldig spessiel også da ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tissing i din seng=markering

Vann om natten trenger hunden ikke

Er du sikker på han markerer? Hvorfor skulle han markere i senga mi, og ingen andre plasser? Hvorfor gjør han det bare når han er hjemme alene? Og hvorfor alltid markere på samme plass?

Jeg har aldri trodd det var markering...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv ei tispe som markerer i senga mi,på kjæresten min sin side...hvet om flere som ikke har kunne hatt døren til rommet åpent for hunden markerer i sengen...det er bare noen som gjør det...unngå at den får tilgang til sengen å se om det kan hjelpe...han markerer over dine lukter å i sengen din er det der lukten er sterkest,hvorfor når han er alene...fornærmet?angst?kan være så mye

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ser også for meg at dette kan være en form for markering. Har man et dårlig lederskap til hunden kan slike ting oppstå. Tispen min gjorde det greit; kom bort til meg, og tissa meg oppover leggen. Dette var før hun visste hvem som var "sjefen/lederen" i flokken. Nå har det ikke vært noe problem i det hele tatt(hun gjorde det når hun ca var 15 mnd. Etter det søkte jeg hjelp ;) ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje det er mulig. Jeg vet ikke helt om jeg tror på skjef og slikt... Jeg lurer på om jeg skal ha gjærde rundt buret, så han ikke har tilgang til senga... Kanskje det er en mulighet...

Jeg vil gjerne høre mer forslag og tanker over hva det kan være...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

En hund vil som regel gjøre fra seg i ett fast område, så har den først gjort det i sengen så fortsetter den gjerne med det.

Personlig ville jeg gått til anskaffelse av et nokså greit bur, og latt hunden få ligge der når du er ute. Dette er praktisk ift eventuelle besøk som er redd/alergisk/osv senere...hunder gjør ikke fra seg inne i et bur uten at de er tvunget til det. Det beste er selvfølgelig å benytte en hage, hvis du har gjerde rundt, eller en hundegård, men så fremt du ikke blir borte mer en de 8 timene du beskriver, går bur med litt størrelse fint.

Hvis dine foreldre kommer hjem tidligere enn deg, må de kunne slippe hunden ut for å gå på do, selv om det er din hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først ville jeg fjernet vannet fra hunden. Du må endre den vanen han har med å drikke bare på kvelden/natten. Selv lot jeg ikke valpen min ha tillgang på vann etter kl.20-21 tidligere bare for å minske faren for natt tissing.

Fjern muligheten til å gå å tisse i sengen. Sett kompostbinger rundt sengen din.

Og foreldrene dine bør greie å bruke 5min på å ta hunden ut døren så den får tisse.... Det blir nok billigere og tar mindre tid enn å dra for å kjøpe en ny seng til deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først ville jeg fjernet vannet fra hunden. Du må endre den vanen han har med å drikke bare på kvelden/natten. Selv lot jeg ikke valpen min ha tillgang på vann etter kl.20-21 tidligere bare for å minske faren for natt tissing.

Fjern muligheten til å gå å tisse i sengen. Sett kompostbinger rundt sengen din.

Og foreldrene dine bør greie å bruke 5min på å ta hunden ut døren så den får tisse.... Det blir nok billigere og tar mindre tid enn å dra for å kjøpe en ny seng til deg.

Mine hunder har ikke tilgang på hverken mat eller drikke etter siste tur ut for kvelden, normalt sett i 23 - 24 tiden. Så Jeanette er inne på noe vesentlig her...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han har ikke tisset inne på en god stund. En gang når jeg var borte ganske lenge når mor og far passet han. Da hadde han tisset på et annet rom. Han tissa på en koffert. Da kom jeg hjem på kvelden å så dette. Han har tilgang til rommet mitt og gangen på loftet og gangen nede. Han har ikke tisset i gangen, men med en gang nårdøra til et annet rom er oppe så går han inn der å tisser. Det er et rom jeg aldri er på. Jeg gir han mat etter skolen. ca. kl 4-5 tiden. Nå har det jo en stund siden han tisset i sengen min, men jeg syns det lukter urin i hele rommet mitt!

Tror ikke det er seperasjons angst, fordi da hadde han nok oppsøkt andre mennesker når de var hjemme (mor og far) men han viser seg ikke for mor og far. Han ligger bare på rommet mitt og sover hele dagen når jeg ikke eg hjemme. Ganske slitsomt for jeg føler jeg ikke kan ha noen til å passe han når han bare ligger alene..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han føler det kanskje ikke naturlig å ta kontakt med din mor og far,siden de ikke har noe med ham å gjøre på den måten at han blir lufta av dem og "bortskjemt" og kosa med mens du er borte..

Jeg serverer ALDRI vann den siste timen før det er natt og siste turen skal tas.Det synes jeg ikke er nødvendig.

Det er akkurat som med barn..de får ikke drikke masse sånn de tisser i senga.

Jeg synes du skal spør foreldrene dine om de kan holde litt selskap med hunden...

Du trenger jo ikke nevne at han tisser på rommet ditt...Men du kan si at han ikke virker å trives alene.Du kan feks begrunne det med at han føler seg utenfor når han er hjemme med andre familiemedlemmer..

Kanskje han føler på dem som en fremmed gjeng?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje det er mulig. Jeg vet ikke helt om jeg tror på skjef og slikt... Jeg lurer på om jeg skal ha gjærde rundt buret, så han ikke har tilgang til senga... Kanskje det er en mulighet...

Jeg vil gjerne høre mer forslag og tanker over hva det kan være...

Jeg er enig med Crizpo her. Det høres ut som om dette kan være en form for markering. Du kan for all del tro hva du vil, men er det ikke en ide å prøve å bli kvitt problemet i stedet for å stille trosspørsmål? Det at du bestemmer over din egen hund trenger ikke å være synonymt med at du banker eller mishandler dyret? For din egen del, synes jeg du gjerne bør begynne med å være mer strukturert, konsekvent, bestemt og streng. Og enten på den ene eller den andre måten fortelle ham at det ikke er lov til å gå på do inne - og gjerne belønne ham når han går på do ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...