Gå til innhold
Hundesonen.no

Kangal


Rosin

Recommended Posts

Skrevet

Det er en kennel på Lillehammer som har Kangalhunder,

Kennel Kahraman - Miss H P Michaelsen, Gamlevn. 157, 2600 Lillehammer, Norway, Tel No: ++ 47 61 25 82 70

  • 8 months later...
Skrevet

Beklager å måtte dra opp en gammel tråd, men jeg så ikke svaret før nå. Jeg fant ikke noe om Kennel Kahraman på nettet, men vet du om det er "ekte" kangal de avler på, eller er det "bare" anatolsk gjeterhund?

Skrevet
Beklager å måtte dra opp en gammel tråd, men jeg så ikke svaret før nå. Jeg fant ikke noe om Kennel Kahraman på nettet, men vet du om det er "ekte" kangal de avler på, eller er det "bare" anatolsk gjeterhund?

Anatolsk gjeterhund og Kangal er vel det samme. Kangal er vel bare "folkenavnet" og inkluderer diverse varianter av uregistrerte hunder.

På SBHKs side er det oppført en kennel, men vet ikke om de er aktive lenger, siden er ihvertfall nede. www.attilakangals.se

Og så fant jeg denne: http://www.kangalklubb.se/

Skrevet

Takk for svar. Viste ikke at de hadde raseklubb i Sverige :)

Ang. kangal vs anatolsk gjeterhund så er det mange som hevder at kangalen er en ren, gammel tyrkisk rase mens anatolsk gjeterhund er en moderne miks (produsert utenfor tyrkia) av forskjellige vokterhundtyper. Det er heller ikke alle kennelklubber som anser de som samme rase. På flere rasesider har anatolsk gjeterhund og kangal hver sin raseprofil, hvor de skiller seg fra hverandre i utsende, størrelse og gemytt. Jeg antar at kangalen etterhvert kommer til å bli anerkjent som egen rase, også i Norge.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...