Jump to content
Hundesonen.no

dominant hokatt


Melisa

Recommended Posts

Posted

hei, har en dominerende hokatt som virkelig begynner å gå meg på nervene:-(

tror hun eier maten vår, henter og spiser mat fra kjøkkenbenken vår stadig vekk.

har alri vært spesielt kosete, har en skikkelig sur holdning, men når vi er på kjøkkenet, da er hun plutselig kosete. når vi skal spise er hun der m en gang, som om hun tror hun skal sitte sammens m oss menneska. kan finne på å spille syk når hun får kjeft, så vi skal synest synd på henne. har aldri vært borti en så humørsyk katt før, lurer på om det er noen som har vært bort i lignende situasjon. hva kan jeg gjøre for å endre atferden hennes?

Posted
hei, har en dominerende hokatt som virkelig begynner å gå meg på nervene:-(

tror hun eier maten vår, henter og spiser mat fra kjøkkenbenken vår stadig vekk.

har alri vært spesielt kosete, har en skikkelig sur holdning, men når vi er på kjøkkenet, da er hun plutselig kosete. når vi skal spise er hun der m en gang, som om hun tror hun skal sitte sammens m oss menneska. kan finne på å spille syk når hun får kjeft, så vi skal synest synd på henne. har aldri vært borti en så humørsyk katt før, lurer på om det er noen som har vært bort i lignende situasjon. hva kan jeg gjøre for å endre atferden hennes?

For det første, du skriver ingenting som tyder på at katten er dominant (eller noe som helst annet i den duren).

For det andre, hun tror ikke at hun "eier" maten deres, det er en katt, de forsyner seg av det de har lyst på om de har mulighet. Det gjør hunder også, men de er større, og kommer seg vanskeligere opp på kjøkkenbenker o.l., dessuten er hunder langt enklere å dressere enn katter.

Jeg vil råde deg til å sette bort maten om du ikke vil at katten skal spise av den.

Klart hun kommer når det er mat på gang, hun vil jo ha?

Det er ikke alle katter som setter like stor pris på nærkontakt med mennesker, noen ganger det bare slik katten er, andre ganger skyldes det menneskenes opptreden.

Jeg skjønner ikke hva du mener med at hun "spiller syk" når hun får kjeft (hva vil det si, forresten?).

Høres ikke ut som om dere har det så bra sammen, når du sier hun er "sur", "dominerende","går deg på nervene" og "spiller syk".

Istedet for å ha en negativ holdning til katten i ett og alt, prøv å forstå at dette er et dyr, opprinnelig IKKE et flokkdyr, og se på adferden utifra det. Hvis du ikke greier å godta katten som det den er (en katt), bør den kanskje få lov å bo hos noen andre?

Posted
ja, du kan med glede ta over katten ^ ^_^ ^_^ ^_^ _^ ^_^

Nei, det kan jeg nok ikke. Men du kan annonsere den i kjøp og salg her på forumet, du kan avertere den på finn.no, dyrenett.no, omplassering.no, og en rekke andre steder. Det finnes helt sikkert et hjem for katten din der den kan leve hos folk som er glad i den.

Moderatorer: Håper jeg ikke driver ulovlig reklame for andre nettsteder her nå, det er ikke meningen.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...