Gå til innhold
Hundesonen.no

Tenner som råtner


Recommended Posts

Skrevet

En bekjent av meg har en cavalier king charles tispe på 3 år som hun akkurat har oppdaget har noen råtne tenner, en del tannstein og har mistet en tann. Damen som eier hunden spurte veterenæren om hun burde pusse tennene til hunden og fikk til svar at det var ikke nødvendig. Jeg synes det var en uventet uttalelse fra en veternær. Er jeg helt på bærtur når jeg tror at hunder også trenger tannstell?

Denne hunden er heller ikke vant til å tygge bein, bare så det er nevnt.

Hva tenker dere om dette?

Skrevet

utifra det du sier burde denne hunden ta seg en tur til tannlegen. Tannsten kan man evt prøve seg på selv, men råtnene tenner og evt tannkjøtt betennelser bør jo få hjlep fra veterinær. Holder på å kjøpe en hund nå som har en brukket fortann, denne vurderer vi å trekke da den kanskje er betent for langt opp.

Tyggebein er jo kjekt for mer enn bare tannhelse, godt for kjevene også:o

tannlege og tannstell er viktig for hunder også, selv om tennene deres tåler atskillig mer enn våre.

Skrevet

Hunden skal inn igjen til veternær for å behandle tennene. Det jeg synes er rart er at veternæren ikke foreslår noe for å forebygge slike problem. Dama som eier hunden har ikke så voldsom peiling på hund, og da er jo de rådene man får fra veterinæren veldig viktige. Jeg syntes det hørtes veldig tidlig ut å ha råtnede tenner allerede i en alder av 3 år. Men det er muligens rasebetinget?

Skrevet

Nå råtner jo ikke tenner "brått", dette må jo ha pågått over en viss tid, så det er jo litt rart at eier ikke har sett tegnene før? Det lønner seg å sjekke tenner regelmessig; en brukket tann fra et uhell kan det bli betennelse i den eventuelt åpne nerven/roten i, og gi store smerter. Om hunder går med små tannkjøttbetennelser, sliter det på systemet - og har hunden en annen plage, som hjerte, som er vanlig på cavalier vel, så blir det en ekstrabelastning.

Men dette burde jo oppdrettere gi beskjed om!!

Så ungt er kjipt, kan kanskje tippe at det er snakk om såkalt pyrea her?http://www.lorenskog-dyreklinikk.no/tannsyk.htm

Siden hunden er så ung, tenker jeg på det. Da må man være nøye, når det har kommet så langt, man kan kanskje bremse endel ved pleie.

Men din venninne burde oppsøke en veterinær som KAN tenner - som ikke bare trekker alt, men som kan gi henne gode råd. Noen dyrleger etterutdanner seg på dette, som han på klinikken det er link til, og han på Doktor Dyregod. De kan kanskje vite om noen som "kan tenner" der dere bor, hvis det er for langt unna?

Det er synd med en tannløs hund, for å si det slik. Lykke til.

Skrevet

Jeg skal forsøke å snakke litt mer med hun som eier hunden. Hun er ikke en venninne, så jeg må være litt varsom med hva jeg sier til henne, føler jeg. Men jeg tenker vel mest på hunden hennes som sikkert har hatt en del vondt pga de råtnende tennene. Jeg vet ikke hva som finnes av tannspesialister i området her. Skal prøve å sjekke litt. Håper bare at eierne av hunden tar tak i det...

Skrevet

Og hvis dét skulle hjelpe, så kan du jo si at for eksempel pyrea ofte er "arvelig" - altså at man arver en tilbøyelighet til det. Er sånn med folk iallfall, og jeg har sett det på hunder vi har hatt, der det har fulgt avkommet dessverre.

Føler folk at det ikke er "deres skyld", og de ikke trenger å ha dårlig samvittighet, så kan det kanskje gjøre dyrlegeterskelen litt lavere?

Bra du bryr deg, vonde tenner er vonde greier...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...