Gå til innhold
Hundesonen.no

Alder på hannhund


Wanderlust

Recommended Posts

Jeg så den tråden om hvilken alder tispa bør ha før hun får sitt første kull, og da kom jeg på noe jeg lurte på. Jeg har jo fått med meg at 2 år er vanlig grense på tisper, ikke yngre enn det liksom, men dette er vel også forskjellig fra rase til rase?!

Men når kan hannhunden brukes i avl? Hvor gammel må/bør han være før sin første parring?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hørt et eller annet om 10 måneder eller noe sånt. Eller så fort den er kjønnsmoden, så er det ok. Men personlig syns jeg det er alt for tidlig, av flere grunner.

Når hannhunden er 10 mnd er han fremdeles ikke ferdig utvokst, og det kan for eksempel dukke opp HD når den blir eldre.

Dessuten har man jo naturlig nok ikke hatt mulighet til å konkurrere noe særlig i noen grener, man veit derfor ikke for sikkert om det er en brukbar hund man avler på (ift for eksempel jaktegenskaper om man har jakthund).

Forøvrig vil det nok også være lettere å selge valpene i et kull om hannhunden for eksempel har fått NUCH NVCH i stedet for ingenting, og om hunden er veldig ung, har den rett og slett ikke fått muligheten til å få disse titlene (må være minst to år).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når hannhunden er 10 mnd er han fremdeles ikke ferdig utvokst, og det kan for eksempel dukke opp HD når den blir eldre.

Spørs hvilken raser man tenker på. Små hunder kan jo være utvokst i en alder av 7 - 8 måneder!

Men jeg synes at en hannhund skal bli brukt i avl når den er to år eller eldre.

Hvis jeg skulle ha hatt en hannhund til ei tispe, ville jeg ha blitt kjent med hunden, etter at den gjennomgår den største forandringen (psykisk) som skjer rundt to års alderen.

Jeg vil også vite hva hannhunden duger til. Er den god i jakt? (hvis jeg er intressert i det)

Er den allsidig og har godt gemytt? (Hvis jeg vil ha gode familiehunder og/eller brukshund)

Vil veldig gjerne at hunden skal ha blitt prøvd i utstilling og fått kritikker. Trenger ikke nødvendigvis å være champion eller noe sånt, men eieren av hannhunden bør kunne legge fram kritikker der hunden ikke har noen grove feil i forhold til rasen - eller som kanskje har hatt mulighet til å bli champion men ikke har vært med på nok utstillinger.

Så for meg vil den ideelle alderen være rundt 3-4 år og oppover.

Kanskje kan hannhunden bli brukt i toårsalderen, men da bør det være gode grunner til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når han er fysisk og psykisk moden, synes jeg.. Fysisk hvis man må ha visse helseundersøkelse (røntging, øyelysning, etc) - og psykisk fordi han må være kjønnsmoden og helst både ville og kunne parre en tispe.

Personlig har jeg ikke en rase som plutselig blir et villdyr (eller pingle) etter kjønnsmodningen i 1 års alder, så jeg vurderer mye mere WYSIWYG... (what you see is what you get)

Men, selvsagt, hvis man har en rase som enten blir Bambi eller Shere Khan etter 24 mndr alder - så må man selvsagt vente til man ser hva man får!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette emnet er vell heller ikke noe det er noe særlig fasitsvar på, men en gyllen regel som hvertfall er kjent her nede i sør blandt hjemmeoppdrett er at tispen skal ikke parres før den er over 2-2.5 år og ikke etter 6 års alder om den aldri har hatt valper. Dette varierer selvfølgelig, men jeg er eldig enig i dette. Hannhunder er det vell egentlig ingen grense for men jeg hadde ikke levert min hannhund til bruk i avl før den var fyllt 2 år.

Kenneloppdrett går vell neppe etter disse grenser regner jeg med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke noe negativt med kenneloppdrett, men har ingen peiling på om hvilke grenser de bruker. Har inntrykk av at hun jeg kjøpte min hund av hvertfall bruker tisper litt tidligere i avl en jeg privat ville gjort med min hund. Gjerne ved 1,5 års alder kanskje..?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...