Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til for?


ellish

Recommended Posts

Skrevet

Lest mye på diskusjonene om for her nå og da lurte jeg litt på om det var noen som kunne hjelpe meg litt? har brukt pedigree, men når jeg så deres meininger om for så ble jeg litt forskrekka! følte meg rett å slett kjip mot min egen hund. han fortjener da virkelig et for som gjør at han yter mest mulig! Så nå er jeg da klar til å bytte for!:twitch: samme pris, nok er nok! :D har ikke så mange kreterier egentlig da;

- Han er i middels aktivitet.

- Kanskje et for med mindre kalorier? har gått opp 2 kilo etter han begynte med pedigree.

- god smak? han er ganske nøyen da:)

- Pen og glansfull pels

- og at han får i seg det han trenger av vitaminer og mineraler :ahappy:

Håper på litt hjelp jeg da!:D

Skrevet

Heisann og hoppsann.

Hundemat ja...et vanskelig tema, alle har sine meninger, og her kommer mine *smiler*

Har jobbet et år på dyreklinikk som praktikant, og der var jeg så heldig å få for-undervisning av Hills en gang i uka, så kan prøve å komme med noen tips, men noen guru innen emnet er jeg da ikke *ler*

Selv har jeg valgt å gi hunden min Eukanuba og Royal Canine (veksler mellom disse to slik at han ikke blir matlei) :twitch: Selv mener jeg at bruker du merker som Royal Canine, Eukanuba (min favritt) og Hills så får du et for som inneholder de næringsstoffene hunden din trenger.

Når det gjelder kresene hunder så tror og mener jeg at hunden spiser det den får, bare den blir sulten nok (sikkert mange hundeeiere der ute som er uenig med meg der, men, men, ) Theodor nekta å spise eukanuba i begynnelsen, men det var fordi oppdretter hadde foret opp valpene på vom. Men jeg stod på mitt, tre ganger om dagen ga jeg valpen tilbud om mat, når han ikke hadde spist etter 20minutter så forsvant maten. Det tok to dager før han spiste, men har ikke hatt noe problemer etter det. Men ved for som Eukanuba osv så finnes det forskjellige smaksvarianter, laks og ris, okse, kylling, tunfisk osv, så du finner nok noe som faller i smak.

Det som er vesentlig når du prøver et nytt for er å følge med på vekt, pels, hud, negler og avføring. Det er vanelig med løs mage i begynnelsen av et forbytte, men dette skal forsvinne etter noen dager. Kan tenke meg at vofsen din har rikelig med avføring nå som den går på pedegree, ved bytte til et mer næringsrikt for vil du nok se at avføringsmengden blir mindre, mørkere, og lukter mindre (mange fordeler for deg som må plukke det opp med andre ord *ler*) Har lagt merke til at Theodor har litt mer avføring når han går på royal canine, så derfor foretrekker jeg eukanuba, men dette er forskjellig fra hund til hund. Et merke kan fungere suverent for en hund, mens på en annen fungerer det ikke, så her må du prøve deg frem og finne ut hva som fungerer for hunden din.

Nå vet ikke jeg alder på hunden din, men de 2kg den har lagt på seg nå er nok grunnet foret, da pedegree inneholder mye fett og salt, så jeg tror at ved bytte til et for som man får kjøpt hos veterinær eller i dyrebutikk så vil nok hunden gå ned i vekt, uten at du trenger å sette den på noe slankefor. Men du kan jo eventuelt høre med veterinærin din om hva han mener er nødvendig.

Det jeg liker spessielt godt med Eukanuba og Royal canine er at de har for tilpasset din hund (eget for til store, små og medium raser, valpefor, voksenfor og for til eldre hunder) på den måten er du sikker på at hunden din får det den trenger.

Mange argumenterer med at disse fortypene er dyrere enn pedegree osv, men ved bruk av eukanuba, hills osv så bruker du faktisk mindre formengde pr døgn, og hunden får allikevel i seg det den trenger av næringsstoffer. Mener hun Hills-damen sa man måtte gi dobbelt så mye pedegree for til hunden for at den skulle få i seg like mye næringsstoffer som ved en normal hills porsjon. Så over tid så sparer man faktisk penger, og hunden får det på sikt mye bedre !!! Theodor er på størrelse med en schafer, og en 15kg sekk med Eukanuba holder i 1mnd til han, og det koster ca 400kroner, noe jeg ikke synes er ille, det er 13kroner i matutgifter til hunden hver dag det, og det er da disse pelskladdene våre verdt :ahappy:

Nå ble det mye rart her på en gang, og litt rotete, men håper du er litt klokere nå. Håper jeg ikke har forvirret deg helt nå :D Masse lykke til på matjakten *smiler*

Klem fra Tina & Theodor

Skrevet

Finnes andre for-typer ennd e jeg nevnte også, men er disse tre jeg har kjennskap til.

