Gå til innhold
Hundesonen.no

hvorfor snur hunder rompa til?


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lagde en ny tråd, fordi den andre dreide seg bare om tisper.

Men flere hunder gjør jo dette, både hanner og tisper. Jeg har hørt at da stoler de på deg, men hva er egentlig sant?

F.eks om den skal kose, så vender den rompa til.

Skrevet

Det brukes nok litt forskjellig i forskjellige situasjoner. I kossammenheng er det sikkert deilig å bli klødd på rompa, samt at hodet vender slik at det er lett å unnslippe hvis ønskelig samtidig som hunden har kontroll på hva som skjer rundt.

I møte med andre hunder gjør min tispe dette ofte, men da for å signalisere overlegenhet. Spesielt mot valper. Hun vender dem rompa/vender seg bort for å signalisere at hun har kontrollen og bestemmer hva som er tillatt av lek fra valpen. Det er et tegn på at hunden viser sin dominans, men samtidig avventende lekatferd. hun snur seg igjen så fort valpen har roet seg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
    • WOW!! Grattis😍🥳 Superbra jobba!!
    • Gratulerer så mye. 👏🤩
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...