Gå til innhold
Hundesonen.no

Mareritt


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vil gjerne og vite.. Har enormt mye mareritt, iallefall en tre/fire netter i uka.. Jeg vet ikke helt hva som utløser de, jeg er altfor pinglete til å se skrekkfilmer eller lese skumle bøker, så:/

Skrevet

Snakker med noen voksne om det.. Eller går til psykolog/psykiater, som det også kalles :D

Mareritt/drømmer generelt er vel en måte underbevisstheten sorterer og analyserer og gjør seg ferdig med inntrykk på, så stadig tilbakevennende mareritt tyder vel på at man trenger hjelp til å sortere og analysere og bli ferdig med ting.. Trur eg :D

Skrevet

Stakkars dere! Det er ikke greit å ha mareritt! Nå har vi hatt endel feber her i huset siste uka og det endte med at vi flyttet inn i stua med madrasser og alt, fordi tolvåringen hadde så fæle mareritt. Nå er det jo bare hun og meg som bor her, så vi kan gjøre hva vi vil! :rolleyes:

Det kan jo være flere faktorer som spilte inn med hensyn til de marerittene, men jeg syns uansett fremdeles det er viktig å være der, stryke over håret og viske at mamma passer på, når ungen jamrer i søvne! Det hjelper iallfall der og da! :D

Skrevet

De sier jo at det man tenker på, som ligger i underbevisstheten drømmer man om.

Så gjelder vel tenke på annet, eller som Pernille sier, tenke på hvem som kommer og redder deg.

Selv hatt en del i det siste. At mamma skøyt bikkja fordi han ikke kom på plass :shocked::D

Gråt som en gal når jeg våknet.

Skrevet

Feber kan gi mareritt. Noen har mareritt når de er premenstruelle eller under mensen også.

Fastlegen din kan sikkert gi noen tips og råd, og evt henvise til psykolog hvis det skulle være nødvendig.

Skrevet

hvis du har ett mareritt som gjentar seg hele tiden så kan det hjelpe å finne ut en løsning mens du er våken og gjenta den for deg selv før du legger deg, fx. hvis du drømmer at du faller så tenker du at du har med fallskjerm eller kan fly, eller hvis du drømmer at du blir forfulgt så kan du være supersterk, eller kjæresten til supermann.. Mareritt er gjerne underbevisstheten som sorterer ting, og det hjelper ganske mye å ordne opp i søvne.

Skrevet

Jeg hadde endel mareritt når jeg var liten, og gjorde som fidelio sier, jeg tok kontroll over drømmen og snudde den selv... Høres jo litt merkelig ut, men det er faktisk ikke så vanskelig! Når man oppdager i søvne at man har mareritt så kan man snu den slik andre her har nevnt. Få bestefar til å redde deg, eller dra i snora på fallskjermen :D . Jeg hadde litt lett for å dette tilbake til marerittet med en gang, men etter å ha reddet meg selv noen ganger til så snudde som regel drømmen av seg selv!

Men selvfølgelig, om det ikke er "vanlige" mareritt en har, og om de kommer ofte så lønner det seg å snakke med en voksen om det!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...