Gå til innhold
Hundesonen.no

Alder på hannhund


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Jeg så den tråden om hvilken alder tispa bør ha før hun får sitt første kull, og da kom jeg på noe jeg lurte på. Jeg har jo fått med meg at 2 år er vanlig grense på tisper, ikke yngre enn det liksom, men dette er vel også forskjellig fra rase til rase?!

Men når kan hannhunden brukes i avl? Hvor gammel må/bør han være før sin første parring?

Skrevet

Jeg har hørt et eller annet om 10 måneder eller noe sånt. Eller så fort den er kjønnsmoden, så er det ok. Men personlig syns jeg det er alt for tidlig, av flere grunner.

Når hannhunden er 10 mnd er han fremdeles ikke ferdig utvokst, og det kan for eksempel dukke opp HD når den blir eldre.

Dessuten har man jo naturlig nok ikke hatt mulighet til å konkurrere noe særlig i noen grener, man veit derfor ikke for sikkert om det er en brukbar hund man avler på (ift for eksempel jaktegenskaper om man har jakthund).

Forøvrig vil det nok også være lettere å selge valpene i et kull om hannhunden for eksempel har fått NUCH NVCH i stedet for ingenting, og om hunden er veldig ung, har den rett og slett ikke fått muligheten til å få disse titlene (må være minst to år).

Skrevet
Når hannhunden er 10 mnd er han fremdeles ikke ferdig utvokst, og det kan for eksempel dukke opp HD når den blir eldre.

Spørs hvilken raser man tenker på. Små hunder kan jo være utvokst i en alder av 7 - 8 måneder!

Men jeg synes at en hannhund skal bli brukt i avl når den er to år eller eldre.

Hvis jeg skulle ha hatt en hannhund til ei tispe, ville jeg ha blitt kjent med hunden, etter at den gjennomgår den største forandringen (psykisk) som skjer rundt to års alderen.

Jeg vil også vite hva hannhunden duger til. Er den god i jakt? (hvis jeg er intressert i det)

Er den allsidig og har godt gemytt? (Hvis jeg vil ha gode familiehunder og/eller brukshund)

Vil veldig gjerne at hunden skal ha blitt prøvd i utstilling og fått kritikker. Trenger ikke nødvendigvis å være champion eller noe sånt, men eieren av hannhunden bør kunne legge fram kritikker der hunden ikke har noen grove feil i forhold til rasen - eller som kanskje har hatt mulighet til å bli champion men ikke har vært med på nok utstillinger.

Så for meg vil den ideelle alderen være rundt 3-4 år og oppover.

Kanskje kan hannhunden bli brukt i toårsalderen, men da bør det være gode grunner til det.

Skrevet

Når han er fysisk og psykisk moden, synes jeg.. Fysisk hvis man må ha visse helseundersøkelse (røntging, øyelysning, etc) - og psykisk fordi han må være kjønnsmoden og helst både ville og kunne parre en tispe.

Personlig har jeg ikke en rase som plutselig blir et villdyr (eller pingle) etter kjønnsmodningen i 1 års alder, så jeg vurderer mye mere WYSIWYG... (what you see is what you get)

Men, selvsagt, hvis man har en rase som enten blir Bambi eller Shere Khan etter 24 mndr alder - så må man selvsagt vente til man ser hva man får!

Susanne

Skrevet

Dette emnet er vell heller ikke noe det er noe særlig fasitsvar på, men en gyllen regel som hvertfall er kjent her nede i sør blandt hjemmeoppdrett er at tispen skal ikke parres før den er over 2-2.5 år og ikke etter 6 års alder om den aldri har hatt valper. Dette varierer selvfølgelig, men jeg er eldig enig i dette. Hannhunder er det vell egentlig ingen grense for men jeg hadde ikke levert min hannhund til bruk i avl før den var fyllt 2 år.

Kenneloppdrett går vell neppe etter disse grenser regner jeg med.

Skrevet

Aris ble parret like før 2års alder. Syntes det er helt greit, men ikke tidligere.

Han hadde da gjordt det godt på utstilling og vist talenter i spor.

Skrevet

Ikke noe negativt med kenneloppdrett, men har ingen peiling på om hvilke grenser de bruker. Har inntrykk av at hun jeg kjøpte min hund av hvertfall bruker tisper litt tidligere i avl en jeg privat ville gjort med min hund. Gjerne ved 1,5 års alder kanskje..?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...