Gå til innhold
Hundesonen.no

Parre far og datter


alucinor

Recommended Posts

Er ikke det noe som de fleste da raskt kaller en "tju-parring"...? :)

Jeg ser ingen grunn for at en så tett innavlskombinasjon verken må eller bør gjøres. Da skal i så fall disse avlsdyrene ha noen ekstremt gode egenskaper som fortrinnsvis er på vei til å gå tapt i rasen som helhet - for at dette skal kunne forsvares på en nogenlunde fornuftig måte...

Man kan linjeavle på bestemte egenskaper/hunder og få fram det samme, om enn kanskje ikke like "sterkt" som en skikkelig innavlskombinasjon gjør. Men det er ytterst få linjer som tåler SÅ tett avl - da ingen linjer er fri for sykdommer, uønskede egenskaper, feil eller mangler..

Men joda, hvis man har en langsiktig avlsplan hvor et enkelt avlsdyr (eller linje) kommer til å bli sterkt avlet på KAN det forsvares å gjøre en og annen skikkelig innavlskombinasjon for å "teste" linjene sine. For å se hva som virkelig "bor" i dem, og få klargjort hvilke problemer man kan få slite med fremover.

Men DA bør valpene ikke selges eller brukes som avlsdyr videre - og valpekjøpere bør selvsagt bli gjort yttrykkelig klar over at dette er en testparring, og årsaken for at denne er gjort som et forsøksprosjekt.

Men nei, jeg personlig synes ikke noe om slike kombinasjoner...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm... "Whoops, I did it again"? :)

Neida, det er nok planlagt da, ja. Og vedkommende burde jo ha en meget god grunn for å la tispen beholde valpene i alle fall andre gangen.. Men den første gangen resulterte kanskje i noen små vidundere...?

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil vel ikke akkurat kalle dem vidundere. Faren/bestefaren gir epelepsi og bestemora agressjon. Men kanskje oppdretteren har sett noe jeg ikke har sett ...

Dette høres jo riktig ut som drømmekombinasjonen ! LØP OG KJØP :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, nei og nei!

Man parrer ikke far og datter, uansett hvor fantastisk flotte valper det måtte bli av det.

Det er bare ikke nødvendig. Noen har klart å innbille meg at det er nødvendig med innavl og matadorer innad i en rase for å holde på "typen" - og så ramlet jeg inn i en katterase. Jaggu har jeg ikke blitt rundlurt! Det er et par matadorer der også, men du må lete lenge for å finne stamtavler som likner de man finner hos hunder - der "alle" har paret en tispe med onkelen sin, og dermed halverer antallet forfedre.

Og det morsomte? Det er ikke vanskelig å få frem typelike individer, og det er INGEN kjente genetiske sykdommer!

Og så å gjøre det på en rase med stor avlsbase, da. Det skulle vært kriminelt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men altså, hva er tanken bak slike tråder? De aller, aller fleste er vel enige om at man ikke parrer far og datter. I mine øyne virker denne tråden bare som om du ønsker å henge ut noen andre oppdrettere, når du i tillegg smører på med info om at nevnte kombinasjon gir aggressivitet og epilepsi..

Dersom du virkelig hadde ment å spørre om slike kombinasjoner generelt kunne du vel heller startet med et saklig innlegg om hvorfor folk valgte slike løsninger og hva det evt. gav.

Sånn utenom dette så synes jeg det hadde vært interessant hvis man hadde diskutert halvsøsken parringer isteden, de gjøres det jo vesentlig flere av..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...