Gå til innhold
Hundesonen.no

De nye håndbagasjereglene


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal til Crufts i år, og for å komme dit må vi mellomlande i Amsterdam. Jeg har ikke flydd etter at de nye reglene for væske i håndbagasjen kom. Jeg må innrømme at jeg ikke skjønner reglene helt - noen her som kan forklare meg hvordan det er med drikker kjøpt i taxfreen og som skal drikkes på flyet?

Skrevet

Det du kjøper på taxfreen teller ikke, for det har du kjøpt ettere at du har gått igjennom sikkerhetskontrollen. Hvis du skal igjennom ny sikkerhetskontroll i amsterdam er det viktig at det du har handlit ligger i forseglet taxfreepose, hvis jeg har forstått det rett.

...mente du at du skulle drikke det du handlet på taxfreen på flyet? Jeg tror nemlig ikke det er lov å drikke medbrakt alkohol på flyet :wub:

Skrevet

FØR du går gjennom sikkerhetskontrollen må du putte alt av kremer, væske, mascara og slike ting i lukkede, gjennomsiktige plastposer (du kan finne dem på flyplassen som regel). De gir deg beskjed om du må legge posene i egen sånn kurv når du sender det gjennom. Drikke som du kjøper etter sikkerthetskontrollen kan du ta med deg på flyet, ja, da trenger du ikke ha det i noen pose.

Skal du ha med deg annen bagasje, så anbefaler jeg deg å putte alt flytende du skal ha med deg oppi der, for da trenger du ikke gjøre noe som helst med det.

Alkohol er jeg usikker på hva slags regler som gjelder for.

Skrevet
Skal du ha med deg annen bagasje, så anbefaler jeg deg å putte alt flytende du skal ha med deg oppi der, for da trenger du ikke gjøre noe som helst med det.

..jeg mener å ha hørt en gang eller ti at dersom du har noe flytende i bagasjen din som går lekk, så blir du holdt ansvarlig dersom noen andre reisendes bagasje blir ødelagt av det? At flyselskapene ikke tar noe ansvar for slike ting? Skal se om jeg kommer på hvor jeg har det fra.

Skrevet
...mente du at du skulle drikke det du handlet på taxfreen på flyet? Jeg tror nemlig ikke det er lov å drikke medbrakt alkohol på flyet :wub:

Nå har de andre ting enn alkohol på taxfreen da ;) Jeg lurte bare på om jeg kunne kjøpe meg en flaske brus på Torp, og drikke den på flyet uten problemer? For i regelene står det noen rare ting om at når man skal mellomlande kan man ikke drikke det før etter at man har landet i det endelige målet - altså Birmingham..

Skrevet

haha, jeg bare dro den slutningen når du sa "hvordan det er med drikker kjøpt i taxfreen og som skal drikkes på flyet?" ;)

Kjøper du deg i flaske brus på kiosken etter at du har passert sikkerhetskontrollen så kan du jo selvfølgelig nyte den på flyet :wub:

Det som er greia er at om du skal igjennom ny sikkerhetskontroll på alt flytende du har kjøpt på taxfreen være i en forseglet taxfreepose. Dersom den ikke er forseglet får du det ikke med deg videre.

Skrevet

Er det ikke også noe om at beholderne maks kan inneholde en dl og tilsammen maks en liter for hele posen? Altså ikke det du kjøper på tax freen men den du har med deg før sikkerhetskontrollen? Sist jeg fløy pakket jeg alt i bagasjen for å slippe det styret.

Skrevet

Hvis du kjøper noe på taxfreen og skal fly videre må den forsegles, det måtte iallefall jeg når jeg kom hjem fra spania i november i fjor og når jeg skulle til tyskland i januar i år.

Det er ikke lov å ha med seg beholdere som kan romme mer enn 1 dl væske. (om du har med deg en flaske med vann som har 1 cm vann i seg er ikke lov, for den kan romme 5 dl)

legg ALT av væske (drikke,leppepomader,sminke,neglelakk ja you name it ) i kofferten så slipper du å være bekymret for å måtte hive noe. For når du står i tollen er det forsent.

Men etter du har gått igjennom tollen kan du shoppe så mye drikke du vil - og ta det med deg på flyet.

Skrevet
Hvis du kjøper noe på taxfreen og skal fly videre må den forsegles, det måtte iallefall jeg når jeg kom hjem fra spania i november i fjor og når jeg skulle til tyskland i januar i år.

Nå ble jeg brått veldig forvirret igjen.. Jeg skal fly Torp - Amsterdam, Amsterdam - Birmingham. Jeg går jo gjennom tollen med kofferten i Sandefjord, men bagasjen blir automatisk fraktet videre, så jeg går jo ikke gjennom ny toll i Amsterdam. Betyr det da at jeg ikke kan drikke brusen min før vi har landet i Birmingham?

Det er ikke lov å ha med seg beholdere som kan romme mer enn 1 dl væske. (om du har med deg en flaske med vann som har 1 cm vann i seg er ikke lov, for den kan romme 5 dl)

legg ALT av væske (drikke,leppepomader,sminke,neglelakk ja you name it ) i kofferten så slipper du å være bekymret for å måtte hive noe. For når du står i tollen er det forsent.

Det var planen..

Men etter du har gått igjennom tollen kan du shoppe så mye drikke du vil - og ta det med deg på flyet.

Jeg skjønner virkelig ingenting jeg nå...

Skrevet

Si at du lander i torp, du må da igjennom en NY toll for å komme innpå flyet igjen. Du kan da ikke ha med deg brusen du kjøpte i norge igjennom tollen i torp. Denne må du drikke opp FØR du går igjennom en ny toll.

Men som julie sa - kjøp ny drikke når du har gått igjennom tollen så er problemet løst :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...