Gå til innhold
Hundesonen.no

Mybestmate Zorro :)


HanneJ

Recommended Posts

Skrevet

Her er litt info om Zorro, familiens første hund og mitt ansvar!

Navn: Mybestmate Zorro

Til vanlig: Zorro

Født: 24.07.2006

Oppdretter: Anne Erikkson, mybestmate

soet.jpg

Bilde fra oppdretter

Denne nydelige gutten dro vi for å hente den 7. Oktober 2006!

Vi dro hele den lange veien fra Trondheim til Gøteborg.

Skal love deg at en 8 timers kjøretur virker MYE lengre når du venter på å hente en liten valp!

Han var en drøm for oss, fra den gang vi så ham. Da vi kom frem til oppdretterens hus og kom inn døra, ble vi møtt av moren og tre valper. Det var i alt åtte valper i kullet, men bare tre var igjen. Og blant dem var Zorro, som gjemte seg litt i bakgrunnen.

Kjøreturen hjem gikk helt knirkefritt!

8 timer, NULL piping eller klaging og kun tre stopp.

Vi hadde forberedt oss på mye klaging og piping etter moren og kullsøsken, men han var stille.

ett eller to på natta var vi hjemme i Trondheim!

1.jpg

Zorro i bilen - på vei til sitt nye hjem

Den første natta i sitt nye hjem gikk også uten et pip eller klaging. Og han var ikke oppe før klokka halv ti!

Den første dagen i hus var det finvær, og vi benyttet denne sjanse for å være mye ute. Zorro følte seg allerede hjemme og var trygg i huset :)

Den første kommandoen han lærte seg var "sitt" - noe som han faktisk lærte seg den første dagen!

Her er en video av første dagen, hvor kommandoen "sitt" blir innlagt i leken :)

http://www.zippyvideos.com/3282721406099456/zorro_0001/

2.jpg

ET BILDE AV ZORRO, FØRSTE DAG I HJEMMET!

Etter første uka hadde han lært seg "sitt" og "ligg"

Lettlært var han, mildt sagt. Og etter fire uker kunne han:

Sitt

Ligg

Snu

Sitt bjørn (sitt bamse)

Rull rundt

Værsegod!

:ahappy:

Det var kort om gutten :)

Garanterer at mer vil komme! Skal blant annet legge ut mer bilder og info :P

Besøk hjemmesiden

Skrevet

Zorro og Bessie - Bestevenner

Zorro's bestevenn er ei blandingstispe (Bordercollie/Engelsk Setter) ved navn Bessie.

Hun tilhører min mormor, så det blir ofte dagsturer for at Zorro skal møte Bessie.

Zorro og Bessie er to helt forskjellige hunder, med helt forskjellig personlighet.

Kanskje er det derfor de passer så godt sammen?

Inne kan de ligge å kose seg med hverandre, men ute er det full action, med mye leking og herjing.

Har uttallige bilder på dataen av de to!

kjem.jpg

Zorro i farta...

24.jpg

Bessie :ahappy:

22.jpg

19.jpg

(Disse bildene og fler, finner du på hjemmesiden)

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Skrevet

Har lagt ut nye bilder på hjemmesiden

Her er noen smakebiter

27.jpg

Ut på tur :P Skal ikke klage på farta han har på innkallingen...

26.jpg

Zorro springer raptus i skogen...

3.jpg

Spiller død...

7.jpg

Må vente på tillatelse...

9.jpg

Jeg frister med pinnen...

  • 2 months later...
Guest Christine
Skrevet

Jeg gikk ammok med kameraet til Marie i dag..

DSCF1577.jpg

DSCF1580.jpg

DSCF1555.jpg

DSCF1551.jpg

DSCF1546.jpg

DSCF1500.jpg

(Marie har de i bedre kvalitet, og u-krympa..)

Zorro er bare så utrolig herlig, og har den personligheten! :)

Guest Christine
Skrevet
Nåmmen, der var vi jo :lol:

Begynte å lure på "Når i huleste la jeg inn bilder av Zorro da?"

Glemte jo helt at Christine var en liten paparazzi :D

Skjønner ikke hva du mener jeg?! Paparazzi? Hmm, merkelig det der.. :D

Zorro er herlig! :P

  • 11 months later...
Guest LeenaM
Skrevet

Kjempe fin! :blink: Hvilken rase er han? Eller har ikke jeg sett at du har skrevet det?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...