Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppdrettere som dømmer sin egen rase


HHC

Recommended Posts

Skrevet

Hva syntes dere om oppdrettere som dømmer sin egen rase på utstilling?

Personlig syntes jeg det er fint og få en som virkelig har peiling på rasen til å dømme, men samtidig, hvis dette er en person som driver med rasen, er med i raseklubben, stiller på utstilling, stiller på jaktprøver. Tror du ikke da denne personen lett kan kjenne igjen hunden ut i fra handlers ansikt og ved å tenke 2 ganger på hvem klasse de dømmer?

Så blir dette rettferdig om person er litt påvirkelig?

Hva syntes dere?

Skrevet

Slik jeg har forstått det er et av de mange kriteriene for å bli dommer at du over en lengre perioder har drevet oppdrett med gode resultater å vise til. Den første rasen du får autorisasjon på skal være nettopp denne rasen. Du må søke raseklubben om lov til å starte på dommerkurs for nevnte rase.

M.a.o. alle (iallefall norske) dommere dømmer "egen" rase! (naturlig nok, det er jo den de er mest intr. i)

På denne rasen får de !tittel" spesialdommer, og er ettertraktet på spesialutstillinger. De er disse dommerne som virkelig KAN og interesserer seg for rasen. Jeg liker mye bedre å dømme for spesialdommere, da jeg føler at de virkelig kan rasen og dømmer- etter mitt syn- oftere riktig.

Men det er klart de da også kjenner bedre til miljøet og ansiktene rundt rasen, men en god dommer skal ikke dømme i "den andre enden av båndet". Føler du at en dommer dømmer utifra "trynefaktor" unngår du rett og slett å stille for denne. Enklet og greit;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...