Gå til innhold
Hundesonen.no

Frustrert over naboen


ellish

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en nabo familie. Med en flott rotweiler hann. Kjempekjekke folk, men når det kommer til hunden er de rett å slett late og ufordragelige spør du meg! Han blir aldri luftet.. han bor ute i ett "skjul" er blitt svært feit stakkaren... og da nabo ungene skulle selge lodd så sprang han mot dem glefsende. er redd når jeg tenker på hva som kunne ha skjedd dersom de ikke hadde kommet seg unna.. er det ingenting vi kan gjøre?

viste ikke helt hvor jeg skulle poste denne men, prøver her!

Skrevet

Naboen vår ha en Schweizerstøver og han lufter den ALDRI. Hunden er så sky og så redd alt og alle, og er ca. 5-6 år gammel. Jeg har foret den med godbiter i en lang tid nå, og neste skritt er å ringe på å faktisk forlange å gå tur med den. Jeg blir forbannet for den ligger ute i ett kaldt hundebur i 20 - grader, om ikke han gjør noe snart, så ringer jeg til dyrebeskyttelsen som naboen, han kan godt få vite hvem jeg er. Usikker på om han bruker den i jakt, for på høsten er den aldri ute i buret, trolig på jakt, men herregud, forferdelig.

Skrevet

Ja, det er helt forferdelig.. at noen kan skaffe og betale for en hund og så bruke den på den måten.. akkurat som å kjøpe en treningsmaskin og så kaste den ut i skuret spør du meg ;)

Skrevet

hvis man ser på mattilsynet sine sider står det regler der ang hundehold hvis det er snakk om utehunder.. Og hvis man har mistanke om dårlige forhold kan man tipse mattilsynet, dem er pliktige til og sjekke det opp da. Dyrebeskyttelsen er en privat org. og kan ikke gjøre så mye i slike tilfeller.. i forhold til mattilynet.. hvis jeg har forstått det riktig.

Skrevet

Da skal jeg heller prøve å få tak i matilsynet. MEN, hunden's område er praktisk talt, lite. Og det er ett stort tre der, men jeg skal nok ta en nærmere titt.

Skrevet

skjekk rettninglinjene her på fra mattilsynets hjemmside

leste gjennom den netopp og her står det tydelig at man kan ikke holde hund feks i band til alle døgnes tider utendørs.. Og at en hund skal ha en isolert hundehus hvis de er i gård, som også har en minimum str på 12kvm for en hund.

Skrevet

Da skal jeg ta å kontakte mattilsynet jeg. det kan ikke være noe særlig hygienisk heller.. for han har jo bånd på seg, så han har ikke mulighet til å komme seg bort for å "gå på do" så det er ikke særlig herlig å se på fra vinduet :S takk for råd!;)

Skrevet

Nå har jeg lest litt, og jeg skal nok på en eller måte bevise for dem at hunden ikke har det godt. Men jeg kan jo alltids ta feil jeg og, så dette kan bli veldig merkelig sitasjon

Skrevet

Jeg tror de bare trenger å se denne hunden for å forstå at den ikke har det godt :S feit er den og aggresiv som bare det!

Skrevet

Men jeg har hunden min i hundegård noen timer i løpet av dagen. Den ene er 2,4 meter x 2,4 meter. Den andre er 3,5 meter x 3,5 meter ca. I den største kan hunden gå gjennom en luke og komme inn til 2 oppvarmede isolerte rom (inne i beryggerhuset på gården). I den minste hundegården har hun kun er isolert hundehus.

Holder ikke jeg reglene jeg da eller? Hun er jo med på tur og trening mange timer daglig, så hun "bor" jo ikke i hundegården. I tillegg er hun jo like mye inne i huset som ute..

Forstår ikke reglene...

Skrevet

Disse rettningslinje gjelder vel utehunder som bor ute hele tiden vil jeg tro, som tilbringer hele dager der og ofte netter også. Men kravet på og søke skikkelig ly i isolert hundehus skal vel finnes i alle hundegårder uansett om det er snakk om par timer eller hele tiden..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...