Gå til innhold
Hundesonen.no

Når kan valpen vennes til å være alene?


MariJ

Recommended Posts

Mitt første innlegg her på hundesonen faktisk :baby:

Vi tenker veldig å å kjøpe oss valp til sommeren (flat coated retriever)

Så lurer jeg på når valpen kan begynne å være alene hjemme? Jeg har ingen planer å reise fra den fra dag 1, men når kan man begynne å la den være litt alene? Vi har hele sommeren på oss (studenter) men når høsten og skoleåret begynner må den være litt alene. Blir det altfor tidlig?

Huff, jeg klarer ikke helt å få frem det jeg mener her, men håper dere forstår :baby:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Jeg fikk valp for 10 dager siden. De siste tre dagene har han vært hjemme alene en times tid, for treningens skyld. Og det går kjempe fint for ham.

Vi har latt han se at vi går, og da kikker han bare, så sover han når vi kommer hjem.

Helt i starten var jeg ute med søpla, hentet post, skuffet snø, mens han var inne. Da hørt vi han om det var noe, men ikke en lyd.

Flatcoat retriever er en rase som er kjent for å ikke trives alene.

Så da ville jeg ha startet tidlig med å venne han av med å være alene.

Når dere skal på skole, om dere er vekke fulle dager, kanskje er det noen som kan lufte han for dere?

Lykke til med valpeplanlegging!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg ville starta med en gang valpen er trygg på det nye stedet, det å være uten mor og søsken og dere. Start med å bare gå ut døra og lukk den bak deg (gjerne når valpen er litt sliten) og kom inn igjen med en gang. Ikke noe stakkars deg når du går og ikke noen overveldende velkomst når dere kommer inn igjen. Dette er den mest naturlig ting i verden er holdninga du må ha. Når du ser hunden er trygg på det går du videre til å la hunden være alene mens du går å henter posten osv. Vær spesielt nøye på den første tiden av treninga frem til den har lært å være alene hjemme en times tid. Når den først har lært det og er trygg på det har jeg inntrykk av at det stort sett går veldig greit å øke tiden videre. Men gå veldig rolig frem i starten. Det kan være hardt for en liten valp å bli forlatt helt alene. Men ikke la det få deg til å utsette treninga. Og ikke noe stakkars deg når dere går i fra h*n. Jeg tror det er en fordel å starte med alenehjemmetreninga mens valpen er ganske liten, men som sakt; forsiktig i starten.

Jeg fikk også hunden min rett før sommerferien. Trente gradvis opp tida hun var alene, og når skolen begynte igjen i august kunne hun fint være alene hjemme en hel skoledag. Hun har aldri hatt problemer med å være alene hjemme, ikke ødelagt noe, ille pistrer eller bråker, stort sett bare sover (hu er løs i hele huset). Men hvor lang tid du vil bruke på å lære hunden å være alene en hel skoledag er veldig individuelt. Det kommer ann på deg og hvordan du gjør det, hvor fort du øker lengde og hunden. Noen hunder syns det er værre å være alene hjemme enn andre i utgangspunktet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi fikk valpen vår bare en måneds tid før eksamen begynte for fullt. ikke godt planlagt i det hele tatt. Vi begynte med å la han være på rommet alene noen minutt, og etter en ukes tid var han alene en halvtime. slik trappet vi opp hele tiden. Nå etter 4 måneder er vi vekke fra han i opptil 6 timer, og faktisk så tror jeg han liker det. Han legger seg med en gang vi går, og tror han stort sett sover til vi kommer. De første gangene vi var lenge vekke fra han, fulgte vi med på han på webkamera over nettet.

Lykke til hvertfall, og gratulerer med framtidig hund

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...