Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattekloring


Ametyst

Recommended Posts

Skrevet

Vi har to Hellig Birma katter som har kloret i stykker en sofa jeg kjøpte for fem år siden. Den er i veldig "klorevennlig" materiale, for å si det sånn :rolleyes: Vi har nå kjøpt oss en sort skinnsofa, og lurer på om noen har erfaring fra katter som klorer mye og skinnmøbler? Vi har skinnstoler ved spisestubordet, og disse fikk også gjennomgå da vi skulle flytte og måtte ta bort sofaen som de vanligvis har kvesset klørne på. (Pga boligstyling) Så nå er jeg redd for at de skal ødelegge den nye sofaen også. Vi har kjøpt inn et digert klorestativ, så det benyttes flittig. Men sofaen er fremdeles veldig attraktiv. Har også prøvd Feliway for å forsøke å roe dem ned litt, og vi klipper klørne jevnlig. Men alle tiltak ser ut til å mislykkes -det klores like flittig på møbler.

Noen gode tips eller erfaringer som dere vil dele?

Skrevet

Hm, jeg ville nok "hengt" over kloreutyskene gjerne med en vannflaske og gjort det "ubehagelig" for dem. Men sånn helt generelt, så har jeg ingen erfaring. Mine har ikke gjort det der de ikke skal.. dvs, hmmm, gulvet ser ikke ut... men det har jeg igjen for at de har fått lov til å løpe som noen idioter med klørne ute, *ler*

Skrevet

Lykke til, sier jeg bare... Aldri mer skinnsofa her i huset så lenge jeg har katter. Sofaen til typen er rasert, og vi ha vel ikke sett putene i sofaen på flere måneder nå. De er dekket til med tepper. TYKKE tepper.

Og kattene her klorer ikke bevisst på sofaen i det hele tatt! De har ALDRI rørt den. (høytalerne og elementene der derimot :) ) Problemet her i huset er når kattene leker. Da løper de i full fres over sofaen og tar skikkelige spinntak i putene... Nå er sofaen til nærmere 20.000 ikke særlig pen lenger. Men vi sparer iallefall den for mer klor ved å legge tepper oppi. (og ja, jeg klipper klørne på kattene også for å spare sofaen. Iallefall de to som er faste innekatter. De trenger ikke klørne sine i den grad uansett)

Så ja.. Lykke til :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...