Gå til innhold
Hundesonen.no

For voldsom lek?


Hildestj

Recommended Posts

Skrevet

Har skrevet tidligere her angående problemet mitt, men fant ikke tråden igjen. Vi går regelmessig tur med en rottweiler og en Dogo Canario. Rimelige store hunder iforhold til min jack russel terrier. Nå lurer jeg på om jeg må slutte å ha min hund sammen med disse. Har alltid trodd det var min hund si feil, at hun var for dominerende for sta. Men har observert nøye, og har funnet ut at det er slett ikke henne som ypper opp til bråk. Cindy, som min JRT heter, viser sterke dempende signaler til de andre hundene. Men de overser dette totalt ov er "på henne" hele tiden. De er begge unghunder, og det er Cindy også. Men de er svært klumsete, og skal hele tiden smånafse på cindy, overfalle henne og lignende. Cindy vil selvfølgelig forsvare seg da, og få dem bort. Men de gir seg ikke, skal bare bite henne, og deise henne i bakken. Hun leker kjempefint med andre hunder, men disse vil virkelig plage henne. Bør jeg slutte å gå tur sammen med disse hundene? Cindy er ikke den som gir seg heller, så jeg er redd hun kommer til å bli skadet en dag. Hun hyler til noen ganger.

Skrevet

Jeg tror jeg ville ha midlertidig sluttet å være deres turkamerater. Unghunder kan være litt usikre på seg selv, hvordan de skal oppføre seg osv, særlig når de er sammen med andre unghunder eller valper.

Om noen måneder har de kanskje modnet litt og vil egne seg bedre som lekekamerater for hunden din. :D

Skrevet

Helt klart! Hvis din hund prøver å dempe gemyttene, og dette ikke tas til følge av ungjyplingene, er nok din magefølelse den du bør følge her...

Jeg vet ihvertfall med meg selv, at dersom min hund oppførte seg bøllete mot en mindre hund, ville jeg satt inn tiltak for å dempe dette for fremtiden *for MIN hund sin del*, ikke minst <_<

Dere kan sikkert fint gå turer sammen, men det forutsatt at dere alle er enige om at hundene (spesielt de store, bøllete) trenger en leksjon -eller ti om hvordan beherske seg i omgang med andre hunder. Ta hundene i bånd neste gang, og tren kontakt/lydighet med hverandre som forstyrrelse :D Bedre anledning til generalisering av lydighet finnes vel neppe? :rolleyes:

Skrevet

Ja, jeg tror magefølelsen din er korrekt. Det er jo sagt at man skal være forsiktig å la sin egen unghund omgås med andre unghunder. Dette fordi de er ikke ferdig "opplært" på hverandres signaler. Og en hund som gir "korrekte" signaler kan ende opp med å tro at det er feil signaler denne gir ut... og dermed ty til andre mindre hyggelige "signaler" :D

Jeg ville funnet noen eldre, stødige hunder å vankes med. Slik at hunden din kan få beskjed når den skal få beskjed og motta respekt når den demper...

Jeg tror egentlig ikke at det er den største faren for skade, ikke fysisk.. Men mer på det psykiske plan, mtp at signalene til hunden din tydeligvis ikke blir respektert av de andre hundene..

Lykke til!

Skrevet

Jeg ville også sluttet å møte dem, plutselig blir hunden din skadet og da kommer du til å angre på at du ikke gjorde det før. :D

Jeg har tatt ut hunden min fra lek med en Schafer fordi den er for voldsom for min hund med skade i bekkenet, forklarte det på en fin måte og eier forstod det :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...