Gå til innhold
Hundesonen.no

Shetland Sheepdog


WheatenMali

Hvilken farge liker du best på sheltie?  

31 stemmer

  1. 1.

    • Tricolor
      5
    • Sobel
      9
    • Blue Merle
      10
    • Svart bicolor
      3
    • svart/tan
      4


Recommended Posts

Skrevet

Har planer om en sheltie om 2-4år og prøver å finne ut mer om gemyttet og oppførselen dems, noen som kan fortelle litt, f.eks hmm Silje? :D

Jeg har mest erfaring med dem på agilitybanen og har trent en gang med "Junior" i agility, men ellers en det kjenner jeg bare det jeg ser, bodde noen i gata før som var skikkelig gneldrebikkjer og skikkelig nervøse ovenfor fremmede, typisk sheltie? eller et "to" gangstilfelle?

Blir hvertfall ei blue merle eller svart/hvit tispe med årene :)

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Tror nok Silje er den beste til å svare på det spørsmålet ja.. :)

Men er en tøff rase da.. :D

Skrevet

Hvis jeg skulle hatt sheltie så hadde svart&hvit stått høyest og blue merle som nr to. Ville ikke hatt noen annen farge

Skrevet

blue merlene er finest spør du meg

Angel234.jpg

er hun ikke vakker??

Angel236.jpg

samme hunden bare fra andre siden.

dette er bilder av sheltien til en japaner eier, hun har moren til denne tispen også og hun også var blue merle men datteren var den peneste av dem. :wink: fikke sååå lyst på shelti igjen når jeg traff på denne hunden for de er jo så utrolig pene. :wink:

Skrevet

de er søte men det er så mange som har den rasen her jeg bor. naboen har en tispe som er dritt nervøs og kjøpe tøff og aldri i bånd og den går og dritter i vår hage.

og følger etter nåe jeg går på tur med mine.

hun prøvde til og med og angripe bonnie mine families hund.

så er det en gutt han virker snill men er skeptisk og redd,

han er heller ikke ofte i bånd.

så har vi en 3 familie som hadde 2 nå har de bare 1

og de er/var så herlige .

de var heller ikke i bånd men de gikk aldri i fra sin eiendom.

når jeg kom gående så måtte dem bare hilse på meg

så jeg brukte og ta meg tid på deres eiendom og kose og snakke med dem.

hadde jeg bare kjent dem så kunne nok valget mitt ha havnet på shetlan sheepdog.

jeg bare lurer skal ss være så redd skeptisk som de 2 første hundene jeg skriver om eller?

Skrevet

heeelt lys sobel er det aller, aller fineste.. Vil ha en sheltie tispe med den fargen en gang..

Skrevet

De er så nyyydelige :):P:D

Synes alle fargene er fine jeg!

Sheltier har jo et herlig gemytt! Eller skal ha i alle fall.. Aldri møtt en sånn nervøs og gneldrete sheltie som dere beskriver her.

Skrevet

Se på denne nyyydelige sheltien da:

Sheltie-blue-m.jpg

Hvilke farge er dette her???? :?

justin1.jpg

Det var en rar blue merle farge

denne fargen var kul!:

astor.jpg

Skrevet

Se på den vakreste Sheltien på hele verden da!!! Kikki, sort og hvit!!! Deilige jenta assa...! :)

Kikki2.jpg

Hvordan ser en sort bicolor og blue bicolor ut....?

Skrevet

Sort og blu bi er det samme :P Det er blue merle, uten tan fargene. Det vil da altså si at en svart/hvit sheltie har merle genet :P

Og så til gemyttet :)

Ja, sheltier kan være gneldrete! Mye av dette er på grunn av, etter min mening, uvettig avl. En periode ble det avled bare på utsene, og da spsielt etter en spsiell hanne som var veldig fin, men med et elendig gemytt. Dette resulterte i mange gnedrebikkjer, og et dårlig rykte på sheltien.

Men nå, på grunn av bedre kunnskap og viten om avl er dette et mye mindre problem. Ingen av mine hunder er gneldrete, ingen av dem er nervøse (heller stikk motsatt:) )

Men det er viktig å være veldig konsekvent i innlæringen av å ikke bjeffe. Mine hunder boffer 3-4 ganger når det ringer på, og når noen går tett inn på huset.

En annen ting som mange gjerne ikke kommer på når de anskaffer seg shelti så er det at de trenger MYE hjernetrim. Hvis de ikke får det kan det resultere i at de blir gneldrete og "sure".

Sheltien skal være reservert for nye mennesker. (noe som den ene mi absolutt ikke er :D )

Ellers så er sheltien myk i gemyttet, de er meget lettlærte og kan brukes til det meste. I fjor vant jo et sheltie team VM i agility, de gjør seg bra i lydighet og jeg kjenner faktisk ei tispe som er autorisert jakthund (ryper :P )

Er det noe mer du lurer på så er det bare å spørre :P

Skrevet

Har du eller noen andre et bilde av en sort eller blue bicollor....?

Sorry Silje, men hverken Beate eller jeg skønte helt hva du mente... :oops:

Skrevet
Har du eller noen andre et bilde av en sort eller blue bicollor....?

Sorry Silje, men hverken Beate eller jeg skønte helt hva du mente... :oops:

Jeg ser at jeg har skrevet det litt dumt også :P så det var ikke så lett å se :P

Det jeg mente var at sort bi color og blue bi color er det samme.

Hvis du tar en vanlig blue merle (som shatinas øverste bilde) og tar bort tan-fargen (det brune) da har du en bi-blue/bi svart :P

Shatinas nederste bilde kan se ut som en bi-blue... (eller så er det en sort hvit som er overtegnet :P )

var det lettere å forstå nå, eller har jeg rota det enda mere til?

Jeg har desverre ikke bilder på masinen av av dem nei.. har stort sett bare hauger og lass med bøker jeg :)

Skrevet

Takk Silje, det blir uten tvil ei sheltie frøken her om noen år!

Her er en svart bicolor(svart og hvit, altså tricoloren uten tan fargen):

jasper3.jpg

Her er en blue bicolor, blei litt usikker på hva jeg skal si om den etter det Silje sa, men det er en blue merle uten tan farge hvertfall :P :

Shadymist_Timeless_Tapestry_-_bi_blue.jpg

Skrevet
Takk Silje, det blir uten tvil ei sheltie frøken her om noen år!

Her er en blue bicolor, blei litt usikker på hva jeg skal si om den etter det Silje sa, men det er en blue merle uten tan farge hvertfall :P :

Shadymist_Timeless_Tapestry_-_bi_blue.jpg

Det var akkurat det jeg mente jeg og :P Men i tilleg så sa jeg at svart bicolor og blue bicolor er det samme. Og på norsk er det det. ¨På det øverste bildet er en black and white (svart/hvit) og på norsk kalles ikke den for bi-svart :)

Skrevet
Se på denne nyyydelige sheltien da:

Sheltie-blue-m.jpg

Hvilke farge er dette her???? :?  

justin1.jpg

Det var en rar blue merle farge

denne fargen var kul!:

astor.jpg

Alle de tre var jo bare døds deilige da :roll:

Skrevet
Ellers så er sheltien myk i gemyttet, de er meget lettlærte og kan brukes til det meste. I fjor vant jo et sheltie team VM i agility, de gjør seg bra i lydighet og jeg kjenner faktisk ei tispe som er autorisert jakthund (ryper :) )

Trenern min som har trent dom :P *stolt*

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...