Gå til innhold
Hundesonen.no

Slapp Gullfisk


softis

Recommended Posts

Skrevet

Skjønner ikke hva som har skjedd her ser ikke inlegget mitt <_<

Typisk nå som jeg trengte akutthjelp..

Det jeg skulle si var at fisken min er utrolig slapp for tiden og har vært det i snart to døgn. Han bare ligger å flyter enten på toppen eller nede på "bakken". Ser at han så vidt lever. Hva kan være galt med han? Hva skal jeg gjøre ? Nesten for sent nå for han har blitt mye slappere siden jeg prøvde å skrive inlegget..

Bekymret for lille fisken min og hvis han dør blir han nr. 2 som dør i dag for det var en fisk som hoppet ut da jeg tok opp lokket i dag tidlig :wub:

Skrevet

Jeg tror jeg ville kakket han i hodet med noe, så han slipper å ligge å pines noe lengre. Hvorfor han er blitt syk og hva som feiler han kan jeg ikke hjelpe deg med, da jeg ikke har noen særlig erfaring med akvarium.

Skrevet

Har prøvd å gi han mat nå og han gjorde en liten bevegelse og fikk i seg maten. Han har begynt å svømme så smått også :wub: Men fortsatt bekymret, noen som vet hva det kan være?

Har fått et bittelite håp om at han kanskje kommer seg igjenn nå.

Skrevet

Syk fisk kommer som regel av dårlige forhold i akvariet. Hvor ofte sjekker du vannkvaliteten? Kan være lurt å forsikre seg om at det ikke er farlige bakterier, feil ph, avfallstoffer osv...

Skrevet

Alt jeg sjekker er temperatur og nitrit + at jeg pumper ut den værste skiten en gang i blandt og bytter ut litt vann.... Hvordan kan jeg måle ph ? Og hvordan ph skal det være ?

Skrevet

Du kan måle ph med f.eks sånt ph-papir som du sikkert husker fra skolen? Vi brukte i alle fall det..

De fleste dyrebutikker som selger akvarier-utstyr har det sikkert...fins apparater man kan bruke også

Riktig Ph er vel ca. 7 (som er rent vann) men tror de fleste fisk klarer seg godt i litt varierende surhetsgrad..

du burde gå inn her og lese litt, så får du gode råd:

http://www.fischk.com/Akvariespillet/Leksi...%20Hvilken%20PH

Skrevet

okei, tusen takk for tips :wub:

Får se om han blir skikkelig pigg igjenn og prøve å forbedre akvarie miljøet mitt litt, kanskje..

Skrevet

Du kan jo prøve å ta et delvannsbytte (som du forøverig bør gjøre en gang i uka! ;) ) og se om det hjelper! God bedring til fisken! :wub:

Skrevet

En gang i UKA ? ;) Huff, da nå fikk jeg dårlig samvittighet her.. Gjort det ca. annenhver måned jeg :wub:

Takk for tips, ja.. ;)

Skrevet
En gang i UKA ? ;) Huff, da nå fikk jeg dårlig samvittighet her.. Gjort det ca. annenhver måned jeg :wub:

Takk for tips, ja.. ;)

Hehe, ja da blir vel fiskene dine glade framover da kanskje! ;)

Skrevet
Hehe, ja da blir vel fiskene dine glade framover da kanskje! ;)

Skal be dem takke sonen jeg :wub: Hehe.

Nå er han blitt litt pigg igjenn! byttet ut litt vann og tatt nitrit test (den var bra). Lettet jeg, synd nok at en har dødd i dag.. Ble litt sjokket av to på samme dag når det ikke har dødd noen fisk der på over et halvt år ;)

Skrevet

Så kjett at du har mistet fisk, men det er som både Sola og Marianne sier: riktige vannverdier og god vannhygiene er alfa og omega!

Uansett størrelse på karet må det skiftes ca. 30 % vann HVER uke, temperaturen sjekkes hver dag og vannverdier som PH etc. måles minst en gang i måneden - dette er faktisk et minimum. Og i tillegg må fiskene passe til størrelsen på karet og ikke minst sammen både mtp. adferd og krav til vannverdier.

Siden en fisk hoppet ut ville jeg ha målt PH'n da det er et klasisk tegn på at PH'n er feil. Ikke bruk papirstrimlene - de er desverre ikke nøyaktige nok, så kjøp en dråpetester enten fra Tetra eller Prodac.

Edit: leste det andre innlegget ditt og der har du vel en del av svaret selv - en fisk som trives best mellom 18 -20 grader stryker med ved en så høy temperatur. Og min mistanke om høy PH forsterkes ved at Platyen din hoppet ut - Platyer er "kjente" PH-indikatorer...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...