Er forresten god hjelp å få i veterinær/folk som jobber i dyrebutikker når det gjelder valg av for :rolleyes:

Skrevet

Om du ser på tråden "Fòrmerker + pris" ser du at det er utrolig mange forskjellige merker. så du må nesten velge ut et merke og la hunden prøve det. Du merker fort om hunden din ikke tåler fôret, pelsen blir matt, det blir mye avføring og gass.

Jeg har merket meg at mange med små hunder sverger til Royal Canin, så det er muligens et alternativ. Andre fôrmerker jeg har hørt mye positivt om er Eukanua, Hills, Pro Plan og Pro Pac, våtfôr kan også være et alternativ som Norwegian Polar og Vom og Hundemat. Gå på hjemmesidene og se etter forhandlere i ditt distrikt.

Skrevet

Jeg anbefaler helt klart Eukanuba:-) De har komt med en ny serie, hvor du blandt annet finner "sensitive weight". Fôret inneholder L-carnitin, som er en naturlig fettbrenner og hjelper med å holde på vekta. Jobber i dyrebutikk hvor vi selger dette akkurat denne typen, og har fått masse positive tilbakemeldinger. Begge mine hunder går på eukanuba, og labradoren går også på et fôr fra den nye serien (sensitive skin). har bare positive ting å si om fôret!

Skrevet

Oijoij ! :twitch: SÅ mange gode råd! tusentakk for hjelpen alle sammen! I morgen skal jeg ta meg en tur til veterinæren og dyrebutikken og kjøpe ett skikkelig for! Kjekt å høre at det kan være fore som har fått ham til å gå opp, for vi går lange turer hver dag Så nå var vi svært usikre her! Er ikke helt sikker på hva det blir enda, men skal gå innpå hjemmesidene til for-typene dere foreslo og se litt der! :Laugh:

Takk igjen!

Skrevet

Jeg vil ikke anbefale en for-type, fordi det varierer veldig på hvordan forskjellige hunder reagerer på forskjellige for. Det jeg anbefaler deg å gjøre er å sates på et kvalitetsfor som de selger på en dyrebutikk eller veterinæren. Da vet du stort sett at hunden får det den trenger. For en stund på den, husk myk overgang osv. Se på hunden hvordan den reagerer etter en stund. Har den blass pels, mye avføring, tørr hud og negler osv så kan det være lurt å prøve en annen formerke.

Lykke til med forvalget.

Skrevet

Jeg vil anbefale deg Royal canin beauty for pelsen, og Royal canin dental for tennene. Dette kan du blande, eller bytte på litt. Ellera så falt Hills godt i smak hos lillegutt.

Skrevet

Jeg kjøpte royal canin mini breed!:twitch: hadde ikke så stort utvalg på jeg si. ikke noe beauty, eller vekt kontroll men det sto "Weight managment" på pakken å hun sa at han troligvis ville gå ned i vekt når det ble slutt på pedigree'en så jeg satser på det, så får vi se om de har mer utvalg andre plasser en annen gang;) takk for tips og råd :ahappy:

Skrevet

En lang demonstrasjon ble det når vi byttet ut foret hans:p Og så sterk viljestyrke er det ingen i dette huset som har! Men vi sto på vårt og fjernet matfatet etter 20 min. Etter en hel dag uten mat var han både frustrert og trist. forsto ikke helt hva det var som skjedde! Så jeg tok litt for opp i hånda mi og prøvde å gi ham det, og da spiste han!:P Så viste jeg ham matfatet og gjett hva? han har aldri spist så mye for som han gjorde! :P ble skikkelig stolt av ham da! Å det var jo også mye lettere for ham å tygge dem! :P så det var en fornøyd familie som gikk til sengs den kvelden!;)

Skrevet

Så bra han spiste det.. :P Chessea får også Royal Canin, og ser ut til å like det kjempegodt. Hun får både RC og Norwegian Polar, og har lite avføring og fin hud og pels.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...