Gå til innhold
Hundesonen.no

Å varme opp/gå ned hund ved aktivitet


Teddy

Recommended Posts

Skrevet
Noen synes de er riktig flinke hvis de lar bikkja få gå ut i veikanten og tisse litt på vei fra bilen til banen (litt satt på spissen, da). Så at det kan være en god del hunder som har alt fra stive muskler til større ryggskader tror jeg ikke er såååå usannsynlig.

Du setter det nok ikke å spissen i det hele tatt, dessverre. Dette er vel akkurat måten de aller fleste brukshundfolk gjør på vei til runderingsløypa. Turen opp regnes som nok oppvarming. Vi kunne nok unngått en hel del slitasjeskader på våre brukshunder om vi gjorde mer som hestefolka som er pinlig nøye med å varme opp og gå ned dyrene sine.

Skrevet
Du setter det nok ikke å spissen i det hele tatt, dessverre. Dette er vel akkurat måten de aller fleste brukshundfolk gjør på vei til runderingsløypa. Turen opp regnes som nok oppvarming. Vi kunne nok unngått en hel del slitasjeskader på våre brukshunder om vi gjorde mer som hestefolka som er pinlig nøye med å varme opp og gå ned dyrene sine.

Ja, det der er fryktelig rart.. Har drevet med hest i maange år, og da jeg hadde egen var det tjue min oppvarming i skritt først, så trav på lange tøyler, og diverse oppmykningsøvelser før man begynte å jobbe. Så skritte av like lenge på slutten.. Da jeg fikk syk hund begynte jeg å varme opp/skritte ned, og hadde han alltid i bånd på begynnelsen og slutten av turen.. Men før han ble syk, eller med de andre hundene, har jeg ikke sjenket det en tanke.

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Ja, det der er fryktelig rart.. Har drevet med hest i maange år, og da jeg hadde egen var det tjue min oppvarming i skritt først, så trav på lange tøyler, og diverse oppmykningsøvelser før man begynte å jobbe. Så skritte av like lenge på slutten.. Da jeg fikk syk hund begynte jeg å varme opp/skritte ned, og hadde han alltid i bånd på begynnelsen og slutten av turen.. Men før han ble syk, eller med de andre hundene, har jeg ikke sjenket det en tanke.

Nå har ikke jeg hørt noe om alle disse "plutselige" ryggvontene, men akkurat det der dere påpeker med oppvarming og å gå ned etterpå det er nok et stort poeng. Spesielt i eksplosive sporter som agility med mye støt og brå svinger. Er jo ikke egentlig tvil om at en skikkelig oppvarming er nødvendig for å unngå skader. Ihvertfall i lengden. Og at mange regner det som bra nok oppvarming å gå å snuse og tisse fra bilen til agilitybanen er desverre ingen overdrivelse.

Hm... det skal bli mitt ny-valp-forsett. Alltid være flink med oppvarmning og la den gå seg ned igjen før den puttes i bilen.

Skrevet
Hm... det skal bli mitt ny-valp-forsett. Alltid være flink med oppvarmning og la den gå seg ned igjen før den puttes i bilen.

Det er nettopp dette som er stort problem at så mange IKKE gjør, varme hunder inn i en bil i pauser også ut igjen for å yde igjen etter pausen, det man ikke tenker på er at hundens muskulatur er da kalde eller stive.

Veldig flott at du tenker på det når det gjelder hunden din, da får den en så mye bedre kropp å leve i :)

Som aktiv i både galopp og travsporten i 20år så mener jeg også at vi har mye å lære av hestesporten, spesiellt når det gjelder behandling av dyret før, under og etter trening, samt i hvile perioder.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Ok, konkret nå som det har blitt egen tråd. Hva gjør du før trening av oppvarming og nedvarming (eh, kanskje litt feil ord) før hvilken type aktivitet? Evt hva burde du gjort hvis du er dårlig på det. Jeg er altså ute etter hvordan man varmer opp og går ned en hund. Hvordan forbereder du hunden fysisk på det den skal prestere.

Og ta gjerne med mentalt også hvis du gjør det.

Skrevet

Ved spor trening, varmer vi opp med å gå til skauen og trene litt på tøys og tull først (slalom mellom beina, rygging, fri ved fot - ikke tull det da - etc) for å få "tenninga". Nå trener vi ikke så mye agility for tida, men da vi gikk på kurs, varmet vi opp med en rusletur først. Det gjør vi jo i og for seg nå også, for det er nå et lite stykke å gå uansett hva vi skal jobbe med!

EDIT: Etter trening, dvs på vei ut av skogen, puttes ballen i lomma og vi trener litt med godbiter, eller bare går hjem!

Skrevet

Før vi skal trene, ( bare sånn hobby lydighetstrening :) ) så går Box i bånd frem til der vi skal, noe som tar omtrent 15 min, og da har han også gjort bimmelim og bommelom ;)

Når vi da skal hjem, er det på med båndet og rusle hjem, da er han sliten. Når vi kommer hjem, løper han rett inn på badet, han forlanger nemlig å bli fønet ;) Så etter han har blitt varm etter føningen, stiller han seg foran meg, for da vet han at han får massasje, og det elsker han ;) Så legger vi oss sammen i sofan under ett teppe og koser, mens mor ser på tv :imrgreen:

Skrevet
Hva gjør du før trening av oppvarming og nedvarming (eh, kanskje litt feil ord) før hvilken type aktivitet? Evt hva burde du gjort hvis du er dårlig på det.

Får vel svare på hva jeg burde ha gjort da, hva jeg faktisk gjør trenger vi vel ikke å snakke så høyt om... :)

Den beskjeden jeg fikk fra en dyktig hundemassør gikk vel ut på å varme opp en hund omtrent på samme måte som en ville gjort med en hest, så vidt jeg husker. Først gå rolig i noen minutter (var det fem eller ti minutter hun sa?), så trave rolig i noen minutter, og så en økt til i trav hvor hunden må bøye seg gradvis mer, litt mer varierte/krevende bevegelser etc. Tror det var noe sånt i hvert fall, det begynner å bli noen år siden.

Problemet er at det ikke er så lett gjennomførbart i praksis på en del type treninger (spesielt rundering og agility) hvor du forventes å være til stede for å hjelpe de andre deltagerne. Det blir en lite effektiv trening hvis alle figurantene er mer opptatt av egen hund enn av å "figurere"...

Hva jeg gjør for å varme opp mentalt varierer veldig. Trenger jeg å gire opp hunden litt gjør jeg det med f.eks. en kong, jakte på godbiter som jeg holder i hånda el.l. Hvis han er supergira og trenger å roes ned så trener jeg litt rolig kontakt, fri ved fot eller bare koser rolig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...